Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nová angiolinka rozšířila možnosti kardiologů v Městské nemocnici Ostrava

Ostrava-město |

Kardiologové Městské nemocnice Ostrava začali využívat nový rentgenový přístroj – angiolinku Philips Azurion 7C12 za 47,4 milionu korun. Přístroj patří k nejmodernějším zařízením tohoto typu a v rámci Moravskoslezského kraje je unikátní. Nejbližší arytmologické centrum, kde používají stejný přístroj, je ve Fakultní nemocnici Olomouc. Díky novému přístroji jsou výkony jednodušší, přesnější a efektivnější, pacienti i zdravotníci jsou vystavováni nižší dávce záření.

Philips. V ceně, kterou hradila Městská nemocnice Ostrava, jsou zahrnuty také další zdravotnické přístroje potřebné pro arytmologické výkony, nábytek a stavební úpravy operačního sálu financovalo město Ostrava.

Petr Uhlig, ředitel Městské nemocnice Ostrava: "Každoročně obměňujeme nebo doplňujeme přístrojové vybavení za nejméně sto milionů korun, loni to byl dokonce dvojnásobek. V nemocnici máme k dispozici přístroje za více než miliardu, a to od těch nejmenších za stokoruny až po rentgeny za desítky milionů. Naši kardiologové mají po stavebních úpravách k dispozici špičkově vybavený arytmologický sál, na kterém provádějí širokou škálu specializovaných zákroků."

Nová angiolinka je zařízením nejnovější generace, poskytující velmi kvalitní zobrazení. Nahradila 19 let starý přístroj, který již nevyhovoval aktuálním požadavkům. Díky technologickým inovacím umožňuje kombinovat různé zobrazovací metody. Součástí dodaného přístroje je i nejmodernější elektrofyziologický systém sloužící k přímé diagnostice a léčbě srdečních arytmií.

Marcel Heczko, primář Kardiologie: "Nová angiolinka nám umožňuje zefektivnit práci na sále a zaručit vysokou kvalitu péče o pacienty. Vzájemná spolupráce všech komponent garantuje špičkovou kvalitu obrazu při zachování nízké radiační zátěže a současně umožňuje zpracování obrazu v reálném čase a jeho dostupnost na několika pracovních stanicích zároveň."

Před pár dny začali lékaři na novém sále provádět i ablace srdečních arytmií pomocí pulsního pole.

Marcel Heczko, primář Kardiologie: "Jedná se o takzvanou elektroporaci – což je novinka nahrazující původní radiofrekvenční metodu, která fungovala na bázi tepelné destrukce arytmogenní tkáně."

Pro léčbu poruch srdečního rytmu – především fibrilace síní, jsou používány velmi krátké, mikro až nanosekundové pulsy s vysokým napětím, které způsobují smrt srdečních buněk zodpovědných za vznik arytmie.

Marcel Heczko, primář Kardiologie: "V porovnání s jinými metodami je tento zákrok asi o polovinu kratší – z původních dvou až třech hodin je to zhruba hodina, zároveň je účinnější, což snižuje pravděpodobnost recidivy arytmie a tím potřeby zákrok opakovat, pro pacienta jsou to jednoznačné benefity. Ročně bychom mohli ablaci pulsním polem provést u 200 až 250 pacientů."

Hlavní výhody nové angiolinky:

  • Vysoké bezpečnostní normy – nízká radiační zátěž pro zdravotnický personál a pacienta
  • Vysoká kvalita zobrazení – 12palcový detektor umožňuje vysoce kvalitní zpracování obrazu a poskytuje přibližně o 40 % větší zorné pole
  • Zkrácení doby přípravy pacienta na operaci – „procedurální karty“ umožňující lékařům předprogramovat a uložit rutinní aktivity a individuální preference
  • Multifunkční obrazovka – vysoké zobrazovací rozlišení, možnost kombinovat více modalit najednou (RTG, EKG, ultrazvuk, 3D navigační systém, hemodynamika…), možnost nastavení velikosti aktuálně preferovaného obrazu
  • Funkce zaručující snadnou obsluhu – přístup k široké škále funkcí v rámci jedné laboratoře
Andrea Vojkovská, mluvčí Městské nemocnice Ostrava: "Philips Azurion slouží k navádění a zobrazení při invazivních kardiologických zákrocích. Byl vyvinut ve spolupráci s předními odborníky z nemocnic po celém světě. Platforma Azurion je obsluhována nově vyvinutým operačním systémem ConnectOS, který optimalizuje celkovou spolupráci informačních systémů."

