Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • V SOBOTU SE V DOLNÍ OBLASTI VÍTKOVIC KONÁ GASTROFESTIVAL POJEZFEST
  • V BESKYDSKÉ OBCI ŘEKA LIDÉ ODMÍTAJÍ ZÁMĚR ROZŠÍŘIT TĚŽBU V KAMENOLOMU
  • KAŠNA NA MASARYKOVĚ NÁMĚSTÍ V KARVINÉ SE REKONSTRUUJE PO JEJÍM POŠKOZENÍ
  • RADNICE MORAVSKÉ OSTRAVY A PŘÍVOZU SE ZAPOJÍ DO OSTRAVSKÉ MUZEJNÍ NOCI
  • NA SÍDLIŠTI DUBINA HOŘEL BYT, NĚKOLIK LIDÍ BYLO PŘED PLAMENY ZACHRÁNĚNO
  • DO KARVINÉ SE VRACÍ NHL GLOBAL FAN TOUR PRO VŠECHNY HOKEJOVÉ FANOUŠKY
  • KRAJ INVESTUJE DO PROMĚNY INTERNÁTU V OSTRAVĚ-ZÁBŘEHU
  • V OSTRAVĚ-PORUBĚ ZAČALO RAJONOVÉ ČIŠTĚNÍ KOMUNIKACÍ
  • PORUBSKÝ DEN BEZPEČÍ PŘILÁKAL DAVY LIDÍ, K VIDĚNÍ BYLY UKÁZKY SLOŽEK IZS
  • SŠ HOTELNICTVÍ A SLUŽEB V OPAVĚ REKONSTRUUJE PROSTORY ZNIČENÉ POVODNÍ
  • STÁTNÍ ZÁMEK JANOVICE U RÝMAŘOVA OTEVŘE 30. 5. NOVOU PROHLÍDKOVOU TRASU
  • DOBROVOLNÍ HASIČI Z FRÝDKU VYHRÁLI KRAJSKOU SOUTĚŽ VE VYPROŠŤOVÁNÍ
  • FRÝDEK-MÍSTEK OPRAVÍ ČÁST TĚŠÍNSKÉ, SLEZSKÉ A TŘÍDY TGM. ŘIDIČE ČEKAJÍ UZAVÍRKY

Nová angiolinka rozšířila možnosti kardiologů v Městské nemocnici Ostrava

Ostrava-město |

Kardiologové Městské nemocnice Ostrava začali využívat nový rentgenový přístroj – angiolinku Philips Azurion 7C12 za 47,4 milionu korun. Přístroj patří k nejmodernějším zařízením tohoto typu a v rámci Moravskoslezského kraje je unikátní. Nejbližší arytmologické centrum, kde používají stejný přístroj, je ve Fakultní nemocnici Olomouc. Díky novému přístroji jsou výkony jednodušší, přesnější a efektivnější, pacienti i zdravotníci jsou vystavováni nižší dávce záření.

Philips. V ceně, kterou hradila Městská nemocnice Ostrava, jsou zahrnuty také další zdravotnické přístroje potřebné pro arytmologické výkony, nábytek a stavební úpravy operačního sálu financovalo město Ostrava.

Petr Uhlig, ředitel Městské nemocnice Ostrava: "Každoročně obměňujeme nebo doplňujeme přístrojové vybavení za nejméně sto milionů korun, loni to byl dokonce dvojnásobek. V nemocnici máme k dispozici přístroje za více než miliardu, a to od těch nejmenších za stokoruny až po rentgeny za desítky milionů. Naši kardiologové mají po stavebních úpravách k dispozici špičkově vybavený arytmologický sál, na kterém provádějí širokou škálu specializovaných zákroků."

Nová angiolinka je zařízením nejnovější generace, poskytující velmi kvalitní zobrazení. Nahradila 19 let starý přístroj, který již nevyhovoval aktuálním požadavkům. Díky technologickým inovacím umožňuje kombinovat různé zobrazovací metody. Součástí dodaného přístroje je i nejmodernější elektrofyziologický systém sloužící k přímé diagnostice a léčbě srdečních arytmií.

Marcel Heczko, primář Kardiologie: "Nová angiolinka nám umožňuje zefektivnit práci na sále a zaručit vysokou kvalitu péče o pacienty. Vzájemná spolupráce všech komponent garantuje špičkovou kvalitu obrazu při zachování nízké radiační zátěže a současně umožňuje zpracování obrazu v reálném čase a jeho dostupnost na několika pracovních stanicích zároveň."

