Dalkia patří mezi nejvýznamnější energetické skupiny v České republice. Je předním výrobcem a distributorem tepla, vyrábí elektřinu a poskytuje energetické a podpůrné služby pro Českou přenosovou soustavu. Na českém trhu je lídrem v kogeneraci.
Mezi nejvýznamnější projekty realizované v uplynulých měsících patří nedávné slavnostní spuštění biokotle v Krnově a v neposlední řadě také instalace turbíny TG4 v olomoucké teplárně, která zásobuje teplem zhruba 25 tisíc domácností ve městě.
Nová turbína byla slavnostně uvedena do provozu v pondělí 22. února za přítomnosti primátora Statutárního města Olomouce a jeho náměstků i vedení skupiny Dalkia v České republice.
Teplárna Olomouc, která je součástí Regionu Střední Morava společnosti Dalkia Česká republika, prošla již v letech 1996 až 1999 rozsáhlou rekonstrukcí, díky níž se zařadila mezi nejmodernější zdroje tepla a elektrické energie v České republice. Velký podíl na tom nese mimo jiné fluidní kotel, který umožňuje spalovat široký sortiment paliv včetně biomasy. V letech 1998 až 2003 poté Dalkia Česká republika investovala nemalé finanční zdroje do rekonstrukce a přeměny parní tepelné sítě na horkovodní.
Nejnovějším významným inovačním projektem teplárny je instalace turbíny TG4. Protitlaká turbína nahradila svou předchůdkyni TG1 z roku 1958, která byla odstavena z provozu po padesáti letech spolehlivé služby v dubnu 2009. TG1 sloužila celkem 309 297 provozních hodin a vyrobila 1 534 267 MWh elektrické energie. Celá stavba nové trubíny trvala celkem sedm měsíců a byla ukončena v listopadu 2009.
Laurent Barrieux, generální ředitel Dalkie Česká republika: „Turbína TG4 patří k nejmodernějším zařízením Dalkie v České republice. Díky jejímu vyššímu výkonu jsme mohli zvýšit kogenerační výrobu tepla a elektřiny, která je mnohem šetrnější vůči životnímu prostředí než oddělená výroba obou energií, neboť produkuje menší množství emisí. Nová turbína dosahuje podstatně vyšší účinnosti a energie v palivu je využita mnohem efektivněji."
Jako jedna z jedenácti dodavatelských firem se na projektu podílela také dceřiná společnost Dalkie Česká republika AmpluServis, která zajišťovala strojní část.