Sochařské sympozium začátkem září zahájila vernisáž výstavy Opavští „nejen“ sochaři v arkádách ve Dvořákových sadech, kde umělci, kteří jsou jakkoli spojeni s Opavou, představili své návrhy.
Jana Foltysová, vedoucí kanceláře primátora, Magistrát města Opavy: “Sami jsme byli překvapeni kolik lidí, kteří mají kořeny v Opavě je s Opavou spojeno a zároveň něco tvoří, jsou to různí grafici, sochaři, konceptuální umělci a celkově se nám jich přihlásilo 18 a ti vytvořili 31 návrhů.”
Výstava ideových návrhů byla v arkádách k vidění celý měsíc, po vernisáži proběhla i autorská prezentace návrhů v klubu Art a v říjnu pak bylo spuštěno hlasování.
Jana Foltysová, vedoucí kanceláře primátora, Magistrát města Opavy: “Lidé pak mohli hlasovat buď přes TIC formou formuláře, výzva byla také v Hlásce a byly vytvořeny i facebookové stránky Opava nová socha, kde opět lidé mohli hlasovat. Zasedla také odborná komise, která řekla svou představu, který návrh preferuje a následně všechny výsledky byly dány do jednoho konečného pořadí.”
Zatímco podle odborné poroty vyhrál Drážní hřebík Viktora Svatoše, který připomíná napojení Opavy na severní Ferdinandovu železniční dráhu, lidé hlasovali různě.
Jana Foltysová, vedoucí kanceláře primátora, Magistrát města Opavy: “Na autorské prezentaci v Obecním domě to vyhrálo DNA Ondřeje Gély a při veřejném hlasování na Facebooku to byla Dvořákova duha Adama Hejduka. Ale protože nebylo jen první místo, přidělovaly se body i na 2., 3., 4. místo, tak v celkovém pořadí nejvíce hlasů, měla paní Minařík Pavelková se svými Fortušky a alej Fortušku.”
Odborná porota hodnotila nejen nápad, ale i jeho souvislost s Opavou a prostor, ve kterém má vzniknout.
Petr Stanjura, hlavní architekt, Magistrát města Opavy: “Řekl bych, že jsem byl velice potěšen, že shoda té poroty byla, řekl bych, jednomyslná a že opravdu vždycky jsme se shodli na tom, že to vychází z toho místa, že si o to ztvárnění samo říká. Což platí o tom vítězném návrhu, o tom hřebíku, bych řekl, beze zbytku. A i to ztvárnění výtvarné toho hřebíku je velice sugestivní a má i jasně jako sošný charakter, který bych já sám ani od toho hřebíku nepředpokládal. Takže se to panu Svatošovi hodně povedlo.”
Vůbec prvním uměleckým dílem, na které navázala tradice sochařského sympozia Nová socha, byla kašna Koule Ivo Klimeše před Hláskou. Vznikla v rámci 750 let od první písemné zmínky o Opavě.
Jana Foltysová, vedoucí kanceláře primátora, Magistrát města Opavy: “Je to takové tradiční místo setkávání Opavanů a je pořád zajímavá socha pro Opavany. Když bylo 780 let, tak bylo první sochařské sympozium, kterého se účastnili umělci z české a slovenské republiky a v rámci toho sochařského sympozia odborná porota doporučila k výrobě ptáky Kurta Gebauera, kteří se posléze realizovali a jsou dodnes na Ptačím vrchu.”
Původně mělo vítězné dílo vzniknout během letošního roku, kvůli povodním ale byla jeho realizace byla odložena.