Marek Výborný, ministr zemědělství: "Oba podniky Povodí získají v nových ředitelích silné a zkušené manažery, na které čeká řada náročných úkolů. Území, které podniky spravují, bylo výrazně postiženo loňskými povodněmi a čeká jej náročná a dlouhotrvající obnova. Od nového managementu obou podniků očekávám proaktivní přístup, otevřenou komunikaci s klíčovými partnery i širokou veřejností. Současně jsem rád, že mohou v mnohém navázat na dobrou práci končících ředitelů, kterým chci za jejich dlouholetou práci poděkovat.“
Budoucí generální ředitel Povodí Moravy David Fína se problematice vodního hospodářství a vodních staveb věnuje více než 25 let. V Povodí Moravy prošel přes několik odborných pozic a střední management až do vrcholového managementu. Dobře tak zná fungování podniku na všech jeho úrovních.
David Fína, budoucí generální ředitel Povodí Moravy: "Povodí Moravy vnímám nejen jako správce povodí, vodních toků a vodních děl, ale také jako významnou odbornou instituci, která je garantem vodohospodářského rozvoje v povodí, který do budoucna bude stále významněji souviset s řešením dopadů klimatické změny a s ní souvisejících hydrologických extrémů. Aktuálně je, a po několik nadcházejících let bude, prioritou podniku řešení následků povodní z července a především září 2024, kdy zasáhla téměř celé území povodí Moravy a rozsah škod na vodohospodářském majetku dosáhl tří miliard korun. Klíčové zaměření pak vidím v ochraně a zabezpečenosti vodních zdrojů do budoucna a v koncepčním přístupu řešení technických i přírodě blízkých opatření jak na tocích, tak v ploše povodí, vedoucí k ochraně před povodněmi případně ke zmírnění jejich následků.“
Petr Birklen, který se má na konci měsíce ujmout funkce generálního ředitele Povodí Odry, v minulosti mj. působil v dozorčí radě podniku. Dlouhodobě se také zabývá vodním hospodářstvím především z pohledu ochrany vod, vodních ekosystémů a vodního režimu krajiny.
Petr Birklen, budoucí generální ředitel Povodí Odry: "Chci dovést podnik do pozice aktivního hráče při rozvoji regionu. Ve střednědobém horizontu je pro mě prioritou odstranění povodňových škod tak, aby byly naše stavby na případnou další povodeň lépe připravené. Podnik se musí více zapojit do obnovy území a vnímat přitom požadavky samospráv a dalších partnerů. Zásadním úkolem jsou pro celé povodí Nové Heřminovy a navazující komplex opatření, bez jejich realizace nebude povodňová ochrana významné části povodí dostatečná. Samosprávy i veřejnost potřebujeme při zajištění těchto úkolů na naší straně a tomu bude odpovídat i zcela nový koncept komunikace podniku.“
Do výběrového řízení na ředitele Povodí Moravy se přihlásilo celkem sedm uchazečů, o post ředitele Povodí Odry měli zájem tři lidé. Stávající ředitelé Povodí Moravy a Povodí Odry, tedy Václav Gargulák a Jiří Tkáč, končí na svých postech na základě vlastní žádosti. Nového ředitele Povodí Odry uvede do funkce ministr zemědělství Marek Výborný pravděpodobně 27. února v Ostravě, 3. března by měl v Brně uvést do funkce ředitele Povodí Moravy.
Davidovi Fínovi je 49 let, vystudoval obor Vodního hospodářství a vodní stavby na Vysokém učení technickém v Brně. Ve státním podniku Povodí Moravy působí dlouhodobě, prošel pozicemi od nižšího až po vrcholový management, v současnosti je technicko-provozním ředitelem.
Padesátiletý Petr Birklen má magisterský titul z Univerzity Palackého v Olomouci v oboru Systematická biologie a ekologie se specializací na hydrobiologii. V minulosti byl mj. ředitelem odboru na Ministerstvu životního prostředí, ale zkušenosti má i ze soukromého sektoru, byl výkonným ředitelem poradenské společnosti specializující se na problematiku klimatické změny, zemědělství i komplexních pozemkových úprav. V současnosti působí ve vedení Regionální rozvojové agentury MSID a.s.