Kardiologie Městské nemocnice Ostrava disponuje dvěma angiolinkami, ta první je od února 2022 v provozu na katetrizačním sále, kde se prování diagnostika a léčba pacientů s nemocí koronárních cév včetně akutních infarktů myokardu. Ta druhá slouží nově arytmologům k léčbě poruch srdečního rytmu (arytmií) včetně té nejčastější, tedy fibrilace síní.

Marcel Heczko, primář Kardiologie: "Ročně u nás provedeme okolo 2000 srdečních katetrizací a nově to bude více než 700 zákroků pro srdeční arytmie, a to na přístrojích, kde je radiační zátěž minimální. Tato skutečnost je důležitá nejen pro pacienty, ale především pro zdravotnický personál, který je v kontaktu s přístrojem každý den."

Oddělení Kardiologie MNO je součástí celostátní sítě kardiocenter poskytujících komplexní neodkladnou, ale i plánovanou léčbu pacientům se srdečním onemocněním. Skládá se z ambulantní a lůžkové části včetně katetrizačního a arytmologického sálu. K dispozici má na dvou odděleních 64 lůžek, včetně sedmi na koronární jednotce, pacienti jsou hospitalizováni především na dvoulůžkových pokojích, volit mohou také ze dvou nadstandardních pokojů. V dubnu se Kardiologie rozroste o oddělení plánovaných příjmů. Tým oddělení tvoří 33 lékařů a asi 120 nelékařského zdravotnického personálu.

Nahlásit chybu


K tématu

Městská nemocnice Ostrava nakoupila přístrojové vybavení za čtvrt miliardy

28. března 2024 19:31 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Městská nemocnice Ostrava obnovila a doplnila přístrojové vybavení za 250 milionů korun. Nové přístroje disponují špičkovým zobrazením, výrazně zkracují dobu vyšetření i čekací lhůty, nižší je také radiační zátěž pro pacienty a personál.

Nemocnice ve Frýdku-Místku má moderní skiaskopicko-skigrafický komplet

25. září 2023 16:19 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Nemocnice ve Frýdku-Místku otevřela nové pracoviště se skiaskopicko-skigrafickým komplexem. Díky tomu je možné u pacientů na jednom místě provézt řadu vyšetření během jednoho výkonu. Vybudování stálo 34 milionů korun.

Nemocnice ve Frýdku-Místku uvedla do provozu novou potrubní poštu

21. září 2023 13:24 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Nemocnice ve Frýdku-Místku má nově vybudovanou potrubní poštu. Ta umožní rychlejší transport vzorků a materiálu mezi jednotlivými odděleními. Kromě toho přibyl v nemocnici nový diagnostický komplet a rozšířila se i parkovací místa.


Protest proti továrně v Dolní Lutyni neslábne, atmosféra setkání s občany byla opět napjatá

Kulturní dům v Dolní Lutyni znovu naplnili občané nespokojení s plánovanou stavbou továrny v obci. Vadí jim zabírání úrodné půdy a rozdělení vesnice, ale taky to, že stále nevědí, kdo je investorem. Spíš než pro odpovědi na otázky přišli na pondělní setkání protestovat.

Karvinští strážníci monitorují prostor v Karviné-Loukách kvůli prostitutkám

V Karviné-Loukách začali strážníci kvůli přítomnosti prostitutek lokalitu monitorovat. Jde o opatření pro řidiče, kteří jejich služby využívají, aby si uvědomili, že nahrávka může být použita jako důkazní prostředek pro pozdější správní řízení před přestupkovou komisí.

