Nejen Bohumín, ale také další obce a města, které se nacházejí pod přehradními nádržemi, mohla postihnout mnohem horší povodeň. Vodohospodářům se však podařilo v přehradách zadržet obrovské množství vody, která by jinak na dolních tocích způsobila katastrofu.
Ještě v neděli dopoledne se předpokládalo, že se do Bohumína přivalí vlna, která bude mít až 1800 kubických metrů vody za sekundu. Nakonec to bylo jen zhruba 1200 kubíků, což znamenalo nižší hladinu v ulicích.
Břetislav Tureček, technický ředitel Povodí Odry: “Klíčovou úlohou od počátku té situace hraje vodohospodářská soustava Povodí Odry. Všechny nádrže byly uvolněny před nástupem srážek a povodní, takže velice výrazně a prakticky dokázaly nás udržet nad vodou, byť ta voda je všude jinde, ale pod těmi nádržemi jsou minimální průtoky. Dá se říct, že nebýt této soustavy, tak opravdu plaveme po nos, respektive už neplaveme."
Například do Těrlické přehrady v nejkritičtějším okamžiku přitékalo více než 130 kubických metrů vody za sekundu, dolů pod hráz neodtékalo téměř nic. Všechna voda, která by mohla ohrozit Albrechtice, Dětmarovice a následně i Bohumín tak zůstala v přehradě.
David Biegun (Naše Těrlicko), starosta Těrlicka: “Zhruba v půl druhé ráno jsme byli nuceni vyhlásit 3. povodňový stupeň, což s sebou také nese tu věc, že jsme museli evakuovat celou chatovou oblast, respektive jsme všechny chataře informovali o povinnosti se evakuovat. Někteří bohužel odmítli a celá situace se ještě navíc zkomplikovala, protože dnes v noci nebo nad ránem si Stonávka zapsala nové hodnoty historické a to celkovou výšku 416 centimetrů hladiny a průtok byl přes 130 metrů krychlových. Tyto bohužel velké hodnoty znamenaly, že jsme byli nuceni i ty, kteří nechtěli o o půl druhé ráno opustit své chaty, nebo nebo obydlí, tak jsme je museli nakonec evakuovat pomoci člunu."
Od větší katastrofy byl díky přehradám uchráněn i Frýdek-Místek. Vodohospodáři totiž odklonili část vody z Beskyd, která by se hrnula do města Ostravicí.
Břetislav Tureček, technický ředitel Povodí Odry: “Aby se odlehčilo povodňové vlně na Frýdek-Místek, tak se využilo kapacity Žermanického přivaděče. Z Morávky se odvádělo 50 kubíků do Žermanic, která na to byla připravená a tím pádem se snížila kulminační vlna. To byl další prvek té soustavy, který zafungoval v pravý čas a tak, jak měl."
V neděli už museli vodohospodáři začít přehrady opět odpouštět. Podle propočtů však voda z nádrží hladiny řek nezvýší.