Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Se sádrou na dovolenou k vodě bez problémů. Nový materiál začali používat v krnovské nemocnici.

Bruntál |

Dovolenou u vody nebo v zahraničí často ovlivňují akutní úrazy a zejména pak zlomeniny končetin. Pobyt u moře s nasazenou sádrou je velkým omezením pro pacienty. Toto vše odstraňuje nový způsob fixace zlomenin, který začali aplikovat v krnovské nemocnici.

Říká se jí sádra do vody, ve skutečnosti jde však o něco jiného.

Rostislav Kocián, lékař ortoped SZZ Krnov: „Ne, sádra to není, je to speciální materiál, uvnitř jsou karbonová vlákna, obložená plastovým korpusem. Je to, říká se tomu správně fixace, je to „open cast“. Výhody má zejména ty, že se dá použít i ve vodě, dá se s ním koupat, na to je primárně určený, je výrazně prodyšný a dá se opakovaně využít, což je tedy obrovská výhoda. Dá se jakkoli upravit ta fixace, pokud se tedy přiloží špatně nebo pokud po zlomenině naroste otok končetiny, dá se ta fixace sejmout, znovu nahřát v troubě a vymodelovat."

Prakticky jsme novou fixaci vyzkoušeli s figurantem se zkušeností s klasickou sádrou.

Edgar Kosař, figurant: „Za mě tady ta sádra je mnohonásobně lepší, než ta klasické. Protože jednak cítím, že ta ruka dýchá a taky mě moc neomezuje v tom pohybu. Samozřejmě, v sádře by ruka měla zůstat v klidu, když je zlomena, ale zásadně mi to nijak nevadí. Můžu se snadno poškrábat – takhle bych to asi řekl.“

I přes velký zájem o novou fixaci je velkou brzdou nutnost doplácení pacientem.

Rostislav Kocián, lékař ortoped SZZ Krnov: „Není to hrazené z veřejného pojištění, pacient si doplácí. Tahleta fixace na zápěstí a na prsty stojí 2 a půl tisíce, fixace na celou horní končetinu je za 4 100,- V tuhle chvíli máme zatím dostupné fixace jen na horní končetinu, na nohu, doufejme, budou v brzké době k dostání také.“

Prakticky si po konzultaci s lékařem může novou fixaci pořídit každý v nemocniční lékárně.

Lékárnice: „Takhle to vypadá. Takhle si pro to vlastně přijde třeba rodina nebo klient, přijde k nám, koupí si, musí už přijít s velikostí, musíme vědět, jakou velikost, odchází.“
Nahlásit chybu


K tématu

Krnovská nemocnice oslavila 111. výročí svého založení s kapelou Noname a Olgou Lounovou

17. září 2023 13:05 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Právě v srpnu uplynulo 111 let od chvíle, kdy v krnovské nemocnici ošetřili prvního pacienta. Po loňských oslavách kulatého výročí s Jarkem Nohavicou si ani letos nenechaly slavnostní večer ujít stovky zájemců. Byli mezi nimi současní i bývalí zaměstnanci, zástupci obcí a měst i návštěvníci, kteří se těšili na hudební hosty.

Krnovská nemocnice získala nejvyšší status za péči o pacienty s mozkovou příhodou

15. srpna 2023 11:49 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Diamantový, tedy nejvyšší status za péči o pacienty s mozkovou příhodou, získala nemocnice v Krnově. Zdejší iktové pracoviště se tak řadí mezi světovou špičku. Při diagnostice a léčení cévní mozkové příhody hraje hlavní roli čas a přesná spolupráce několika oddělení nemocnice.

Hejtman MS kraje navštívil krnovskou nemocnici aby před svátky poděkoval za práci personálu, odcházející náměstkyni a vrchním sestrám

26. prosince 2023 12:03 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Hejtman Jan MS kraje Jan Krkoška navštívil s poděkováním personál krnovské nemocnice. Současně vyjádřil velké díky odcházejícím manažerům nemocnice – náměstkyní ředitele a dvěma vrchním sestrám.


Ostrava v příštím roce rozdělí na kulturu 46 milionů kč. Pro žadatele je připraven webinář

Ostrava je velkým podporovatelem kultury o čemž svědčí nabitý kalendář akcí ze všech možných oblastí. V letošním roce mezi jejich pořadatele plánuje rozdělit téměř 50 milionů korun a to jak v jednoletých, tak víceletých dotačních programech.

Cisterna zastavila na mostě, řidič dodávky nesledoval provoz a zezadu do ní narazil

Dnes 8:34, vydáno dnes 7:40 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Doprava na silnici I/11 na úrovni Josefovic se ve středu dopoledne zastavila v důsledku kolize dvou nákladních vozidel.

