„V rámci čtvrté výzvy programu na výměnu ekologických kotlů, která by měla být spuštěna v červenci letošního roku a kde ministerstvo životního prostředí společně s Moravskoslezským krajem v regionu rozdělí šedesát milionů korun, bude několik novinek. První je, že dotace na výměnu ekologických kotlů je realizována v rámci programu pro celou Českou republiku, jež vznikl na základě zkušeností s těmito dotacemi v Moravskoslezském kraji. Dále se rozšiřuje rozsah zařízení, jejichž výměna bude podporována. Kromě kotlů na tuhá paliva a biomasu se dotace budou vztahovat také na kotle plynové a kondenzační. Nově potom mohou žadatelům při čerpání kotlíkové dotace ještě navíc přispět obce a města," vysvětlil Lukáš Ženatý.
Například Klimkovice mají v rozpočtu připravený milion korun. „Jednotlivým příjemcům kotlíkové dotace přispěje město ještě dvaceti tisíci korunami." upřesnil starosta Klimkovic Zdeněk Husťák s tím, že očekává velký zájem. Primátor Havířova Zdeněk Osmanczyk ale připomněl, že stále není dořešena otázka kontroly domácích topenišť. „Určitě by měli být efektivně postihováni ti, co poškozují životní prostředí," zdůraznil primátor Havířova.
Diskuzi na kongresu také vyvolala problematika rizik a pochybení, která při čerpání dotací vznikají, hovořil o ní Jan Zikl z ministerstva financí. Starostové se ho ptali, kde si mohou stěžovat na některé postupy poskytovatelů dotace. „Poskytovatel nám změnil podmínky dotace, a proto se nám zkrátila, kde se můžeme domoci nějaké obrany?" ptala se například náměstkyně opavského primátora Pavla Brady. Jan Zikl připustil, že přidělování dotací není mnohdy efektivní a jedinou obranou, kterou obce a města mají, je obrátit se v těchto případech na soudy.
V rámci přípravy programového období EU 2014 - 2020 vznikl v kraji projekt Šance pro Moravskoslezský kraj, který mapuje záměry a projekty obcí a měst a jeho výsledky by měly posloužit pro vyjednávání s řídícími orgány operačních programů. Informoval o něm starosty Daniel Konczyna z Úřadu regionální rady. Z výsledků šetření vyplynulo, že v kraji se připravuje více než 600 záměrů v souhrnu za zhruba 160 miliard korun. „Finančně nejnáročnější budou asi projekty čističek odpadních vod, budování infrastruktury či rekonstrukce škol," uvedl Daniel Konczyna s tím, že kraj je tak připraven na další programové období, a to je nutné využít.
O organizaci cestovního ruchu v kraji hovořil Ivan Strachoň, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje, a koncepci rozvoje veřejné správy a eGovernmentu představil na kongresu Bohdan Urban z ministerstva vnitra.
Kongres starostů a primátorů patří k tradičním akcím Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje. Starostové si akci pochvalují. „Pravidelně se kongresu účastním, velmi vítám možnost se informovat a prodiskutovat problémy, které máme," řekla starostka Fulneku Jana Mocová.
„Jsem ráda, že o setkání mají starostové takový zájem. Program připravujeme na základě jejich požadavků a přání a cílem akce je právě pomoci představitelům měst a obcí získávat aktuální informace a zároveň jim umožnit je prodiskutovat s představiteli státní správy i mezi sebou," uvedla generální ředitelka Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje Kateřina Huvarová.