Prevence Alzheimerovy choroby a demence
Mezinárodní den Alzheimerovy choroby si lidé připomínali i v Bruntále. Společnost Fosanima připravila při této příležitosti akci Včera, dnes a zítra, která byla zaměřena především na prevenci této choroby.
Alzheimerova choroba je velice závažné onemocnění. Může naprosto změnit osobnost člověka a je obrovskou zátěží pro jeho okolí. Velice důležitá je tady zejména prevence.
Renata Rychlíková, organizátorka, společnost Fosanima, o.p.s.: „Návštěvníci se mohou zúčastnit zajímavé besedy doktorem Kulihou o nemocech paměti, můžou si také nechat změřit tlak, cholesterol. Vyzkoušet si praktický trénink paměti nebo si nechat udělat diagnostiku nemoci z jazyka.“
MUDr. Martin Kuliha, neurolog: „Ta přednáška byla o poruchách paměti, poruchách kognitivních funkcí, fungování mozku v rámci kognitivních deficitů vůbec, paměti, základních onemocnění, jejich léčbě, možnostech léčby, kognitivní rehabilitaci.“
Dušan Vavřík, účastník akce: „Dozvěděl jsem se, že není nic tak černého, jak si člověk myslí. To znamená, že s tím alzheimerem musíme bojovat a že se o to pokusíme, abychom byli den ze dne zdravější.“
Právě kognitivní, poznávací funkce se u demence a Alzheimerovy choroby postupně vytrácejí. V pokročilejším stádiu nemocný nepoznává ani své nejbližší.
MUDr. Martin Kuliha, neurolog: „Tím jak víme, že vlastně množství těch kognitivních deficitů nebo syndromů demence nám pomalu narůstá jak ze statistik, tak i prognóz, které budou, tak je určitě problém, kterému se budeme muset víc a víc věnovat.“
Renata Rychlíková, organizátorka, společnost Fosanima, o.p.s.: „Bohužel, onemocnění s demencí přibývá a proto považujeme za důležité právě tu prevenci, které není nikdy dost.“
Každý člověk občas zapomíná, má problémy se soustředěním, pamětí nebo se spaním. Tyto banality ale mohou být příznakem závažného onemocnění.