Před pár dny začali lékaři na novém sále provádět i ablace srdečních arytmií pomocí pulsního pole.

Marcel Heczko, primář Kardiologie: "Jedná se o takzvanou elektroporaci – což je novinka nahrazující původní radiofrekvenční metodu, která fungovala na bázi tepelné destrukce arytmogenní tkáně."

Pro léčbu poruch srdečního rytmu – především fibrilace síní, jsou používány velmi krátké, mikro až nanosekundové pulsy s vysokým napětím, které způsobují smrt srdečních buněk zodpovědných za vznik arytmie.

Marcel Heczko, primář Kardiologie: "V porovnání s jinými metodami je tento zákrok asi o polovinu kratší – z původních dvou až třech hodin je to zhruba hodina, zároveň je účinnější, což snižuje pravděpodobnost recidivy arytmie a tím potřeby zákrok opakovat, pro pacienta jsou to jednoznačné benefity. Ročně bychom mohli ablaci pulsním polem provést u 200 až 250 pacientů."

Hlavní výhody nové angiolinky:

  • Vysoké bezpečnostní normy – nízká radiační zátěž pro zdravotnický personál a pacienta
  • Vysoká kvalita zobrazení – 12palcový detektor umožňuje vysoce kvalitní zpracování obrazu a poskytuje přibližně o 40 % větší zorné pole
  • Zkrácení doby přípravy pacienta na operaci – „procedurální karty“ umožňující lékařům předprogramovat a uložit rutinní aktivity a individuální preference
  • Multifunkční obrazovka – vysoké zobrazovací rozlišení, možnost kombinovat více modalit najednou (RTG, EKG, ultrazvuk, 3D navigační systém, hemodynamika…), možnost nastavení velikosti aktuálně preferovaného obrazu
  • Funkce zaručující snadnou obsluhu – přístup k široké škále funkcí v rámci jedné laboratoře
Andrea Vojkovská, mluvčí Městské nemocnice Ostrava: "Philips Azurion slouží k navádění a zobrazení při invazivních kardiologických zákrocích. Byl vyvinut ve spolupráci s předními odborníky z nemocnic po celém světě. Platforma Azurion je obsluhována nově vyvinutým operačním systémem ConnectOS, který optimalizuje celkovou spolupráci informačních systémů."

Kardiologie Městské nemocnice Ostrava disponuje dvěma angiolinkami, ta první je od února 2022 v provozu na katetrizačním sále, kde se prování diagnostika a léčba pacientů s nemocí koronárních cév včetně akutních infarktů myokardu. Ta druhá slouží nově arytmologům k léčbě poruch srdečního rytmu (arytmií) včetně té nejčastější, tedy fibrilace síní.

Marcel Heczko, primář Kardiologie: "Ročně u nás provedeme okolo 2000 srdečních katetrizací a nově to bude více než 700 zákroků pro srdeční arytmie, a to na přístrojích, kde je radiační zátěž minimální. Tato skutečnost je důležitá nejen pro pacienty, ale především pro zdravotnický personál, který je v kontaktu s přístrojem každý den."

Oddělení Kardiologie MNO je součástí celostátní sítě kardiocenter poskytujících komplexní neodkladnou, ale i plánovanou léčbu pacientům se srdečním onemocněním. Skládá se z ambulantní a lůžkové části včetně katetrizačního a arytmologického sálu. K dispozici má na dvou odděleních 64 lůžek, včetně sedmi na koronární jednotce, pacienti jsou hospitalizováni především na dvoulůžkových pokojích, volit mohou také ze dvou nadstandardních pokojů. V dubnu se Kardiologie rozroste o oddělení plánovaných příjmů. Tým oddělení tvoří 33 lékařů a asi 120 nelékařského zdravotnického personálu.

Nahlásit chybu


K tématu

Městská nemocnice Ostrava staví robotický sál. S výbavou vyjde na 150 milionů

4. května 2025 10:32 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Městská nemocnice Ostrava bude mít moderní robotický operační sál. Jeho výstavba právě odstartovala a hotový má být do října letošního roku. Investici za zhruba 150 milionů korun podpořilo i město Ostrava.

