Historický knihtisk v bruntálské školní expozici
Zajímavou podívanou nabídla zájemcům tak zvaná školská expozice na bruntálském Petrinu. Mohli se zde blíže seznámit s technikou historického knihtisku.
Školská expozice je vlastně malé muzeum dobového školství. Tiskaři ze Studia bez kliky tady předvedli, jak se tiskly knihy a písemnosti v minulosti.Prvním z předvedených tiskařských lisů byla tak zvaná Bostonka z poloviny 19. století.
Roman Prokeš knihtiskař: „Kde vidíme, že se umístí štoček, u kterého jsou dva válce, které automaticky po zabrání této páky směrem dolů automaticky natřou barvou štoček a přitisknou papír vložený sem tady na tuto kovovou desku. Nahoře vidíme talíř, který se sám automaticky průběžně při pohybu páky dolů pootočí, a tudíž se roztírá barva zcela rovnoměrně.
Druhý tiskařský lis byl ještě o několik set let starší. Dodnes je plně funkční, o čemž se všichni mohli přesvědčit na vlastní oči. Je takřka k neuvěření, že na podobném stroji se mohla tisknout třeba slavná Biblí kralická.
Roman Prokeš, knihtiskař: „Technologicky z 16. století s dřevěným vřetenem, do kterého položím ještě takový sochor, bidlo, se kterým vlastně přitahuji potom to vlastní vřeteno, které vyvine tlak směrem dolů. Čili umístíme štoček tady na spodní část té desky, pod to umístíme papír, natřeme barvou, přiklopíme, zasuneme pod ten stroj a pohybem toho bidla vytiskneme daný otisk.“
Ukázka historického knihtisku vzbudila velkou pozornost. Zájemci se proto mohou těšit na další podobné prezentace.