Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Bez přehrad by v centru Ostravy byly při letošní povodni dva metry vody

Celý MS kraj |

Společnost Povodí Odry nastínila situaci, která by nastala, pokud by řeky v Beskydech a pod Jeseníky neregulovaly přehradní nádrže. Voda v centru Ostravy by dosahovala až po nádraží Ostrava střed a na náměstí TGM nebo u radnice na Prokešově náměstí by byla její hloubka kolem 2 metrů.

Za 4 dny od čtvrtku 12. září do neděle 15. září vypadly na povodí Odry extrémní srážky, které dosahovaly hodnot i přes 500 mm a způsobily katastrofální povodňové vlny, které se odhadem pohybovaly mezi stoletými až tisíciletými vodami. Povodí Odry, státní podnik provozuje Vodohospodářskou soustavu povodí Odry (VHS PO), která se skládá z údolních nádrží Slezská Harta a Kružberk na Moravici, Šance na Ostravici, Morávka na Morávce, Olešná na Olešné, Žermanice na Lučině a Těrlicko na Stonávce. K tomu se provozují dva kapacitní převody vody, z řeky Morávky od jezu Vyšní Lhoty do Lučiny a z Olešné od rozdělovacího objektu v Místku do Ostravice. 

Na základě prognóz srážek vydávaných Českým hydrometeorologickým ústavem přistoupil státní podnik Povodí Odry k operativnímu řízení celé VHS PO pomocí srážkoodtokového modelování s optimalizací řízení k říčním profilům velkých měst Opava s Ostravou z jesenické větve, Frýdek–Místek s Ostravou z beskydské větve a pro uzávěrný profil Bohumín. 

Výsledkem operativního řízení VHS PO je: Bylo ochráněno celé údolí řeky Moravice a kulminační přítok do kaskády nádrží byl jimi utlumen ze 183 m 3 /s na 1,5 m 3 /s a tento transformační efekt měl příznivý vliv na Opavu pod soutokem s Moravicí. Dosažením tlumení na VD Šance z 228 m 3 /s na 3 m 3 /s v kombinaci s tlumicím efektem VD Morávka ze 143 na 1 m 3 /s a odlehčením vod do přivaděče od jezu Vyšní Lhoty v hodnotě až 50 m 3 /s s efektem VD Žermanice na Lučině (ze 135 m 3 /s na 1 m 3 /s) byla prakticky bez větších škod ochráněna města a obce pod přehradami, včetně dvou největších měst Frýdku-Místku a Ostravy a tlumicí efekt také zmírnil katastrofu v Bohumíně. 

V povodí Olše došlo taktéž k zásadní transformaci povodňové vlny, kdy VD Těrlicko tlumilo přítok ze 174 na 1 m 3 /s, což ochránilo obce pod nádrží, zajistilo bezpečnost Elektrárny Dětmarovice a přispělo ke zmírnění katastrofy v Bohumíně. K tomu bylo ve funkci 38 malých vodních nádrží státního podniku Povodí Odry, které účinně přispěly k tlumení přívalových vln na drobných vodních tocích. Každá povodeň má jinou genezi, jiné objemy povodňových vln a různé dotokové doby. Proto se musí řízení nádrží provádět operativně. Samozřejmostí je u nich stoprocentní funkce bezpečnostních přelivů a spodních uzávěrů včetně zajištění náhradních zdrojů elektrické energie, dálkových přenosů měřených dat a bezpečnosti přehradních hrází, které jsou pod drobnohledem pracovníků technicko- bezpečnostního dohledu.

Příklad transformace průtoků údolní nádrží Šance na Ostravici a údolní nádrží Žermanice na Lučině: Ostravice při kulminaci průtoku ve Frýdku-Místku s nulovým převýšením mezi povodňovou hladinou a korunou říčních ochranných hrází a Ostravice při kulminaci v Ostravě s minimálním převýšením mezi povodňovou hladinou a korunami nábřežních zdí. 

