Ptačí příbytky osadili na příhradové stožáry velmi vysokého napětí, které spojuje Opavu s Krnovem. Vedení protíná pole a louky, kde by jinak poštolky neměly šanci se uhnízdit. Přitom v jejich přirozeném prostředí jejich stavy dlouhodobě klesají. Původně hnízdily poštolky na skalách a ve starých hnízdech vran a dravců na stromech. Samy si hnízda nestaví. V posledních zhruba 25 letech tyto zvyklosti změnily. Začaly hnízdit na budovách ve městech, v Ostravě jich dnes hnízdí minimálně padesát párů, nebo právě na stožárech elektrických vedení ve starých hnízdech ostatních ptáků. Těch ovšem moc k dispozici není.
„Právě tuto skutečnost jsme využili a začali jsme umisťovat budky přímo na stožáry velmi vysokého napětí, které jsou z hlediska úrazu elektrickým proudem zcela bezpečné," říká Otakar Závalský ze záchranné stanice Bartošovice a pokračuje: „Poštolky se tam také cítí bezpečně, protože se tady nevyskytuje jejich přirozený nepřítel kuna lesní nebo kuna skalní. Hnízdí v budkách velmi rádi a také počet vyváděných mláďat je zde větší, než kdekoli jinde. Poštolky se prostě přizpůsobily nové situaci."
Materiál, výrobu a náklady spojené s instalací budek v terénu zaplatila Nadace ČEZ. „ Jde o ochranářskou aktivitu, která ovlivňuje zachování a udržení rozmanitosti druhů v naší přírodě," říká Ondra Šuch manažer Nadace ČEZ a doplňuje: „Takových projektů si ceníme a rádi je podporujeme."
Nadaci ČEZ založila energetická společnost ČEZ v roce 2002, aby zastřešila svou dárcovskou činnost. Nadace ČEZ podporuje několika grantovými programy sociální, kulturní a sportovní projekty a aktivně spolupracuje s regiony. Výší rozdělených příspěvků se řadí ke špičce nadací v České republice.
Více informací na www.nadacecez.cz