Obchvat Komárova má pravomocné územní rozhodnutí. Klíčová stavba by měla být dokončena v roce 2029

Jižní obchvat Komárova už má pravomocné územní rozhodnutí. Tato dopravní stavba je klíčová nejen pro Opavu, ale zejména pro západní část Moravskoslezského kraje.

Uplynulo 79 let od osvobození Ostravy. Vzpomínka na padlé se uskutečnila v Komenského sadech

Ostrava si 30. dubna tradičně připomněla osvobození města od fašistických okupantů. Vyvrcholila tak Ostavsko-opavská operace, která byla největší bitvou 2. světové války na našem území. Průmyslové město osvobodili kromě Rudé armády také příslušníci 1. čs. armádního sboru.

DIAMO zveřejní možnosti sanace heřmanické haldy 20. června

Heřmanická halda. Je jí sto let, leží na okraji Ostravy, kousek od čtvrtí Hrušov a Heřmanice. Její rozloha je 60 hektarů, na kterých je uloženo 30 milionů tun hlušiny z bývalých dolů. Materiál, který obsahuje také uhlí, hoří. A i když jsou podzemní požáry uhelných odvalů běžné, například v sousedním Polsku jich doutná a prohořívá na 15, u Heřmanické haldy to je možné vnímat jako problém. Je tam totiž uložen také nebezpečný odpad z koksoven.

První moduly nového pavilonu Karvinské hornické nemocnice už dorazily

Do další fáze se uplynulý týden posunula výstavba nového pavilonu chirurgických oborů Karvinské hornické nemocnice (KHN). Na připravenou základovou desku začínají stavaři ukládat jednotlivé moduly. Vznikne tak zázemí pro operace nádorových onemocnění prsu, jednodenní chirurgii a laparoskopické výkony.

Roztržka v tramvaji skončila napadením, poškozenému pak žena ukradla batoh, policie pátrá po dvou osobách

Včera 12:01 | Ostrava-Vítkovice | Lukáš Zavadil

Policisté z Ostravy-Vítkovic prověřují případ výtržnictví a ublížení na zdraví, kdy po slovní rozepři v tramvaji mezi zastávkami Karpatská a Horymírova došlo k fyzickému napadení 44letého muže. Útok si vyžádal lékařské ošetření a poškozený přišel i o batoh s osobními věcmi a mikinu. Policie žádá veřejnost o pomoc s vypátráním obou osob.

Evu s 360 kily usadili do lázeňského parku v Čeladné na třítunový podstavec

360 kilová bronzová plastika s názvem Eva je jedním z největších figurálních děl českého sochaře Davida Moješčíka. Instalována byla v lázeňském parku v Rehabilitačním centru Čeladná.

V Karviné zastaví protidrogový vlak, prohlídky si rezervujte

Po sedmi letech zastaví ve dnech 6. a 7. května v Karviné na vlakovém nádraží protidrogový vlak se šesti vagóny, čtyřmi kinosály, osmi interaktivními místnostmi a skutečným příběhem o drogové závislosti.

Karvinská hornická nemocnice staví modulárním systémem další pavilon

29. dubna 2024 17:12 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Do další fáze se uplynulý týden posunula výstavba nového pavilonu chirurgických oborů Karvinské hornické nemocnice. Na připravenou základovou desku začínají stavaři ukládat jednotlivé moduly.

V Bělském lese bude stát revitalizované pumptrackové hřiště

V Bělském lese aktuálně probíhá revitalizace hlučné a technicky nevyhovující pumptrackové dráhy. Nové hřiště bude tišší a bude mít větší využití. Stavební práce by měly být hotovy do konce června.

Pumptrackové hřiště v Bělském lese prochází komplexní revitalizací. Hotové bude do léta

29. dubna 2024 11:12 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

V Bělském lese aktuálně probíhá revitalizace hlučné a technicky nevyhovující pumptrackové dráhy. Nové hřiště bude tišší a bude mít větší využití. Stavební práce by měly být hotovy do konce června.

