Štěpán Černoušek, předseda spolku Gulag.cz: "Ta výstava pojednává o popravišti a pohřebišti Sandarmoch v ruské Karélii, kde je pohřbeno víc než 6000 obětí takzvaného Velkého teroru, kdy za Stalina koncem 30. let docházelo opravdu k masovým popravám nevinných lidí. No a mezi těmi pohřbenými je také 6 Čechů a dalších několik osob, Ukrajinců nebo Rusů, kteří studovali v Československu ve 20. letech, poté se vrátili do Sovětského svazu a byli postupně zatčeni a popraveni."
Výstava pojednává také o Jurii Dmitrijevovi, který místo hromadného pohřebiště v 90. letech objevil. Kvůli kritice situace na Ukrajině byl historik zatčen a ve vykonstruovaném procesu odsouzen k 15 letům v trestanecké kolonii.
Filip Petlička, ředitel Ostravského muzea: "Ten důvod, proč jsem chtěl, abychom tady tuto výstavu měli, je ten, že výstava je bohužel stále aktuální. Nepředstavuje jenom nějaký bod na časové ose, ale velmi významně přesahuje do současnosti, protože je stále možné, aby byli lidé perzekuováni za své názory, stále probíhá válka na Ukrajině, stále umírají nevinní lidé a civilisté. A tahle výstava propojuje tragickou minulost s tragickou současností."
Právě kvůli probíhající válce změnila výstava svou koncepci.
Štěpán Černoušek, předseda spolku Gulag.cz: "My jsme se nakonec rozhodli, že oslovíme i umělce, aby doprovodili tu výstavu uměleckými díly. Přihlásili se nám především umělci právě z Ruska, kteří frustrováni tou situací, tím, co se děje, se aspoň takto mohli vyjádřit, vyjádřit ten svůj nesouhlas."
Filip Petlička, ředitel Ostravského muzea: "Výstava a muzea by se neměla bát otevírat i citlivé otázky a citlivá témata a i celospolečenská, takže to byl hlavní důvod, proč jsme od začátku věděli, že tuto výstavu chceme v Ostravském muzeu vystavit."