Pecha Kucha znamená japonsky něco jako vzruch, šrumec. Akce vznikla jako reakce na sáhodlouhé a poněkud nezáživné prezentace například architektů.
Eliška Hlavenková, autorka akce: „Aby to nějakým způsobem omezili, aby tomu dali nějaký řád, tak vymysleli dvacet obrázků a na každý obrázek má člověk dvacet vteřin. To znamená, že člověk se zaprezentuje do sedmi minut. Tak to bude i u nás v Bruntále.“
Bruntálská Pecha Kucha umožnila přítomným osobně se setkat s lidmi, které dosud znali jenom podle jména. Představil se tady třeba bruntálský fotograf Josef Danyi.
Anna Pleštilová, nakladatelství Bylo nebylo, Praha: „Jsou to knížky často autorský, práce výtvarníků, ale nejenom i literatura. Je to vlastně skutečně drobný nakladatelství. Knížky vznikají bez podpory jakými jsou granty a často jsou ručně vázaný.“
Jak Kunze, Spolek Oko, Opava: „V prezentaci budu říkat, jak celá organizace funguje, jak vznikla, které má prostory a co v nich děláme a jinak tady máme k zakoupení a k nahlédnutí všechny naše knihy a katalogy, které jsme vydali v průběhu deseti let.“
Honza Vodička, architekt: „Přijeli jsme z Brna, jsme architekti z ateliéru Štěpán a budeme prezentovat hlavně naši sakrální tvorbu.“
Záměrem pořadatelů bylo představit zejména lidi z Bruntálu a okolí a ty, kteří mají k Bruntálu nějaký vztah.
Eliška Hlavenková, autorka akce: „Jsem pyšná na prezentující, kteří dělají něco pro ostatní lidi. To znamená, že tady bude chlapec nebo kluk, který dělá Jesenickou stovku, závod. Pak tady se bude prezentovat opavská organizace Oko a přijede třeba šumperský Okrašlovací spolek, který dělá podobné věci jako my.“
Pecha Kucha by se měla pokaždé konat na nějakém jiném zajímavém místě. Letos proběhla v půdních prostorách pivovaru Hasič.