Záchranná stanice v Bartošovicích děkuje Jižanům za finanční příspěvek vstupem zdarma

29. dubna 2024 11:06 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

Obyvatelé obvodu měli během dne Země možnost nahlédnout do Záchranné stanice živočichů v Bartošovicích, a to zdarma. Vedení stanice zorganizovala prohlídky jako poděkování za finanční příspěvek, který obdrželi na začátku roku. Putoval z vánočního městečka.

V Ostravě-Jihu řeší špatný stav bytových domů v Bělském Lese. Nájemníci se budou muset vystěhovat

29. dubna 2024 10:52 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

Vedení obvodu řeší situaci se špatným technických stavem bytových domů v Bělském lese. Aby dotčeným nájemníkům přestavilo výsledky odborné studie stavu budovy a možnosti náhradního bydlení, setkali se s nimi v K-triu.

Záchranná stanice v Bartošovicích děkuje Jižanům za sbírku. Měli vstup zdarma

Obyvatelé obvodu Ostrava-Jih měli během dne Země možnost nahlédnout do Záchranné stanice živočichů v Bartošovicích, a to zdarma. Vedení stanice zorganizovala prohlídky jako poděkování za finanční příspěvek, který obdrželi na začátku roku. Putoval z vánočního městečka.

Ostravská jatka jsou mezi nejlepšími stavbami Evropy. Vedení města úspěch potěšil

29. dubna 2024 8:45 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava má oficiálně jednu z nejzajímavějších staveb v celé Evropě. V prestižní ceně Evropské unie za současnou architekturu se zrekonstruovaná městská jatka umístila mezi pěticí finalistů. Autorem nové podoby stavby je polský architekt Robert Konieczny.

Nová angiolinka rozšířila možnosti kardiologů v Městské nemocnici Ostrava
Vydáno 21. února 2024 14:17, Ostrava-město, Jiří Cileček
Kardiologové Městské nemocnice Ostrava začali využívat nový rentgenový přístroj – angiolinku Philips Azurion 7C12 za 47,4 milionu korun. Přístroj patří k nejmodernějším zařízením tohoto typu a v rámci Moravskoslezského kraje je unikátní. Nejbližší arytmologické centrum, kde používají stejný přístroj, je ve Fakultní nemocnici Olomouc. Díky novému přístroji jsou výkony jednodušší, přesnější a efektivnější, pacienti i zdravotníci jsou vystavováni nižší dávce záření.

zdroj foto: Městská nemocnice Ostrava

Philips. V ceně, kterou hradila Městská nemocnice Ostrava, jsou zahrnuty také další zdravotnické přístroje potřebné pro arytmologické výkony, nábytek a stavební úpravy operačního sálu financovalo město Ostrava.

Petr Uhlig, ředitel Městské nemocnice Ostrava: "Každoročně obměňujeme nebo doplňujeme přístrojové vybavení za nejméně sto milionů korun, loni to byl dokonce dvojnásobek. V nemocnici máme k dispozici přístroje za více než miliardu, a to od těch nejmenších za stokoruny až po rentgeny za desítky milionů. Naši kardiologové mají po stavebních úpravách k dispozici špičkově vybavený arytmologický sál, na kterém provádějí širokou škálu specializovaných zákroků."

Nová angiolinka je zařízením nejnovější generace, poskytující velmi kvalitní zobrazení. Nahradila 19 let starý přístroj, který již nevyhovoval aktuálním požadavkům. Díky technologickým inovacím umožňuje kombinovat různé zobrazovací metody. Součástí dodaného přístroje je i nejmodernější elektrofyziologický systém sloužící k přímé diagnostice a léčbě srdečních arytmií.

Marcel Heczko, primář Kardiologie: "Nová angiolinka nám umožňuje zefektivnit práci na sále a zaručit vysokou kvalitu péče o pacienty. Vzájemná spolupráce všech komponent garantuje špičkovou kvalitu obrazu při zachování nízké radiační zátěže a současně umožňuje zpracování obrazu v reálném čase a jeho dostupnost na několika pracovních stanicích zároveň."