Senior nezvládl řízení malého traktoru, sjel do potoka, kde ho stroj přimáčkl

Dnes 8:07 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Letecky do ostravské fakultní nemocnice musel být převezen starší traktorista, který v úterý večer v Dolní Lomné sekal trávník pomocí malého traktoru. Se strojem sjel do koryta malého potoka, kde po převrácení zůstal zraněný a zaklíněný do příjezdu záchranářů.

Bývalá márnice v Heřmanicích se mění v muzeum, ukáže historii a zajímavosti obce

Bývalá márnice na starém hřbitově v Heřmanicích změní svůj účel. Vznikne zde nové muzeum, které představí historii a zajímavosti obce. V současnosti probíhají potřebné stavební práce a hotovo by mělo být už na podzim.

Bytové muzeum v ostravské Jubilejní kolonii slaví půl roku

Unikátní bytové muzeum v Jubilejní kolonii je otevřeno už půl roku. Za to dobu se zde dostavila více než tisícovka návštěvníků, kteří si mohli prohlédnout, jak v Ostravě bydleli řadoví dělníci před sto lety. Zájemci zde přijíždějí dokonce i z Rakouska, Švýcarska a Německa.

Hasiči měli ve sběrném dvoře cvičení na únik radiace a nakonec kvůli rtuti i ostrý zásah

Na sběrné dvory vozí lidé nejrůznější odpad. A mohou dovést například i staré předměty, které obsahují radioaktivní látky. Právě to byl námět cvičení pro profesionální hasiče. Cvičení se ale kvůli nálezu rtuti změnilo v ostrý zásah.

Policie vyšetřuje, co stálo za smrtelným pádem mechanika v železárnách

Včera 19:03 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Tragický pád z výšky zhruba 10 metrů vyšetřují nejen policisté, ale také pracovníci bezpečnosti práce v Třineckých železárnách.

Pod mostem Miloše Sýkory se tančil swing, přijít si ho vyzkoušet mohl kdokoliv

Pravý břeh Ostravice ožil v minulém týdnu swingem. První letní swingovou tančírnu uspořádala pod mostem Miloše Sýkory ostravská škola, věnující se právě této skupině tanců. Okoukat a vyzkoušet si pár tanečních kroků mohl přijít kdokoli, kdo měl zájem.

Frýdek-Místek stále řeší nedostatek parkovacích míst

15. července 2024 16:24 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Výstavba nových parkovišť a změna organizace parkování. To jsou aktuálně probíhající řešení, která mají ve Frýdku-Místku zajistit větší počet parkovacích míst pro osobní auta. Ze sídlišť se postupně vytlačují dodávky a dále se hledají plochy pro nová parkoviště.

Regionální knihovna Karviná vás zve na prohlídku obrazů Pavla Lakomého

Ve výstavních prostorách knihovny v Karviné-Fryštátě momentálně probíhá výstava obrazů umělce Pavla Lakomého. Prohlédnout si jeho díla může veřejnost do konce července.

Na cestu kolem světa vyrazil Lukáš Podiuk z Bruntálu

15. července 2024 8:26 | Bruntál | Karel Soukop | Bruntálský miniexpres

Na cestu kolem světa se vydal Lukáš Podiuk z Bruntálu na svém motocyklu KTM 690 Enduro. Je prvním obyvatelem města, který se rozhodl pro takovou dlouhou cestu a ke startu ho přišli podpořit kamarádi, motorkáři i zástupci města. Lukáš není žádným začátečníkem. Má za sebou již několik předchozích cest a pobytů.

Bruntál navštívili zástupci partnerských měst z Itálie, Litvy, Německa a Slovenska

7. července 2024 17:49 | Bruntál | Karel Soukop | Bruntálský miniexpres

Krásné dny strávili v Bruntále členové delegací partnerských měst Bruntálu z Itálie, Německa, Slovenska a Litvy. Přijeli nikoli na Dny města, ale v rámci 20 let členství ČR v Evropské unii. Hlavním bodem programu jejich pobytu byla také návštěva míst, která byla spolufinancována z evropských dotací.

Bruntálský Odbor sociálních věcí uspořádal již druhý Den zdraví v městském parku

30. června 2024 17:00 | Bruntál | Karel Soukop | Bruntálský miniexpres

Již podruhé se Město Bruntál rozhodlo uspořádat oblíbený Den zdraví v exteriéru. Bruntálský městský park se při prvním ročníku velmi osvědčil, proto byly jeho prostory vybrány i letos. Hlavní pořadatel – bruntálský Odbor sociálních věcí vsadil nejen na osvědčené expozice, ale připravil i novinky.

Dny města Bruntálu letos vynikly svou pestrostí i hvězdnou účastí Marušky Rottrové a dalších 180 účinkujících

23. června 2024 9:49 | Bruntál | Karel Soukop | Bruntálský miniexpres

V Bruntále, jako jednom z mála měst, jsou oslavy Dnů města koncipovány jako dvoudenní akce s tematickými bloky účinkujících. Na své si mohl přijít každý návštěvník, ať už je milovníkem tance, rapu, rocku, metalu, folku, dechovky či hudebních legend.

Josef Zimovčák na vysokém kole projel s pelotonem republiku

9. června 2024 19:34 | Bruntál | Karel Soukop | Bruntálský miniexpres

Již popatnácté projel Josef Zimovčák a vysokém kole se svým pelotonem celou Českou republiku. Deset etap jeho cyklotour projelo ze středočeské obce Družec až do jihomoravského Hodonína. Hlavním cílem veřejné charitativní akce je podpora onkologicky nemocných dětí a jejich rodin.

Z Bruntálu odstartovala nejtěžší etapa letošního Závodu míru s cílem u vodní nádrže Dlouhé Stráně

3. června 2024 10:32 | Bruntál | Karel Soukop | Bruntálský miniexpres

23 týmů z 22 zemí celého světa se účastnilo letošního 11. ročníku Závodu míru v novodobé historii. Z Bruntálu startovala nejtěžší, tzv. Královská etapa. Měla sice jen 99 kilometrů, její cíl byl však ve výšce 1354 metrů nad mořem u vodní nádrže Dlouhé Stráně.

Se sádrou na dovolenou k vodě bez problémů. Nový materiál začali používat v krnovské nemocnici.
Vydáno 21. června 2024 5:16, Bruntál, Karel Soukop
Dovolenou u vody nebo v zahraničí často ovlivňují akutní úrazy a zejména pak zlomeniny končetin. Pobyt u moře s nasazenou sádrou je velkým omezením pro pacienty. Toto vše odstraňuje nový způsob fixace zlomenin, který začali aplikovat v krnovské nemocnici.

Říká se jí sádra do vody, ve skutečnosti jde však o něco jiného.

Rostislav Kocián, lékař ortoped SZZ Krnov: „Ne, sádra to není, je to speciální materiál, uvnitř jsou karbonová vlákna, obložená plastovým korpusem. Je to, říká se tomu správně fixace, je to „open cast“. Výhody má zejména ty, že se dá použít i ve vodě, dá se s ním koupat, na to je primárně určený, je výrazně prodyšný a dá se opakovaně využít, což je tedy obrovská výhoda. Dá se jakkoli upravit ta fixace, pokud se tedy přiloží špatně nebo pokud po zlomenině naroste otok končetiny, dá se ta fixace sejmout, znovu nahřát v troubě a vymodelovat."

Prakticky jsme novou fixaci vyzkoušeli s figurantem se zkušeností s klasickou sádrou.

Edgar Kosař, figurant: „Za mě tady ta sádra je mnohonásobně lepší, než ta klasické. Protože jednak cítím, že ta ruka dýchá a taky mě moc neomezuje v tom pohybu. Samozřejmě, v sádře by ruka měla zůstat v klidu, když je zlomena, ale zásadně mi to nijak nevadí. Můžu se snadno poškrábat – takhle bych to asi řekl.“

I přes velký zájem o novou fixaci je velkou brzdou nutnost doplácení pacientem.

Rostislav Kocián, lékař ortoped SZZ Krnov: „Není to hrazené z veřejného pojištění, pacient si doplácí. Tahleta fixace na zápěstí a na prsty stojí 2 a půl tisíce, fixace na celou horní končetinu je za 4 100,- V tuhle chvíli máme zatím dostupné fixace jen na horní končetinu, na nohu, doufejme, budou v brzké době k dostání také.“

Prakticky si po konzultaci s lékařem může novou fixaci pořídit každý v nemocniční lékárně.

Lékárnice: „Takhle to vypadá. Takhle si pro to vlastně přijde třeba rodina nebo klient, přijde k nám, koupí si, musí už přijít s velikostí, musíme vědět, jakou velikost, odchází.“
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/bruntalsko/bruntal/11000043658/se-sadrou-na-dovolenou-k-vode-bez-problemu-novy-material-zacali-pouzivat-v-krnovske-nemocnici