Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nová angiolinka rozšířila možnosti kardiologů v Městské nemocnici Ostrava

Ostrava-město |

Kardiologové Městské nemocnice Ostrava začali využívat nový rentgenový přístroj – angiolinku Philips Azurion 7C12 za 47,4 milionu korun. Přístroj patří k nejmodernějším zařízením tohoto typu a v rámci Moravskoslezského kraje je unikátní. Nejbližší arytmologické centrum, kde používají stejný přístroj, je ve Fakultní nemocnici Olomouc. Díky novému přístroji jsou výkony jednodušší, přesnější a efektivnější, pacienti i zdravotníci jsou vystavováni nižší dávce záření.

Philips. V ceně, kterou hradila Městská nemocnice Ostrava, jsou zahrnuty také další zdravotnické přístroje potřebné pro arytmologické výkony, nábytek a stavební úpravy operačního sálu financovalo město Ostrava.

Petr Uhlig, ředitel Městské nemocnice Ostrava: "Každoročně obměňujeme nebo doplňujeme přístrojové vybavení za nejméně sto milionů korun, loni to byl dokonce dvojnásobek. V nemocnici máme k dispozici přístroje za více než miliardu, a to od těch nejmenších za stokoruny až po rentgeny za desítky milionů. Naši kardiologové mají po stavebních úpravách k dispozici špičkově vybavený arytmologický sál, na kterém provádějí širokou škálu specializovaných zákroků."

Nová angiolinka je zařízením nejnovější generace, poskytující velmi kvalitní zobrazení. Nahradila 19 let starý přístroj, který již nevyhovoval aktuálním požadavkům. Díky technologickým inovacím umožňuje kombinovat různé zobrazovací metody. Součástí dodaného přístroje je i nejmodernější elektrofyziologický systém sloužící k přímé diagnostice a léčbě srdečních arytmií.

Marcel Heczko, primář Kardiologie: "Nová angiolinka nám umožňuje zefektivnit práci na sále a zaručit vysokou kvalitu péče o pacienty. Vzájemná spolupráce všech komponent garantuje špičkovou kvalitu obrazu při zachování nízké radiační zátěže a současně umožňuje zpracování obrazu v reálném čase a jeho dostupnost na několika pracovních stanicích zároveň."

Před pár dny začali lékaři na novém sále provádět i ablace srdečních arytmií pomocí pulsního pole.

Marcel Heczko, primář Kardiologie: "Jedná se o takzvanou elektroporaci – což je novinka nahrazující původní radiofrekvenční metodu, která fungovala na bázi tepelné destrukce arytmogenní tkáně."

Pro léčbu poruch srdečního rytmu – především fibrilace síní, jsou používány velmi krátké, mikro až nanosekundové pulsy s vysokým napětím, které způsobují smrt srdečních buněk zodpovědných za vznik arytmie.

Marcel Heczko, primář Kardiologie: "V porovnání s jinými metodami je tento zákrok asi o polovinu kratší – z původních dvou až třech hodin je to zhruba hodina, zároveň je účinnější, což snižuje pravděpodobnost recidivy arytmie a tím potřeby zákrok opakovat, pro pacienta jsou to jednoznačné benefity. Ročně bychom mohli ablaci pulsním polem provést u 200 až 250 pacientů."

Hlavní výhody nové angiolinky:

  • Vysoké bezpečnostní normy – nízká radiační zátěž pro zdravotnický personál a pacienta
  • Vysoká kvalita zobrazení – 12palcový detektor umožňuje vysoce kvalitní zpracování obrazu a poskytuje přibližně o 40 % větší zorné pole
  • Zkrácení doby přípravy pacienta na operaci – „procedurální karty“ umožňující lékařům předprogramovat a uložit rutinní aktivity a individuální preference
  • Multifunkční obrazovka – vysoké zobrazovací rozlišení, možnost kombinovat více modalit najednou (RTG, EKG, ultrazvuk, 3D navigační systém, hemodynamika…), možnost nastavení velikosti aktuálně preferovaného obrazu
  • Funkce zaručující snadnou obsluhu – přístup k široké škále funkcí v rámci jedné laboratoře
Andrea Vojkovská, mluvčí Městské nemocnice Ostrava: "Philips Azurion slouží k navádění a zobrazení při invazivních kardiologických zákrocích. Byl vyvinut ve spolupráci s předními odborníky z nemocnic po celém světě. Platforma Azurion je obsluhována nově vyvinutým operačním systémem ConnectOS, který optimalizuje celkovou spolupráci informačních systémů."