Před pár dny začali lékaři na novém sále provádět i ablace srdečních arytmií pomocí pulsního pole.

Marcel Heczko, primář Kardiologie: "Jedná se o takzvanou elektroporaci – což je novinka nahrazující původní radiofrekvenční metodu, která fungovala na bázi tepelné destrukce arytmogenní tkáně."

Pro léčbu poruch srdečního rytmu – především fibrilace síní, jsou používány velmi krátké, mikro až nanosekundové pulsy s vysokým napětím, které způsobují smrt srdečních buněk zodpovědných za vznik arytmie.

Marcel Heczko, primář Kardiologie: "V porovnání s jinými metodami je tento zákrok asi o polovinu kratší – z původních dvou až třech hodin je to zhruba hodina, zároveň je účinnější, což snižuje pravděpodobnost recidivy arytmie a tím potřeby zákrok opakovat, pro pacienta jsou to jednoznačné benefity. Ročně bychom mohli ablaci pulsním polem provést u 200 až 250 pacientů."

Hlavní výhody nové angiolinky:

  • Vysoké bezpečnostní normy – nízká radiační zátěž pro zdravotnický personál a pacienta
  • Vysoká kvalita zobrazení – 12palcový detektor umožňuje vysoce kvalitní zpracování obrazu a poskytuje přibližně o 40 % větší zorné pole
  • Zkrácení doby přípravy pacienta na operaci – „procedurální karty“ umožňující lékařům předprogramovat a uložit rutinní aktivity a individuální preference
  • Multifunkční obrazovka – vysoké zobrazovací rozlišení, možnost kombinovat více modalit najednou (RTG, EKG, ultrazvuk, 3D navigační systém, hemodynamika…), možnost nastavení velikosti aktuálně preferovaného obrazu
  • Funkce zaručující snadnou obsluhu – přístup k široké škále funkcí v rámci jedné laboratoře
Andrea Vojkovská, mluvčí Městské nemocnice Ostrava: "Philips Azurion slouží k navádění a zobrazení při invazivních kardiologických zákrocích. Byl vyvinut ve spolupráci s předními odborníky z nemocnic po celém světě. Platforma Azurion je obsluhována nově vyvinutým operačním systémem ConnectOS, který optimalizuje celkovou spolupráci informačních systémů."

Kardiologie Městské nemocnice Ostrava disponuje dvěma angiolinkami, ta první je od února 2022 v provozu na katetrizačním sále, kde se prování diagnostika a léčba pacientů s nemocí koronárních cév včetně akutních infarktů myokardu. Ta druhá slouží nově arytmologům k léčbě poruch srdečního rytmu (arytmií) včetně té nejčastější, tedy fibrilace síní.

Marcel Heczko, primář Kardiologie: "Ročně u nás provedeme okolo 2000 srdečních katetrizací a nově to bude více než 700 zákroků pro srdeční arytmie, a to na přístrojích, kde je radiační zátěž minimální. Tato skutečnost je důležitá nejen pro pacienty, ale především pro zdravotnický personál, který je v kontaktu s přístrojem každý den."

Oddělení Kardiologie MNO je součástí celostátní sítě kardiocenter poskytujících komplexní neodkladnou, ale i plánovanou léčbu pacientům se srdečním onemocněním. Skládá se z ambulantní a lůžkové části včetně katetrizačního a arytmologického sálu. K dispozici má na dvou odděleních 64 lůžek, včetně sedmi na koronární jednotce, pacienti jsou hospitalizováni především na dvoulůžkových pokojích, volit mohou také ze dvou nadstandardních pokojů. V dubnu se Kardiologie rozroste o oddělení plánovaných příjmů. Tým oddělení tvoří 33 lékařů a asi 120 nelékařského zdravotnického personálu.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000041661/nova-angiolinka-rozsirila-moznosti-kardiologu-v-mestske-nemocnici-ostrava