V Úpravně vody Podhradí u Vítkova v Oderských vrších lidé navštíví místa, odkud přitekla před více než šedesáti šesti lety v prosinci roku 1958 první voda zdrojově pocházející z údolní nádrže Kružberk do Ostravy – Krásného Pole. Prohlédnou si například působivou halu pískových filtrů, které dokážou upravit až 2 700 litrů pitné vody za sekundu.
V areálu Úpravny vody Nová Ves, největším provozu svého druhu v Beskydech, budou svou práci prezentovat také pátrači, jejichž hlavním úkolem je vyhledávání poruch a úniků pitné vody ve vodovodní síti. Obě úpravny prošly v uplynulých obdobích významnými modernizacemi jednotlivých technologických celků, automatizovaného systému řízení či vybraných stavebních částí.
Provozy budou otevřeny od osmé hodiny ráno do dvou hodin odpoledne, prohlídky budou probíhat v hodinových intervalech (tedy 8:00, 9:00, 10:00, 11:00, 12:00 a 13:00). Kapacita bude omezená a jedna skupina může mít maximálně dvacet návštěvníků.
„Obě zařízení budou v plném provozu a musíme zajistit bezpečnost všech návštěvníků, ale také to, aby nebyl nijak narušen plynulý proces výroby pitné vody. Zároveň je nezbytné respektovat interní pravidla naší společnosti z hlediska pravidel registrace účastníků s ohledem na zásadní význam daných provozů pro region. S ohledem na velký zájem veřejnosti v uplynulých letech všem doporučuji, aby si termín prohlídky zarezervovali s dostatečným předstihem,“ popisuje generální ředitel SmVaK Ostrava Anatol Pšenička.
Zájemci o návštěvu se proto musí předem registrovat na telefonním čísle 596 697 233, případně na e-mailu adela.hejtmankova@smvak.cz do 14. března, na pozdější žádosti nebude brán zřetel.
Světový den vody
Již od roku 1993 se slaví Světový den vody 22. března. Toto datum bylo ustaveno Organizací spojených národů na zasedání v Rio de Janeiru v Brazílii v roce 1992. Důvodem pro vyhlášení Světového dne vody byla především skutečnost, že více než dvě miliardy lidí na světě trpí nedostatkem pitné vody, nebo k ní nemá přístup vůbec. Propagace věnující se problémům spojených s vodou je ze strany OSN a nevládních organizací zaměřena na čistotu a ochranu vod, případně šetření vodními zdroji a jejich ochranu.
Koordinační mechanismus OSN v oblasti vody a hygieny (UN-Water), který stanovuje tematické zaměření akce pro každý rok, v roce 2023 obrátil pozornost na urychlení změn v efektivním a udržitelným nakládáním s vodou. S ohledem na nestabilní situace a válečné konflikty v různých částech světa bylo v loňském roce určeno téma Využití vody pro mír. V letošním roce bylo určeno motto Ochrana/zachování ledovce.
Ačkoliv pro nás, kteří si užíváme života ve zdánlivém vodním blahobytu, může jít o obtížně představitelnou hodnotu, na světe stále žije podle odhadů 2,2 miliardy lidí, kteří nemají přístup k nezávadné vodě.