Kardiologie Městské nemocnice Ostrava disponuje dvěma angiolinkami, ta první je od února 2022 v provozu na katetrizačním sále, kde se prování diagnostika a léčba pacientů s nemocí koronárních cév včetně akutních infarktů myokardu. Ta druhá slouží nově arytmologům k léčbě poruch srdečního rytmu (arytmií) včetně té nejčastější, tedy fibrilace síní.

Marcel Heczko, primář Kardiologie: "Ročně u nás provedeme okolo 2000 srdečních katetrizací a nově to bude více než 700 zákroků pro srdeční arytmie, a to na přístrojích, kde je radiační zátěž minimální. Tato skutečnost je důležitá nejen pro pacienty, ale především pro zdravotnický personál, který je v kontaktu s přístrojem každý den."

Oddělení Kardiologie MNO je součástí celostátní sítě kardiocenter poskytujících komplexní neodkladnou, ale i plánovanou léčbu pacientům se srdečním onemocněním. Skládá se z ambulantní a lůžkové části včetně katetrizačního a arytmologického sálu. K dispozici má na dvou odděleních 64 lůžek, včetně sedmi na koronární jednotce, pacienti jsou hospitalizováni především na dvoulůžkových pokojích, volit mohou také ze dvou nadstandardních pokojů. V dubnu se Kardiologie rozroste o oddělení plánovaných příjmů. Tým oddělení tvoří 33 lékařů a asi 120 nelékařského zdravotnického personálu.

Nahlásit chybu


K tématu

Městská nemocnice Ostrava nakoupila přístrojové vybavení za čtvrt miliardy

28. března 2024 19:31 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Městská nemocnice Ostrava obnovila a doplnila přístrojové vybavení za 250 milionů korun. Nové přístroje disponují špičkovým zobrazením, výrazně zkracují dobu vyšetření i čekací lhůty, nižší je také radiační zátěž pro pacienty a personál.

Lékaři v Opavě použili při operaci poprvé v Česku magnetické zrno

29. března 2024 15:28 | Opava | Jiří Cileček

Dvě onkologické pacientky s karcinomem prsu a první dvě operace v České republice s použitím magnetického zrna Sirius Pintuition, které pochází z Nizozemí, provedli operatéři ve Slezské nemocnici v Opavě.

Opavská nemocnice má po rekonstrukci nejstaršího pavilonu L. Práce vyšly na čtvrt miliardy

4. ledna 2024 21:01 | Opava | Jiří Cileček

Pavilon L v Opavské nemocnice, vybudovaný na přelomu 19. a 20. století, má po rozsáhlé rekonstrukci. Dříve zde fungovaly interní obory, nyní se zaměření rozšiřuje. V pavilonu přibude například rehabilitace nebo jednotka následné péče. Rekonstrukce, která se týkala vnitřních prostor dlouhého památkově chráněného východního křídla a kratšího severního křídla objektu, stála zhruba čtvrt miliardy korun a byla hrazena zřizovatelem nemocnice, kterým je Moravskoslezský kraj.


Na Rudné ve Svinově postupně zdemolují mosty, provoz bude sveden vždy na druhou polovinu

Dnes 8:24 | Ostrava-město | Libor Běčák

V úterý 26. listopadu 2024 začne rekonstrukce mostů na Rudné ulici v Ostravě-Svinově. Oba mosty silnice I/11 budou zdemolovány a do roku 2026 nahrazeny novými konstrukcemi. Po dobu prací bude zachován obousměrný provoz v jednom pruhu pro každý směr. Projekt za 95,6 milionu Kč slibuje životnost nových mostů minimálně 100 let.

Pytláci mořských želv byli odsouzeni díky spolupráci Zoo Liberec a ZOO Ostrava

Dnes 8:56 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Pytláci mořských želv v Indonésii byli odsouzeni na dva a půl roku vězení díky zásahu ochránců přírody, na kterém se podíleli i zoologové z českých zoologických zahrad v Liberci a Ostravě. Zásah proběhl v souostroví Pulau Banyak, kde čeští odborníci dlouhodobě spolupracují s indonéskými kolegy na ochraně ohrožených mořských želv.