Nemocnice ve Frýdku-Místku rekonstruuje JIP neoperačních sálů

Jednotka intenzivní péče Nemocnice ve Frýdku-Místku prochází zásadní rekonstrukcí. Ta přinese rozšíření kapacity lůžek a modernizaci oddělení po více než dvaceti letech. Projekt, na kterém se podíleli i zaměstnanci, by měl být dokončen na přelomu roku.

Modernizace klíčového pavilonu v MNO skončila. Nové zázemí má interna, kardiologie i ortopedie

19. června 2024 12:08 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Městská nemocnice Ostrava neustále vylepšuje péči o pacienty a potupně modernizuje zázemí jednotlivých oddělení. Nyní byla po třech letech ukončena modernizace klíčového pavilonu E2, ve kterém má zázemí interna, kardiologie i ortopedie.


Dobrovolní hasiči z Frýdku vyhráli krajskou soutěž ve vyprošťování

Dobrovolní hasiči z Frýdku vyhráli krajské kolo soutěže ve vyprošťování u dopravních nehod. Soutěž prověřila celkem 17 týmů profesionálních i dobrovolných jednotek, které se utkaly v simulacích reálných scénářů nehod. Frýdecký tým předvedl nejlepší výkon právě mezi dobrovolnými jednotkami.

Školáci soutěžili v netradičních disciplínách o finále Wolframu ve vojenském prostoru Libavá

Dnes 11:27 | Havířov | Libor Běčák

V Havířově a Opavě odstartoval 8. ročník branně vědomostní soutěže Wolfram pro základní a střední školy Moravskoslezského kraje. Letos se do ní zapojilo rekordních 152 škol. Vítězové oblastních kol postoupí do zářijového finále ve vojenském prostoru Libavá.

Městské koupaliště v Opavě prochází rekonstrukcí. Povodně poškodily přízemí památkově chráněné budovy

Včera 22:20 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Městské koupaliště v Opavě se připravuje na letní sezonu. Aktuálně prochází rekonstrukcí přízemí hlavní budovy, která je spolu s bazény vedena v seznamu kulturních památek a na které se podepsaly loňské zářijové povodně.

Šoférka s přetíženým návěsem na dezolátních pneumatikách ohrožovala všechny okolo

Dnes 11:09 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Policisté, kteří se v rámci tzv. Kamion teamu zaměřují na kontroly nákladních vozidel, zaznamenali v minulých dnech hned několik hříšníků. Křiklavým případem byla 30letá řidička soupravy s pískem, která neuhlídala hmotnost nákladu, nedodržela bezpečnostní přestávky a především hazardovala na značně poškozených pneumatikách.

Největší hvězdy atletického světa přijedou do Ostravy. Zlatá tretra je velkým lákadlem i pro ně

Atletický mítink Zlatá tretra bude opět světový. Účast totiž potvrdily největší hvězdy současné atletiky v technických disciplínách - oštěpař Níradž Čopra a létající muž Armand "Mondo" Duplantis, který nemá konkurenci ve skoku o tyči.

Na sídlišti Dubina hořel byt, několik lidí bylo před plameny zachráněno, žena slezla 7 pater po hromosvodu

Včera 12:45 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Exploze předcházela požáru bytu na sídlišti Ostravě-Dubina. Několik lidí bylo z domu evakuováno. Jedna žena se přímo z hořícího bytu zachránila slezením po hromosvodu. O zraněné se postarali zdravotníci záchranné služby. Potvrzenou obětí je pes.

Aktivita klíšťat je na vrcholu, lékaři doporučují očkování

Aktivita klíšťat je podle měření výskytu na vrcholu. A Krajská hygienická stanice eviduje první případy nemocných boreliózou i klíšťovou encefalitidou. Na očkování však stále není pozdě.

Obchvat kolem Karviné chce zamezit nehodovosti a instaluje bezpečnostní reflexní prvky

6. května 2025 16:04 | Karviná | Gabriela Stašová | Karvinský expres

Na obchvatu kolem Karviné přibudou nové bezpečnostní prvky, které zamezí dalším nehodám. Na křižovatce mezi obchvatem a Třídou 17. listopadu se totiž od jejího otevření stalo již dvanáct nehod.

