Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

ČPZP vrací přes 171 milionů korun za léky. Od ledna hlídá přeplatky centrální úložiště receptů SÚKL

Rekordní částku 171,4 milionu korun vrací Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP) více než 105 tisícům svých pojištěnců, kteří v roce 2024 překročili takzvaný ochranný limit u doplatků za léky. O rok dříve ČPZP vracela 132,8 milionu korun téměř 88 tisícům pojištěnců. Rok 2024 je posledním, kdy lidé dostávají nazpět peníze za léky od pojišťoven. Ty vracely přeplatky svým klientům čtvrtletně. Od ledna se již započitatelné doplatky sledují přímo v lékárnách.

Přeplatky za čtvrté čtvrtletí 2024 bude ČPZP svým klientům rozesílat na konci února. Lidé je dostanou na bankovní účet, nebo poštovní složenkou, aniž by si museli o vyplacení peněz žádat. V ČPZP se konkrétně tyto poslední vratky týkají více jak 85 tisíc klientů, kteří dostanou nazpět přes 62 milionů korun,“ uvádí mluvčí pojišťovny Elenka Mazurová s tím, že průměrný přeplatek za loňské čtvrtletí je kolem 700 korun. Nejvyšší vrácený přeplatek se dotýká hranice 16 tisíc korun a souvisí s novými léky na diabetes.

Podle nové legislativy od roku 2025 přešla evidence ochranných limitů započitatelných doplatků pojištěnce na Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Započitatelné doplatky jsou nyní evidovány v systému eRecept, a to, zda pojištěnec překročil výši ročního ochranného limitu na započitatelné doplatky, se zjistí již při výdeji léčiva v lékárně.

Povinnost oznámit pojišťovně ztrátu nároku na snížený limit zůstává

Nový systém vrácení přeplatků za lékové doplatky usnadní život pacientům tím, že po dosažení limitu nemusejí platit za započitatelné doplatky a pak čekat na vrácení přeplatku. Stále však platí, že ztrátu nároku na snížený limit je třeba zdravotní pojišťovně nahlásit nejpozději do 8 dnů ode dne nabytí právní moci příslušného rozhodnutí a doložit tuto skutečnost kopií příslušného rozhodnutí,“ upozorňuje mluvčí ČPZP. Stejně tak po přechodnou dobu ještě pojištěnci dokládají zdravotní pojišťovně kopii posudku o zdravotním stavu, z něhož vyplývá, že byli uznáni invalidními ve druhém nebo třetím stupni, v případě invalidity druhého stupně jsou současně povinni doložit, že nesplňují podmínky k přiznání invalidního důchodu. Zdravotní pojišťovna poté předá informace o invaliditě druhého a třetího stupně bez důchodu do systému eRecept.

V lékárně si vyžádejte doklad o zaplacení započitatelného doplatku

Na vyžádání lékárna pojištěnci vydá doklad o zaplacení započitatelného doplatku. Vzhledem k tomu, že ne všechny léky mají do limitu započitatelný doplatek a výše doplatku může být v závislosti na ceně léku a úhradě ze zdravotního pojištění z měsíce na měsíc různá, lze se o aktuální maximální výši započitatelného doplatku za daný lék ujistit na stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv (https://prehledy.sukl.cz/prehled_leciv.html#/). Svůj lékový záznam může pacient rovněž sledovat přes aplikaci, či webové prostředí Státního ústavu pro kontrolu léčiv: https://epreskripce.gov.cz/homepage/pacient/.

Výši započitatelných doplatků za léky na něj vykázaných poskytovateli lékárenské péče lze zjistit i z výpisu osobního účtu, který ČPZP pojištěnci na vyžádání zašle. Přehled poplatků a doplatků za léky mohou pojištěnci ČPZP najít také ve webové E-přepážce nebo sledovat v mobilní aplikaci Zdraví v mobilu.

Za nezapočitatelné doplatky musí pojištěnec v lékárně platit dále

Pacient, který si v lékárně vyzvedává léčivý přípravek na předpis, neplatí plnou cenu, ale doplácí jen rozdíl mezi cenou přípravku v lékárně a částkou hrazenou z veřejného zdravotního pojištění. O tom, kolik se z ceny přípravku uhradí z veřejného zdravotního pojištění, rozhoduje SÚKL. Do ochranného limitu se podle zákona započítávají pouze takzvané započitatelné doplatky, nikoli veškeré uhrazené doplatky. To znamená, že nezapočitatelné doplatky musí pacient nadále platit.

Ochranný limit byl zaveden v roce 2008, aby byli před nadměrnými výdaji za léky chráněni především chronicky nemocní pacienti. Ochranný limit u dospělých lidí je 5 000 korun ročně. Pro děti do 18 let a pro seniory nad 65 let činí 1 000 korun. U pojištěnců od 70 let a invalidních ve druhém nebo třetím stupni, kteří to doložili pojišťovně, je snížený na 500 korun.