Archeologové v Opavě objevili středověké sídliště i velmi vzácnou poutní láhev

Včera 19:13 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Na budoucí stavbě jižního obchvatu Opavy od léta probíhal archeologický výzkum. A přinesl vzácné objevy. Vedle velmi dobře dochovaných pozůstatků germánského osídlení z mladší doby římské byl velkým překvapením objev středověkého sídliště.

V centru Ostravy už stojí vánoční strom. Má 11 metrů a přijel ze Svinova

Vánoční strom, který se letos stane ozdobou Ostravských Vánoc to měl tentokrát jen kousek. Darovala ho totiž rodina, která žije v ostravském obvodu Svinov. Na jeho usazování na Masarykovo náměstí se pyšný majitel přišel osobně podívat.

Město pořídilo nové kotce do orlovského psího útulku

Orlovský útulek dokončuje realizaci nových moderních kotců v místním útulku, které výrazně zlepší podmínky pro toulavé a opuštěné psy.

Obce ovlivněné těžbou získaly od Nadace OKD 20 milionů korun

Společnost OKD poskytla už podruhé své nadaci mimořádný finanční dar ze svého zisku. I tentokrát si peníze rozdělí sedm měst a obcí na Karvinsku, které jsou ovlivněny těžbou. Patří mezi ně opět i Karviná nebo Stonava.

Novojičínské podnikatele podpořila roadshow CzechInvestu, informovala o dotačních programech

Agentura CzechInvest představila v Novém Jičíně aktuální možnosti v oblasti podpory podnikání. V jeden okamžik, na jednom místě tak mohli podnikatelé konzultovat své záměry a získat informace o dotačních programech a dalších možnostech financování.

Nadaní prvňáčci na ZŠ Šalounova ve Vítkovicích budou chodit do Třídy vzdělání

Třídy Světa vzdělání jsou součástí vybraných základních škol v ČR. Žáci se v nich už od 1. třídy učí angličtinu, systematicky rozvíjejí své logické myšlení, matematiku, informační technologie a s pomocí učitele pracují na zdravém rozvoji celé své osobnosti i na budování pozitivních vztahů ve třídě.

Slezská nemocnice slavnostně otevřela nové nadzemní koridory. Zvýšily komfort pacientům i zaměstnancům

Slezská nemocnice v Opavě slavnostně otevřela nadzemní tubusové koridory. Jejich stavba trvala déle než rok a přinesla zejména komfort jak zaměstnancům, tak pacientům a návštěvníkům tohoto zdravotnického zařízení.

Adventní bezpečnostní akce v Ostravě nabízí rady, dílničky i vánoční tramvaj

Včera 11:36 | Ostrava-město | Libor Běčák

Tradiční akce Bezpečnější nakupování, parkování a cestování odstartuje i letos v Ostravě. Projekt zaměřený na prevenci krádeží a zvyšování bezpečnosti pořádá Magistrát města Ostravy ve spolupráci s policií, hasiči a dopravním podnikem. Součástí jsou preventivní aktivity v obchodních centrech, na trzích i ve vánoční tramvaji.

Městský obvod Ostrava-Jih zná výsledky hlasování do participativního rozpočtu Náš Jih

Již devátý ročník participativního rozpočtu Náš Jih zná své vítěze. Do hlasování se zapojilo 5027 Jižanů, kteří k realizaci vybrali celkem 11 projektů. Hlasováním se rozhodlo také o podobě hodin na náměstí v Hrabůvce.

Jaké je to být zastupiteli obvodu si vyzkoušeli žáci ZŠ z Ostravy-Jihu

Vybraní žáci z 8. a 9. tříd základních škol Jihu se setkali v zastupitelské místnosti radnice na simulovaném žákovském zastupitelstvu. Jeho cílem je zvýšit zájem mladých lidí o komunální politiku a prakticky jim ukázat, jak se lze zapojovat do řešení problémů v jejich okolí.

Studentská historická konference se věnovala železnici

Gymnázium Olgy Havlové v Ostravě – Porubě podniká na podzim řadu zajímavých aktivit. Jednu z nich jsme navštívili v nedaleké knihovně.