V Porubě se mění druhy ptáků. Květen je ideálním obdobím pro jejich pozorování

S příchodem jara ožila příroda a s ní i ptačí svět. V Ostravě-Porubě nyní můžeme pozorovat, jak čerstvě narozená mláďata, tak dospělé jedince, kteří se je snaží krmit a chránit.

Mezi Rychvaldem a Bohumínem se staví nový rondel, řidiče čekají objížďky

V pondělí 5. května odstartovala druhá etapa rekonstrukce silnice II/471 v úseku Rychvald – Bohumín Záblatí. Klíčovou změnou je přeměna stávající nevyhovující křižovatky Rozcestí na moderní okružní křižovatku. Hotovo by mělo být předběžně v říjnu letošního roku.

Nádraží Ostrava-Svinov projde v roce 2026 rekonstrukcí

Vysokorychlostní trať výrazně zlepší dopravu i zaměstnanost v kraji. Ostrava se díky ní propojí s mezinárodní sítí – do Vídně či Varšavy se lidé dostanou za hodinu. Už v roce 2026 proto začne Správa železnic rekonstruovat svinovské nádraží.

V Ostravě-Zábřehu byl odhalen pomník u pamětní lípy

V letošním roce si připomínáme 80. výročí ukončení druhé světové války, což v Ostravě provázela celá řada událostí. V městské části Zábřeh byl například odhalen nový pomník u památné lípy.

O sauny ve školkách je ve Slezské Ostravě velký zájem. Děti si je oblíbily

Infrasauny se v poslední době stávají v naší zemi trendem v péči o zdraví dětí a například Slezská Ostrava chce, aby předškoláci měli tuto možnost ve všech mateřských školkách, o které se stará. Děti si saunování velmi oblíbily.

Silné motorky, ostré guláše a pohodová hudba. Charitativní harlejácká akce přilákala stovky lidí

6. května 2025 9:19 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Nad Ostravou se v sobotu vznášela vůně guláše a benzínu. Konal se totiž další ročník oblíbeného harlejáckého gulášfestu, který opět přilákal stovky motorkářů a milovníků dobrého jídla. Stejně jako každý rok jde výtěžek na charitu.

Náměstí Ostrava-Jih na svátek práce oživilo prvomájové veselí

6. května 2025 7:33 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

První máj letos v Ostravě-Jihu přinesl nejen krásné jarní počasí, ale i bohatý program, který na hrabůvkovské náměstí přilákal stovky návštěvníků všech věkových kategorií. Tradiční oslavy Svátku práce završilo postavení májky v centru náměstí.

Nová angiolinka rozšířila možnosti kardiologů v Městské nemocnici Ostrava
Vydáno 21. února 2024 14:17, Ostrava-město, Jiří Cileček
Kardiologové Městské nemocnice Ostrava začali využívat nový rentgenový přístroj – angiolinku Philips Azurion 7C12 za 47,4 milionu korun. Přístroj patří k nejmodernějším zařízením tohoto typu a v rámci Moravskoslezského kraje je unikátní. Nejbližší arytmologické centrum, kde používají stejný přístroj, je ve Fakultní nemocnici Olomouc. Díky novému přístroji jsou výkony jednodušší, přesnější a efektivnější, pacienti i zdravotníci jsou vystavováni nižší dávce záření.

zdroj foto: Městská nemocnice Ostrava

Philips. V ceně, kterou hradila Městská nemocnice Ostrava, jsou zahrnuty také další zdravotnické přístroje potřebné pro arytmologické výkony, nábytek a stavební úpravy operačního sálu financovalo město Ostrava.

Petr Uhlig, ředitel Městské nemocnice Ostrava: "Každoročně obměňujeme nebo doplňujeme přístrojové vybavení za nejméně sto milionů korun, loni to byl dokonce dvojnásobek. V nemocnici máme k dispozici přístroje za více než miliardu, a to od těch nejmenších za stokoruny až po rentgeny za desítky milionů. Naši kardiologové mají po stavebních úpravách k dispozici špičkově vybavený arytmologický sál, na kterém provádějí širokou škálu specializovaných zákroků."

Nová angiolinka je zařízením nejnovější generace, poskytující velmi kvalitní zobrazení. Nahradila 19 let starý přístroj, který již nevyhovoval aktuálním požadavkům. Díky technologickým inovacím umožňuje kombinovat různé zobrazovací metody. Součástí dodaného přístroje je i nejmodernější elektrofyziologický systém sloužící k přímé diagnostice a léčbě srdečních arytmií.

