Díky novému přístroji jsou bezpečnější i samotné výkony. Zdravotnický tým na angiolince často řeší akutní stavy, při kterých se lékaři musí velice rychle rozhodovat. Záchrana života je mnohdy otázkou minut. „Na základě nových softwarových vybavení jsme schopni velmi rychle vidět detaily, které už dnes jsou ve 4K zobrazení i s průtokem krve ve 4D zobrazení,“ popisuje přednosta Ústavu radiodiagnostického a náměstek ředitele pro strategii doc. MUDr. Václav Procházka, Ph.D., MBA: „Nový přístroj od společnosti Siemens, ARTIS icono Biplane, zpracovává obrovské množství dat. U pacienta díky tomu velmi rychle získáme rekonstrukce obrazových dat včetně virtuální navigace. Jedná se o nesmírný pokrok oproti minulému přístroji.“
Důležitou součástí angiografického kompletu je i velká obrazovka, na níž lékaři můžou vidět nejmenší detaily. „Dá se rozdělit na několik polí, které je možné dle potřeby měnit. Můžeme tam dostat obrázky různých rekonstrukcí anebo zobrazení virtuální reality, vitálních funkcí pacienta, ultrazvuku nebo zdrojových obrázků z PACSu (technologie, která spravuje, archivuje a zobrazuje obrazovou dokumentaci ve zdravotnictví). Pracoviště je zkrátka propojeno s různými obrazovými zdroji, které potřebujeme k samotným výkonům,“ doplňuje docent Procházka.
Nová angiolinka se nachází v kompletně zrekonstruovaných prostorách. Zvětšila se ovladovna a také samotný sál, což je důležité zejména u složitých výkonů, při nichž tam v jednu chvíli může být i patnáct členů zdravotnického personálu.
Lékaři na angiolince se zabývají cévními chorobami. Zastavují tam třeba masivní krvácení žen po porodu, řeší akutní onemocnění hrudní a břišní aorty, nejvíce je ale zaměstnávají neurointervenční výkony, které tvoří asi šedesát procent celého spektra všech výkonů. Jedná se zejména o cévní mozkové příhody, mozková aneurysmata a cévní malformace a sklerotické postižení přívodných mozkových tepen. Celkové náklady na novou angiolinku Ústavu radiodiagnostického FN Ostrava vyšly na necelých 70 milionů korun.