Spolek přátel historie města Havířova uspořádal výstavu k 70. výročí založení města. Výstava obsahuje sbírkové předměty a je ukázkou toho, na jakých předmětech lze zobrazit město Havířov. Lidé si mohou prohlédnout také knížku Obec a panství Šumbark ve Slezsku od Adolfa Sobka, která mapuje předválečné období.
Ivo Lipina, autor výstavy: "Takže tady můžeme vidět různé pohlednice černobílé, barevné, různé almanachy škol, podniků, pamětní medaile, kalendáře, propisky, přívěsky, hrníčky, šály, čepice, trička. Je to prostě taková ukázka různých sbírkových předmětů na různých předmětech.”
Tomáš Lipina v galerii KD Radost vystavuje jen část své velké sbírky.
Ivo Lipina, autor výstavy: “Já jsem od malička takový sběratel. Za tehdejšího režimu jsem sbíral všechno, co se dalo. Známky, odznaky, vlajky a jak jsem se dostal do funkce památkové péče, tak jsem se stal takovým zatvrzelým patriotem a snažil jsem se sbírat k tomu Havířovu všechno, co bylo možné. Od té doby, a to už je 25 let, sbírám tyto předměty. Sbírám to tak, že chodím po půdách, ptáme se starších lidí, zda nemají takové předměty. Hodně jsem sbíral ve sběrnách druhotných surovin.”
Výstava je určena pro všechny generace, protože mapuje Havířov od vzniku až do současnosti.
Dagmar Sonnevendová, pracovnice MKS Havířov: “Návštěvníci přicházejí rádi. Přicházejí rodiny, babičky, vnoučata, ale už tady byly i družiny s vychovateli a bylo vidět, že jsou děti velice zaujaty prohlížením a že mají zajímavé znalosti o Havířovu, protože málo které z měst v republice zná, že si jedna generace dokáže pamatovat celou historii města. Je tady řada lidí, kteří tady byli, narodili se tady a stále si to pamatují, jak se postupně vznikalo, kde, co bylo a je to takovou zábavou těch návštěvníků. A dneska prochází a vidí, jak se to mění a dá se říct, že k lepšímu.”
Výstava je k viděné do 23. února. Lidé také mají možnost do galerie donést předměty patřící k Havířovu a darovat je sběrateli, který je třeba vystaví při další příležitosti.