Marcel Heczko, primář Kardiologie: "Nová angiolinka nám umožňuje zefektivnit práci na sále a zaručit vysokou kvalitu péče o pacienty. Vzájemná spolupráce všech komponent garantuje špičkovou kvalitu obrazu při zachování nízké radiační zátěže a současně umožňuje zpracování obrazu v reálném čase a jeho dostupnost na několika pracovních stanicích zároveň."

Před pár dny začali lékaři na novém sále provádět i ablace srdečních arytmií pomocí pulsního pole.

Marcel Heczko, primář Kardiologie: "Jedná se o takzvanou elektroporaci – což je novinka nahrazující původní radiofrekvenční metodu, která fungovala na bázi tepelné destrukce arytmogenní tkáně."

Pro léčbu poruch srdečního rytmu – především fibrilace síní, jsou používány velmi krátké, mikro až nanosekundové pulsy s vysokým napětím, které způsobují smrt srdečních buněk zodpovědných za vznik arytmie.

Marcel Heczko, primář Kardiologie: "V porovnání s jinými metodami je tento zákrok asi o polovinu kratší – z původních dvou až třech hodin je to zhruba hodina, zároveň je účinnější, což snižuje pravděpodobnost recidivy arytmie a tím potřeby zákrok opakovat, pro pacienta jsou to jednoznačné benefity. Ročně bychom mohli ablaci pulsním polem provést u 200 až 250 pacientů."

Hlavní výhody nové angiolinky:

  • Vysoké bezpečnostní normy – nízká radiační zátěž pro zdravotnický personál a pacienta
  • Vysoká kvalita zobrazení – 12palcový detektor umožňuje vysoce kvalitní zpracování obrazu a poskytuje přibližně o 40 % větší zorné pole
  • Zkrácení doby přípravy pacienta na operaci – „procedurální karty“ umožňující lékařům předprogramovat a uložit rutinní aktivity a individuální preference
  • Multifunkční obrazovka – vysoké zobrazovací rozlišení, možnost kombinovat více modalit najednou (RTG, EKG, ultrazvuk, 3D navigační systém, hemodynamika…), možnost nastavení velikosti aktuálně preferovaného obrazu
  • Funkce zaručující snadnou obsluhu – přístup k široké škále funkcí v rámci jedné laboratoře
Andrea Vojkovská, mluvčí Městské nemocnice Ostrava: "Philips Azurion slouží k navádění a zobrazení při invazivních kardiologických zákrocích. Byl vyvinut ve spolupráci s předními odborníky z nemocnic po celém světě. Platforma Azurion je obsluhována nově vyvinutým operačním systémem ConnectOS, který optimalizuje celkovou spolupráci informačních systémů."

Kardiologie Městské nemocnice Ostrava disponuje dvěma angiolinkami, ta první je od února 2022 v provozu na katetrizačním sále, kde se prování diagnostika a léčba pacientů s nemocí koronárních cév včetně akutních infarktů myokardu. Ta druhá slouží nově arytmologům k léčbě poruch srdečního rytmu (arytmií) včetně té nejčastější, tedy fibrilace síní.

Marcel Heczko, primář Kardiologie: "Ročně u nás provedeme okolo 2000 srdečních katetrizací a nově to bude více než 700 zákroků pro srdeční arytmie, a to na přístrojích, kde je radiační zátěž minimální. Tato skutečnost je důležitá nejen pro pacienty, ale především pro zdravotnický personál, který je v kontaktu s přístrojem každý den."

Oddělení Kardiologie MNO je součástí celostátní sítě kardiocenter poskytujících komplexní neodkladnou, ale i plánovanou léčbu pacientům se srdečním onemocněním. Skládá se z ambulantní a lůžkové části včetně katetrizačního a arytmologického sálu. K dispozici má na dvou odděleních 64 lůžek, včetně sedmi na koronární jednotce, pacienti jsou hospitalizováni především na dvoulůžkových pokojích, volit mohou také ze dvou nadstandardních pokojů. V dubnu se Kardiologie rozroste o oddělení plánovaných příjmů. Tým oddělení tvoří 33 lékařů a asi 120 nelékařského zdravotnického personálu.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000041661/nova-angiolinka-rozsirila-moznosti-kardiologu-v-mestske-nemocnici-ostrava