Individuální péče, možnost přijímat děti již od jednoho roku věku nebo flexibilnější provozní doba. To jsou největší výhody dětské skupiny oproti běžné školce. Při základní a mateřské škole v Ostravě-Zábřehu jedna funguje už rok.
Jana Jeřábková, ředitelka ZŠ a MŠ Volgogradská: „Po roce fungování mohu říct, že dětská skupina se rozjela velmi pěkně, začínali jsme někde na asi šesti dětech, teď jsme měli před koncem školního roku plnou naplněnost, samozřejmě děti odcházejí do školek. Musíme říct, že se nám velmi osvědčil tento systém, protože maminky, které jsou zaměstnané buď na částečný úvazek, nebo na celý úvazek, rády využili možnost mít děti v dětské skupině, děti nemusí být odplenkované, mohou mít plenky, věnujeme se jim individuálně, protože máme dostatek chův.“
Kateřina Blahutková, zástupkyně ředitelky pro MŠ Pastelka: „Dětská skupinka fungovala od 6 rána do 6 večer při počtu 4 chův, 24 dětí. Děti přicházejí ve dvou režimech na dopolední nebo odpolední. Tento rok jsme ale zjistili, že rodičům úplně nevyhovuje, takže se snažíme maximálně přizpůsobit. A v dalším školním roce budou režimy tři. Do 12 hodin, do 3 hodin a do 18 hodin. Dětská skupinka funguje i o prázdninách mimo nějaké dny údržby a takové té běžné hygieny.“
Budova mateřské školy prochází od loňského podzimu také rekonstrukcí.
Jana Jeřábková, ředitelka ZŠ a MŠ Volgogradská: „Školka je zateplena v současné době, již končí všechny zateplovací práce. Byla opravená střecha a těšíme se, až budeme mít novou fasádu, protože školka opravdu již potřebovala podporu finanční, co se rekonstrukcí týče, poněvadž uvnitř pořád zatékalo a objevovala se plíseň, což se těšíme, že se v dalších letech již stát nemůže, poněvadž máme vše opraveno.“
Mezistupeň vzdělávání mezi mateřskou a základní školou zde poté doplňuje přípravná třída.
Jana Jeřábková, ředitelka ZŠ a MŠ Volgogradská: „Dokud bude fungovat v rámci ministerstva školství, rádi bychom ji zachovali, protože se nám osvědčil přechod z mateřské do základní školy právě touto formou. Je to pro děti, kterým to poradna doporučí, protože potřebují třeba delší adaptaci.“
anketa, žáci přípravné třídy: „První a druhou se učíme, třetí se napapáme, až čtvrtou jdeme ven, ale jenom když je hezky. A ve čtvrtek chodíme do chemie.“
anketa, žáci přípravné třídy: „Že my chodíme nahoru do té chemie a potom ještě si tady hrajeme, tady se i učíme, všechno tady děláme.“
Přípravná třída i dětská skupina při škole Volgogradská mají stále volné kapacity. Zájemci se tak mohou hlásit už přes prázdniny.