Akci zorganizoval Stonavský spolek krojovaných horníků ve spolupráci s obcí Stonava.
Milan Malich, předseda Spolku krojovaných horníků při obci Stonava: „Stonava je hornická obec a spolek zde funguje už 110 let. Rozhodli jsme se, že bychom měli pokračovat i v tradici Skoku přes kůži.“
Tomáš Wawrzyk (ANO), starosta obce Stonava: „Je to jedna z mála tradic, která zde historicky přetrvává, a proto ji jako hornická obec chceme udržet.“
Ondřej Feber (ANO), senátor a místostarosta Stonavy: „Před deseti lety jsme slavili 100 let kroužku krojovaných horníků ve Stonavě. To nás inspirovalo k tomu, abychom si hornické tradice připomínali jiným způsobem, například i s manželkami, tedy něčím takovým, jako je Skok přes kůži.“
Celou ceremonii vedl zkušený kantor Josef Grim, který již dlouhá léta udržuje a předává hornické tradice dál.
Josef Grim, kantor: „Kdo to nezažil, může si myslet, že jde o nějakou hornickou pivní sešlost, ale to není pravda. Je to starobylý hornický zvyk. Atmosféra je sice velmi uvolněná, ale zároveň řízená pevnými pravidly pivního zákona.“
Celý skok řídí slavné, vysoké a neomylné prezidium, které má k dispozici slavné a vysoké adláty, slavného a vysokého nadlišáka, slavná contraria, slavného kantora se svou smečkou a pivní policii. Ta dohlíží, aby celůvky s pivní mastí nebyly prázdné. Celá akce se tak nesla v duchu plném rituálů, z nichž nejvýznamnější byl samotný Skok přes kůži, při němž jsou noví adepti přijímáni mezi horníky. Tentokrát mezi ně vstoupili také dva členové Spolku krojovaných horníků, otec a syn Josef a Damián Lukoszovi.
Damián Lukosz, účastník skoku: „Je důležité udržovat tradice. Hornictví u nás v podstatě končí, takže si myslím, že nějaká mladá krev se hodí.“
Josef Lukosz, účastník skoku: „Jsem rád, že se nám tato možnost naskytla. V naší rodině byla vždy hornická tradice, ať už s ohledem na dědu, otce, a nyní se ji snažíme udržovat i tímto způsobem.“
Do cechu hornického byli slavnostně přijati také zástupci zahraničních delegací.
Ludmiła Skrzypiec, účastnice skoku, Rybnik, Polsko: „Byl to fantastický zážitek. Často jezdím na slovenské akce, na Salamandrové dny v Banské Štiavnici, na vinobraní v Pezinoku a ve Stonavě jsem podruhé. Loni skákala přes kůži má kolegyně, letos já, je to super.“
Robo Vagač, účastník skoku, Pezinok, Slovensko: „Nechtěl bych, aby to znělo jako klišé, ale velmi si toho vážím. Stonava je jedním z center hornictví a to, že jsem mohl skákat, je pro mě čest.“
Štefan Granec, předseda Malokarpatského banického spolku, Pezinok, Slovensko: „Se Stonavou spolupracujeme už od roku 2006, kdy jsme tu byli poprvé. Od té doby se setkáváme velmi často. Spolupráce je skvělá.“
Jednou z významných částí celého programu je tzv. Salamandr – smuteční vzpomínka na všechny horníky, kteří během své práce položili život.
Milan Kupka, člen smečky: „Můj otec tragicky zahynul na Dole Gabriela v roce 1956. Když hraji, snažím se na to nemyslet. Sál je naprosto potichu, vysoké a neomylné prezidium mluví a já do toho hraji tu známou písničku. Někdy mám slzy na krajíčku a bojím se, jestli to vůbec dohrají. Ale naštěstí se to vždy podaří.“
Na Stonavském skoku jsou celkem tři tablice, které v průběhu akce mezi sebou soutěží v různých disciplínách o hlavní cenu „Buřt starosty“.
Josef Kasper, vysoké a neomylné prezidium: „Každopádně Stonavský skok beru jako asi nejlepší, především díky přístupu lidí. Chodí sem lidé, kteří opravdu chtějí být součástí této tradice. Stonava je poslední vesnicí s černouhelným hornictvím, které brzy skončí, ale tradice zde zůstanou. A jsem velice rád, že jsem u toho.“
Roman Sikora, generální ředitel OKD: „Jsem velmi rád a vážím si toho, že obec Stonava udržuje společně s OKD tuto hornickou tradici, která se ve střední Evropě pěstuje už více než dvě stě let. Obec i šachta jsou pokračovateli této tradice. Chci, aby se tradice zachovaly i do budoucna, až jednou skončí aktivní těžba.“
Tomáš Wawrzyk (ANO), starosta obce Stonava: „Ke Stonavě jako hornické obci Skok přes kůži patří, a proto se budeme snažit tuto tradici zachovat. Uděláme vše pro to, aby se nám to dařilo co nejdéle i pro budoucí generace.“