Hudba čínských císařů ovládla zámek v Kuníně

Hudba čínských císařů ovládla v neděli večer kunínský zámek. Návštěvníkům unikátního koncertu se představilo belgicko-francouzské duo Sirocco. Oba hudebníci se pokusili zrekonstruovat koncert, který v 18. století zazněl na dvoře čínského císaře.

Reklama

Cestují po celém světě se starými partiturami, které našli v archivu Pekingské univerzity. Jde o skladby jezuitského mnicha, který působil na dvoře čínského císaře Qianlonga.

Raphaël Collignon, cembalo: “Bylo nám řečeno, že už tehdy byla tato čembala v Pekingu. Například císař jich měl na svém dvoře a v paláci celkem dvanáct. Zaujalo nás to, tak jsme začali pátrat po hudbě, kterou na ně hráli, a začali jsme vytvářet tento program.”

Nahrávku, která vznikla, představilo duo Sirocco v legendární Carnegie Hall v New Yorku. Oba hudebníci pak vyrazili na putování po celém světě, po velkých městech i malých vesnicích. Překvapila je ale reakce čínských obyvatel.

Nathalie Houtman, zobcová flétna a příčná čínská flétna: “Nejprve nám říkali: “Jeďte s tou muzikou moc daleko odsud, vůbec se nám nelíbí a je nám nepříjemná.” Takže v Číně jsme měli zvláštní zkušenost s reakcí lidí. Lidem ve zbytku světa tato hudba zní normálně. Připodobňují ji barokní hudbě.”

Plný sál kunínského zámku na tom byl s reakcemi daleko lépe. Návštěvníci koncertu oba hudebníky zasypali ovacemi. Koncert proběhl v rámci projektu Čínský rok Victora Bauera - právě tomuto poslednímu majiteli zámku Čína a asijská kultura učarovala.
TATRA METALURGIE a.s.
Nový Jičín
od 24 000 Kč do 28 000 Kč

Detail

TATRA METALURGIE a.s.
Nový Jičín
od 21 000 Kč

Detail

TATRA METALURGIE a.s.
Nový Jičín
od 19 000 Kč do 23 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu