Výduť břišní aorty se u pacientů může začít projevovat nenápadně. „A to například bolestmi v zádech, kyčlích nebo tříslech. Nemoc je do určité doby němá. Lidé pak přicházejí náhle s počínající nebo už probíhající rupturou aorty. Problémem je i to, že často trvá, než se zjistí příčina, a k nám do nemocnice se bohužel dostávají až ve chvíli, kdy se jejich stav zhorší,“ popisuje doc. MUDr. Václav Procházka, Ph.D., MBA z Ústavu radiodiagnostického FNO.
Jedním z posledních pacientů, u kterého výduť objevilo vyšetření jiného zdravotního problému, je Jiří Hřivňák. „Před skoro třemi lety mi našli ledvinový kámen. A až na CT se zjistilo, že mám i výduť na břišní aortě. Žádné bolesti břicha jsem neměl,“ říká čerstvě odoperovaný vitální muž, který na podzim oslaví 70. narozeniny.
Screeningový program má podle docenta Procházky velký smysl. Může totiž zabránit tomu, aby se lidé trpící tímto onemocněním dostávali do nemocnice až v akutních stavech: „Za zhruba 20 let fungování angiolinky v naší nemocnici evidujeme 174 pacientů, které jsme léčili katetrizační technikou. Je to ale jen polovina celkového počtu, zbytek případů se řešil operativně. Myslím si, že zacílení screeningu je správné. Většina lidí léčených u nás byla starších 70 let. Díky tomuto programu můžeme nemoc včas odhalit než se stačí rozvinout ve větší problém.“
Docent Procházka byl i u celé řady komplikovaných případů, kdy aorta praskla: „Jsou to velmi náročné výkony. Lidé se k nám dostávají bez tlaku a jsou vykrváceni do břišní dutiny. Musí pak běžet akutní proces záchrany života. Volí se buď operace, anebo pokud je pacient relativně stabilizovaný, tak i katetrizační endovaskulární výkon.“
Do screeningového programu je možné se objednat přes hlavní internetový portál nemocnice www.fno.cz pod zeleným tlačítkem Online rezervace vyšetření. Zájemce je pak vyšetřen ultrazvukem a podle výsledku lékař rozhodne o dalším postupu. Menší výdutě je nutné sledovat pravidelně v čase ultrazvukem pro možný rychlý vývoj rozšíření aorty.
Podrobnosti o screeningu naleznete také na následujícím odkazu Ministerstva zdravotnictví ČR: https://mzd.gov.cz/tiskove-centrum-mz/cesko-spousti-pilotni-program-casneho-zachytu-tikajici-bomby-v-tele-screening-na-casny-zachyt-vydute-brisni-aorty/.
Podívejte se i na zajímavou videoreportáž: https://youtu.be/49K5epA0PwU.