Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Autobusy na Praděd stojí. Návštěvnost hor klesla na minimum

  • Bruntál,

Také na horách se kvůli koronaviru dodržují přísné bezpečnostní předpisy. Například Horská služba na Ovčárně v Jeseníkách funguje jen v omezeném provozu. V pohotovosti je většinou jen jeden záchranář.

Na Ovčárně v Jeseníkách to momentálně vypadá jako v pohádce. Všechno je krásně bílé a na horách téměř nikdo. Je to i tím, že se dočasně zastavila kyvadlová doprava z Hvězdy na Ovčárnu.

„Veškeré střediska jsou víceméně vypnuté, areály nejsou v provozu, jsou tady zavřeny restaurace, hotely, vleky nejedou, lidí je tady opravdu málo. Pokud by se jim něco stalo, tak určitě můžou volat číslo 1210, nicméně my každého, kdo nás zavolá, považujeme potenciálně za napadeného koronavirem,“ říká záchranář Horské služby Jeseníky Ondřej Škovránek.

Veřejnost má na služebny zákaz vstupu, pokud se tedy nejedná o přímé ohrožení života. V době nouze, který vláda prodloužila do 1.dubna, slouží pouze profesionální zaměstnanci

„Dobrovolná složka do služeb nechodí a slouží pouze profesionální zaměstnanci a střídáme se tak, aby jsme z karantény dostali maximum,“ dodává Ondřej Škovránek.

Na turisty nicméně pravidelně dohlíží i ochránci přírody 

„Jako terénní služba pořád kontrolujeme potencionální přestupce, kteří by mohli porušovat zákon o ochraně přírody a krajiny, to znamená pohyb mimo značené trasy v národní přírodní rezervaci,“ popisuje pracovník terénní služby CHKO Jeseníky Pavel Jurka.

Návštěvnost na horách klesla na minimum. Sem tam se objeví nějaký běžkař nebo skialpinista.

A výjimkou nejsou ani turisté

Anketa, návštěvníci hor: „Užíváme. My tady bydlíme, takže my jsme si udělaly procházku. Já každý den a já jsem na mateřské, takže by mi hráblo.“ 

Také v Jeseníkách se lidé navzájem chrání. Všichni, koho jsme na Ovčárně potkali, totiž měli na obličeji roušky.


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků