V současné době na trhu není k dispozici lepší zařízení.
Martin Brachtl, zástupce dodavatele: „Dneska jsme přivezli nejnovější přístroj BK 5000. Je to vlastně přístroj pro transrektální fúzní biopsie prostaty jak transrektálním přístupem, tak transperineálním. Zde máme vlastně ukázanou přímo biopsii, kterou jsme si nahráli, takže vidíme přímo odběr vzorků tkáně přímo z ložiska.“
Přístroj vlastně snímá prostatu pacienta a odebírá vzorky z podezřelých míst.
Martin Brachtl, zástupce dodavatele: „Ty vzorky následně putují na histologické vyšetření a zkoumá se, co v tom vzorku je obsažené, jestli je to nějaký nádor nebo jestli je to jenom obyčejná tkáň.“
Jan Pulcer, primář urologie SZZ Krnov: „Jedná se o špičku, kterou budeme mít tady v Krnově. Cílem je, poskytnout nejvyšší kvalitu péče o naše urologické pacienty ve smyslu biopsií prostaty.“
Jednoznačným technickým pokrokem nového přístroje je především kvalita zobrazení oproti přístroji předchozímu.
Martin Brachtl, zástupce dodavatele: „Ta prostata takhle když ji máme a když to srovnáme, jak jemný je ten obraz a když to porovnáme potom támhle s kvalitou zobrazení támhle toho staršího ultrazvuku, tak vidíme vlastně, že to zobrazení i to zrno je takové jemnější.“
Vyšetření není pro pacienta komfortní, negativní pocity je však možné eliminovat.
Jan Pulcer, primář urologie SZZ Krnov: „Je to samozřejmě nepříjemné vyšetření, ale dá se to zvládnout, vždycky je to o té spolupráci lékař versus pacient, v případě, že by byla velká alergická reakce pacienta, lze tento výkon udělat v anestezii.“
Dalším novým krokem modernizace nemocnice s regionálním spádovým územím byla rekonstrukce oddělení Jednotky intenzivní péče. Je další v řadě oddělení, která krnovská nemocnice modernizuje.
Ladislav Václavec, ředitel SZZ Krnov: „Loni jsme modernizovali ARO, letos jsme kompletně přestavěli chirurgickou JIPku, která je desetilůžková. Udělali jsme to opravdu z gruntu, že jsme vyměnili od podlah, nejen krytinu, ale i betonovou výplň podlahy, veškeré vybavení JIPky, monitorovací systém, nábytek pro sestry a podobně.“
Petr Gabriel, vedoucí Oddělení zdravotnické techniky: „Kromě samotných stavebních úprav, kdy proběhla rekonstrukce elektrických rozvodů, datových rozvodů a dále podlahy a nějaké zednické práce apod. Byla provedena výměna zdrojových mostů přímo u lůžek. Zdrojové mosty slouží k přivedení veškerých médií k pacientovi. Jedná se o medicinální plyny, silnoproudé, slaboproudé rozvody a potom k upevnění zdravotnických přístrojů přímo v poli pacienta tak, aby byly dobře dostupné a aby to vyhovovalo co nejvíce obsluze i pacientovi.“
Celou modernizaci oddělení JIP hradila nemocnice výhradně z vlastních zdrojů.
Ladislav Václavec, ředitel SZZ Krnov: „Takže JIPka je kompletně zrekonstruovaná. Ta rekonstrukce sama o sobě stála skoro 6 mil korun, když si vezmeme jak věci stavební, které stály 3 miliony korun, tak vybavení přístrojovou technikou, které stálo další 3 miliony. To platila nemocnice z vlastních zdrojů a ta JIP bude teď spokojeně sloužit dalších 10, 15 let. Toto pracoviště je pro nás strašně důležité, protože je to JIP multioborová, takže jsou na ní hospitalizovaní pacienti po těžkých operacích chirurgických, ortopedických, i jiných operačních oborů.“
Krnovská nemocnice se také v uplynulém roce stala vítězem projektu Kvalitní a bezpečná nemocnice.