Jiří Tkáč, generální ředitel státního podniku Povodí Odry: "Bez přehrad by ve Frýdku-Místku místo 770 m 3 /s odborným odhadem protékalo 1 300 m 3 /s a v Ostravě by nastala katastrofa, protože by v kulminaci neprotékalo naměřených 930 m 3 /s, ale kolem 1 450 m 3 /s a místo průtoků 50letých by byly průtoky 500leté. Voda v centru Ostravy by dosahovala až po nádraží Ostrava střed a pro názornost na náměstí TGM nebo u radnice na Prokešově náměstí by byla její hloubka kolem 2 metrů.“ 

Zároveň přehrady trvale a bezpečně ve spolupráci zejména se Severomoravskými vodovody a kanalizacemi Ostrava zajišťují 100% dodávku vody pro zásobení obyvatel, tak pro průmyslové giganty Moravskoslezského kraje v množství kolem 3 000 litrů každou sekundu. Celkem disponuje VHS PO a její údolní nádrže objemem kolem 380 mil. m 3 .

Nahlásit chybu


K tématu

Začala rozsáhlá rekonstrukce přehrady Baška, hotová bude v roce 2025

1. listopadu 2023 11:10 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Po 60 letech bezproblémového provozu vodního díla Baška na potoce Baštice byla zahájena rekonstrukce bezpečnostního přelivu, který následně umožní bezpečné a spolehlivé převedení extrémních povodní a odolá účinkům kontrolní tisícileté povodňové vlny. Celkové náklady ve výši 120 milionů korun bude hradit státní podnik Povodí Odry z vlastních zdrojů bez dotačních prostředků. Stavební práce by měly být ukončeny v roce 2025.

Modernizovaný Žermanický přivaděč může ochránit Frýdek-Místek před povodní

23. listopadu 2023 14:19 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Žermanický přivaděč prošel rozsáhlou modernizací. Umělé vodní koryto je v současnosti významnou protipovodňovou ochranou Frýdku-Místku. Pojme totiž mnohem víc vody a v případě zvýšených průtoků odlehčí řece Morávce.

Povodí Odry rekonstruuje jez v Karviné-Ráji

20. listopadu 2023 15:13 | Celý MS kraj | Monika Danková

Povodí Odry zahájilo náročnou rekonstrukci jezu na řece Olši v Karviné-Ráji. Jez byl vybudován v roce 1932 a v období sucha již neplní svou funkci, špatně zásobuje Mlýnku vodou. Bude proto vybudován úplně nový.


ON-LINE: Povodně v Moravskoslezském kraji ustoupily, obnova postižených oblastí ale bude trvat dlouho

Dnes 13:23, vydáno 13. září 2024 12:25 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Moravskoslezský kraj se potýká s následky ničivých povodní. Situace se sice uklidňuje, ale mnoho lidí stále řeší problémy s bydlením a zničeným majetkem, stejně jako firmy, samosprávy a instituce v regionu. V tomto infoservisu přinášíme na jednom místě aktuální informace, fotografie, reakce politiků i osobností Moravskoslezského kraje.

V Palkovicích po povodních řeší sesuvy svahů, které ohrožují domy

Hned několik sesuvů podmáčených svahů řeší v Palkovicích na Frýdecko-Místecku. Tuny ujíždějící zeminy tam ohrožují rodinné domy a hledá se řešení, jak sesuvy zastavit.

Začala oprava protržené hráze na soutoku Odry a Opavy. Zatím půjde jen o dočasné řešení

Hned po opadnutí vody u soutoku Opavy a Odry začaly práce na opravě hráze, kterou voda protrhla. Zatím jde pouze o provizorní a hlavně rychlé řešení, které by mělo ochránit obyvatele v případě dalšího výrazného stoupnutí hladiny řeky.

Lidé z Charity jezdí pomáhat na Krnovsko a Bohumínsko, potřeba jsou elektrocentrály

Velká voda přímo v Novém Jičíně výraznou škodu nenapáchala, pomoc zdejší Charity tak směřuje do oblasti Krnovska a Bohumína. Lidem vezou potraviny, čistící prostředky, ale i slova útěchy a podpory.

Nemocnice v Havířově otevřela Kavárnu života Jany Feberové, která byla dlouholetou dobrovolnicí

Nadační fond Pavla Novotného společně s havířovskou nemocnicí otevřel pro onkologické pacienty Kavárnu života Jany Feberové. Dcera zesnulé bývalé náměstkyně primátora věří, že její maminka, která nemocným pomáhala, by z toho měla radost.

V Porubě uklízí důsledky povodní. Radnice už je v provozu

Důsledky povodní jsou odklizeny a Úřad městského obvodu Poruba je tak opět přístupný lidem. Vrátila se sem i matrika, která se musela dočasně přestěhovat do informačního centra na Hlavní třídě.