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna registruje více než 1,3 milionu klientů. Třetí největší zdravotní pojišťovna v zemi má sto poboček po celé republice. Klientům spolu s dostupnou a kvalitní zdravotní péčí nabízí atraktivní příspěvky a programy plné výhod, slev a bonusů.



Srážka vlaku s kamionem na přejezdu v Opavě. Řidič přehlédl červenou

Dnes 9:12 | Opava | Jiří Cileček

Nepochopitelné jednání řidiče kamionu v Opavě. Objel stojící auto a vjel na železniční přejezd v době, kdy tam svítila červená. Přijíždějící osobní vlak následně narazil do zadní části přívěsu. Shodou náhod se nikomu nic nestalo. Ve vlaku cestovalo 60 lidí.

Strážníci městské policie si převzali ocenění za rok 2024

Primátor města společně s ředitelem městské policie každoročně oceňují strážníky za věrnost, zásluhy o bezpečnost i záchranu života. Na setkání vždy vyhodnotí také uplynulý rok a představí další vize. Jednou z nich je pořízení dronu.

Integrační pracovní místa mají pomoci s nedostatkem lidí v Technických službách centra Ostravy

Technické služby Moravské Ostravy a Přívozu se dlouhodobě potýkají s nedostatkem zaměstnanců, zejména v pracích na úklid. Situaci zhorší i konec veřejně prospěšných prací. Řešením ale má být nový projekt Integrovaná pracovní místa.

Policie rozbila drogový gang: obvinění ve třech státech, deset osob na Ostravsku

Dnes 10:26 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Kriminalisté Národní protidrogové centrály rozkryli mezinárodní organizovanou skupinu pašující kokain a marihuanu. V rámci akce Hatako bylo zadrženo celkem 13 osob – deset v Česku, jeden muž v Polsku a dva v Rakousku. Policisté při zátahu zajistili drogy, luxusní věci i nemovitosti.

Studéňáci budou volit mezi hřištěm pro děti a hřištěm pro psy

Studéňáci budou v březnu vybírat vítěze letošního participativního rozpočtu. Svými hlasy rozhodnou, zda to bude psí hřiště, nebo rozšíření herních prvků pro děti.

Deváťáci poslali přihlášky na střední školy. V MS kraji mohou sáhnout po nových oborech

Žáci 9. tříd mohli do 20. února odesílat přihlášky na střední školy. Oproti loňsku je nabídka středoškolských oborů v Moravskoslezském kraji bohatější. Nové obory nabízí střední školy v Novém Jičíně, Ostravě a v Karviné.

V Ostravě-Mariánských Horách vzniklo nové chráněné bydlení

V Ostravě-Mariánských Horách a Hulvákách vzniklo nové chráněné bydlení. A to kompletní rekonstrukcí bytového domu na ulici Strmá 3, který byl ve velmi špatném stavu.

V Hati na Opavsku vyrůstá třetí větrná elektrárna

V České republice funguje v současné době pouze 210 větrných elektráren v 84 lokalitách. A jen 6 z nich najdete na území MS kraje. O to více potěší zpráva, že v Hati na Opavsku vyrůstá další větrná elektrárna.

Beskydský průzkumník tentokrát vede turisty k památným stromům

Lidé, kteří rádi procházejí nejrůznější kouty Beskyd, se mohou opět zapojit do soutěže Beskydský průzkumník. Právě probíhající část je zaměřena na památné stromy.

Národní ocenění pro nejlepší pečovatelku v pobytové službě zamířilo do Frýdku-Místku

Národní ocenění v sociálních službách letos zamířilo i do Frýdku-Místku. Marcela Chwastková, pečovatelka z Domova Přístav pod Armádou spásy, získala titul Pečovatelka roku 2024 v kategorii Pracovník v pobytových sociálních službách.

Jana Murová (ANO), náměstkyně hejtmana MS kraje

Posílení informatiky a kybernetické bezpečnosti v MS kraji

Známe vítěze soutěže EY podnikatel roku Moravskoslezského kraje

Vítězem 18. ročníku soutěže EY podnikatel roku Moravskoslezského kraje se stal Jiří Votava, zakladatel firmy BrainMarket. Slavnostní oceňování se uskutečnilo v Ostravě ve Vile na Landeku.

Ostravské letiště rozšiřuje kapacity pro nákladní přepravu

Z ostravského letiště se v posledních letech stal významný dopravní uzel zejména v nákladní dopravě. Na druhé nejdelší ranveji v zemi s dostatečnou šířkou a nosností mohou přistávat i ta největší nákladní letadla.