V Bruntále bylo možné „Zažít město jinak“
Bruntál žil alespoň na krátkou dobu jinak. Na Ruské ulici a v jejím okolí probíhaly Sousedské slavnosti plné nevšedností. Zájemci, a bylo jich opravdu hodně, tady našli kreativní dílny, výstavy, vystoupení pouličních umělců, bleší trh, mohli navštívit koncerty, přednášky nebo filmové představení.
Eliška Hlavenková, organizátorka: „Lidi si můžou vyzkoušet jógu, můžou si s Polárkou zabubnovat, můžou si zatančit společenské tance, něco nového se naučit.“
Pavel Drda, účastník akce: „Vaříme tady filtrovou kávu, máme tady tři způsoby přípravy. Máme tady V 60.“.
Jana Kočařová, členka pořadatelského týmu: „Já mám na starosti kreativní dílnu a jsem za to moc ráda, protože mám radost, že všichni vyrazili do ulic a tvoří. Kreativní dílna znamená práci s pískem, s korálky, pletení, šití háčkování, stavba věže pro tatínky. Všechno možný, malování.“
Akce Zažít město jinak probíhají po celé republice. Letos se připojil i Bruntál. Je to záležitost naprosto nekomerční.
Eliška Hlavenková: organizátorka: „Plno účinkujících vlastně přijelo úplně zadarmo nebo za minimální náklady jako je cestovné. Chtěli jsme, aby lidi si ten program vytvořili zčásti sami a snažili jsme se o místní. To znamená, účastníci jsou z Bruntálu, z Krnova, z Opavy z Osoblahy, z Olomouce, ze Šternberka.“
Uspořádat ale jakoukoliv akci úplně bez peněz je nemožné. Organizátoři byli rádi za každý příspěvek.
Eliška Hlavenková, organizátorka: „Určitě bych vypíchla poděkování městu Bruntál, které vlastně nás sponzorovalo v rámci dotace a současně plno sponzoru, kteří se podíleli na to, aby ta akce tady mohla proběhnout. Celou akci zaštiťují a starají se o tým vlastně dobrovolníci. Všichni jsou to naši kamarádi a tým dneska čítá asi čtyřicet lidí.“
Ukázalo se, že lidé jsou ještě schopní a ochotní navzájem se bavit. Jenom je třeba dát jim jakýsi impuls.