V obřadní síni MOb Ostrava-Jih funguje nové sběrné místo pro lidi zasažené povodněmi

Mimořádné sběrné místo otevřelo v obřadní síni vedení městského obvodu Ostravy-Jihu. Dárci zde mohou do konce týdne nosit zejména desinfekce, hygienické potřeby a čistící prostředky pro lidi postižené povodněmi. Darovat mohou i potraviny.

Most přes řeku Opavu v Ratibořské ulici půjde dolů. Extrémní povodeň ho nenávratně poškodila

Ředitelství silnic a dálnic spolu s vedením města Opavy tři dny vyhodnocovali stav mostů přes řeku Opavu, které jsou stále mimo provoz. Nejhůře dopadl strategický most v Ratibořské ulici, který spojuje centrum Opavy s městskou částí Kateřinky.

Hasiči dále pokračují v odčerpávání vody ze zaplavených území a nasazují další čerpadla

Včera 22:07 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Na nejrůznějších místech, která byla v Moravskoslezském kraji postižena záplavami, pokračují hasiči v odčerpávání vody. Většinou používají klasická čerpadla, někde nasazují velkokapacitní.

V Malých Hošticích voda zatopila přes 50 domů. Někteří lidé odmítli evakuaci, aby zachránili, co se dá

Včera 20:20 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Teď se podíváme do Malých Hoštic, kde voda zaplavila více než 50 rodinných domů.

Krnovská nemocnice byla povodní zcela ochromena, musela řešit dodávky vody i elektřiny

S velkými následky povodně se potýká také krnovská nemocnice. Velká voda zatopila sklepní prostory s technologiemi a ambulance ve sníženém přízemí. Nemocnice byla zcela ochromena bez elektřiny a vody. Materiální škody škody i nánosy bahna jsou obrovské.

V Moravskoslezském kraji se uchází o senátorské křeslo 20 kandidátů

V Moravskoslezském kraji se o senátorské křeslo v letošních volbách uchází ve třech obvodech celkem dvacet kandidátů. Hlasovací lístky už by měli mít všichni voliči ve svých schránkách. Pozor, to však nebude platit pro druhé kolo.

Expert: Klimatické změny nepřijdou, už jsou tady

MS kraj považuje za důležité, aby už žáci základních a středních škol vnímali klimatické změny, které se u nás v posledních letech dějí. Slouží k tomu například projekt Life Coala nebo třeba školení školních environmentálních koordinátorů.

Jádro vyžaduje odborníky, ČEZ zaměstná 4000 lidí

Energetická společnost ČEZ plánuje během deseti let nabrat 4000 odborníků nejen s technickým vzděláním, hlavně kvůli investicím do jaderné energetiky. Souvisí to s výstavbou nových bloků v dukovanské jaderné elektrárně, rozvojem malých modulárních reaktorů i modernizací stávajících elektráren.

Briketační linka výrazně sníží emise v Třineckých železárnách

Slavnostním poklepáním na základní kámen oficiálně začala stavba Železnorudné briketační linky v Třineckých železárnách. Jde o první projekt transformace huti, která zásadním způsobem sníží emise oxidu uhličitého, jak požaduje evropská legislativa.

Největším znečišťovatelem ovzduší jsou domkaři a neekologické kotle, tvrdí Josef Bělica (ANO), lídr

Na výměnu neekologických kotlů kraj připravil podpůrné programy a s největšími znečišťovali jsou podepsané dobrovolné dohody, jako další nástroje ochrany životního prostředí.

Bez přehrad by v centru Ostravy byly při letošní povodni dva metry vody
Vydáno 18. září 2024 12:49, Celý MS kraj, Libor Běčák
Společnost Povodí Odry nastínila situaci, která by nastala, pokud by řeky v Beskydech a pod Jeseníky neregulovaly přehradní nádrže. Voda v centru Ostravy by dosahovala až po nádraží Ostrava střed a na náměstí TGM nebo u radnice na Prokešově náměstí by byla její hloubka kolem 2 metrů.

Zaplavený Bohumín. Foto: TV Polar

Za 4 dny od čtvrtku 12. září do neděle 15. září vypadly na povodí Odry extrémní srážky, které dosahovaly hodnot i přes 500 mm a způsobily katastrofální povodňové vlny, které se odhadem pohybovaly mezi stoletými až tisíciletými vodami. Povodí Odry, státní podnik provozuje Vodohospodářskou soustavu povodí Odry (VHS PO), která se skládá z údolních nádrží Slezská Harta a Kružberk na Moravici, Šance na Ostravici, Morávka na Morávce, Olešná na Olešné, Žermanice na Lučině a Těrlicko na Stonávce. K tomu se provozují dva kapacitní převody vody, z řeky Morávky od jezu Vyšní Lhoty do Lučiny a z Olešné od rozdělovacího objektu v Místku do Ostravice. 

Na základě prognóz srážek vydávaných Českým hydrometeorologickým ústavem přistoupil státní podnik Povodí Odry k operativnímu řízení celé VHS PO pomocí srážkoodtokového modelování s optimalizací řízení k říčním profilům velkých měst Opava s Ostravou z jesenické větve, Frýdek–Místek s Ostravou z beskydské větve a pro uzávěrný profil Bohumín. 

Výsledkem operativního řízení VHS PO je: Bylo ochráněno celé údolí řeky Moravice a kulminační přítok do kaskády nádrží byl jimi utlumen ze 183 m 3 /s na 1,5 m 3 /s a tento transformační efekt měl příznivý vliv na Opavu pod soutokem s Moravicí. Dosažením tlumení na VD Šance z 228 m 3 /s na 3 m 3 /s v kombinaci s tlumicím efektem VD Morávka ze 143 na 1 m 3 /s a odlehčením vod do přivaděče od jezu Vyšní Lhoty v hodnotě až 50 m 3 /s s efektem VD Žermanice na Lučině (ze 135 m 3 /s na 1 m 3 /s) byla prakticky bez větších škod ochráněna města a obce pod přehradami, včetně dvou největších měst Frýdku-Místku a Ostravy a tlumicí efekt také zmírnil katastrofu v Bohumíně. 

V povodí Olše došlo taktéž k zásadní transformaci povodňové vlny, kdy VD Těrlicko tlumilo přítok ze 174 na 1 m 3 /s, což ochránilo obce pod nádrží, zajistilo bezpečnost Elektrárny Dětmarovice a přispělo ke zmírnění katastrofy v Bohumíně. K tomu bylo ve funkci 38 malých vodních nádrží státního podniku Povodí Odry, které účinně přispěly k tlumení přívalových vln na drobných vodních tocích. Každá povodeň má jinou genezi, jiné objemy povodňových vln a různé dotokové doby. Proto se musí řízení nádrží provádět operativně. Samozřejmostí je u nich stoprocentní funkce bezpečnostních přelivů a spodních uzávěrů včetně zajištění náhradních zdrojů elektrické energie, dálkových přenosů měřených dat a bezpečnosti přehradních hrází, které jsou pod drobnohledem pracovníků technicko- bezpečnostního dohledu.

Příklad transformace průtoků údolní nádrží Šance na Ostravici a údolní nádrží Žermanice na Lučině: Ostravice při kulminaci průtoku ve Frýdku-Místku s nulovým převýšením mezi povodňovou hladinou a korunou říčních ochranných hrází a Ostravice při kulminaci v Ostravě s minimálním převýšením mezi povodňovou hladinou a korunami nábřežních zdí. 

Jiří Tkáč, generální ředitel státního podniku Povodí Odry: "Bez přehrad by ve Frýdku-Místku místo 770 m 3 /s odborným odhadem protékalo 1 300 m 3 /s a v Ostravě by nastala katastrofa, protože by v kulminaci neprotékalo naměřených 930 m 3 /s, ale kolem 1 450 m 3 /s a místo průtoků 50letých by byly průtoky 500leté. Voda v centru Ostravy by dosahovala až po nádraží Ostrava střed a pro názornost na náměstí TGM nebo u radnice na Prokešově náměstí by byla její hloubka kolem 2 metrů.“ 

Zároveň přehrady trvale a bezpečně ve spolupráci zejména se Severomoravskými vodovody a kanalizacemi Ostrava zajišťují 100% dodávku vody pro zásobení obyvatel, tak pro průmyslové giganty Moravskoslezského kraje v množství kolem 3 000 litrů každou sekundu. Celkem disponuje VHS PO a její údolní nádrže objemem kolem 380 mil. m 3 .

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000044987/bez-prehrad-by-v-centru-ostravy-byly-pri-letosni-povodni-dva-metry-vody