Na hradě začal cyklus přednášek Historický podzim, letos se věnuje hlavně Slezské Ostravě

Jak se bádá po ostravské historii, jakou roli měli pro Ostravu i celé Rakousko-Uhersko poslední majitelé Slezskoostravského panství, nebo jak vypadala složitá historie zdejšího hradu – to vše se mohou dozvědět návštěvníci Historického podzimu na Slezskoostravském hradě.

Slezská Ostrava ocenila osobnosti obvodu ve dvanácti oblastech včetně záchrany lidského života

Slezská Ostrava opět ocenila významné osobnosti a společnosti městského obvodu. V obřadní síni Slezskoostravské radnice bylo v rámci slavnostního večera předáno celkem 12 ocenění v různých oblastech od kultury až po záchranu lidského života.

Stát nabídl Ostravě pozemky pro lidi, které postihla povodeň. Nabídka platí i pro ohrožené oblasti

19. listopadu 2024 12:13 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava získá státní pozemky pro výstavbu domů po zářijových povodních. Pozemky by mohli využít lidé, kteří přišli o své domy, případně obyvatelé ze záplavových zón, kteří by je chtěli opustit.

Nová angiolinka rozšířila možnosti kardiologů v Městské nemocnici Ostrava
Vydáno 21. února 2024 14:17, Ostrava-město, Jiří Cileček
Kardiologové Městské nemocnice Ostrava začali využívat nový rentgenový přístroj – angiolinku Philips Azurion 7C12 za 47,4 milionu korun. Přístroj patří k nejmodernějším zařízením tohoto typu a v rámci Moravskoslezského kraje je unikátní. Nejbližší arytmologické centrum, kde používají stejný přístroj, je ve Fakultní nemocnici Olomouc. Díky novému přístroji jsou výkony jednodušší, přesnější a efektivnější, pacienti i zdravotníci jsou vystavováni nižší dávce záření.

zdroj foto: Městská nemocnice Ostrava

Philips. V ceně, kterou hradila Městská nemocnice Ostrava, jsou zahrnuty také další zdravotnické přístroje potřebné pro arytmologické výkony, nábytek a stavební úpravy operačního sálu financovalo město Ostrava.

Petr Uhlig, ředitel Městské nemocnice Ostrava: "Každoročně obměňujeme nebo doplňujeme přístrojové vybavení za nejméně sto milionů korun, loni to byl dokonce dvojnásobek. V nemocnici máme k dispozici přístroje za více než miliardu, a to od těch nejmenších za stokoruny až po rentgeny za desítky milionů. Naši kardiologové mají po stavebních úpravách k dispozici špičkově vybavený arytmologický sál, na kterém provádějí širokou škálu specializovaných zákroků."

Nová angiolinka je zařízením nejnovější generace, poskytující velmi kvalitní zobrazení. Nahradila 19 let starý přístroj, který již nevyhovoval aktuálním požadavkům. Díky technologickým inovacím umožňuje kombinovat různé zobrazovací metody. Součástí dodaného přístroje je i nejmodernější elektrofyziologický systém sloužící k přímé diagnostice a léčbě srdečních arytmií.

Marcel Heczko, primář Kardiologie: "Nová angiolinka nám umožňuje zefektivnit práci na sále a zaručit vysokou kvalitu péče o pacienty. Vzájemná spolupráce všech komponent garantuje špičkovou kvalitu obrazu při zachování nízké radiační zátěže a současně umožňuje zpracování obrazu v reálném čase a jeho dostupnost na několika pracovních stanicích zároveň."

Před pár dny začali lékaři na novém sále provádět i ablace srdečních arytmií pomocí pulsního pole.

Marcel Heczko, primář Kardiologie: "Jedná se o takzvanou elektroporaci – což je novinka nahrazující původní radiofrekvenční metodu, která fungovala na bázi tepelné destrukce arytmogenní tkáně."

Pro léčbu poruch srdečního rytmu – především fibrilace síní, jsou používány velmi krátké, mikro až nanosekundové pulsy s vysokým napětím, které způsobují smrt srdečních buněk zodpovědných za vznik arytmie.

Marcel Heczko, primář Kardiologie: "V porovnání s jinými metodami je tento zákrok asi o polovinu kratší – z původních dvou až třech hodin je to zhruba hodina, zároveň je účinnější, což snižuje pravděpodobnost recidivy arytmie a tím potřeby zákrok opakovat, pro pacienta jsou to jednoznačné benefity. Ročně bychom mohli ablaci pulsním polem provést u 200 až 250 pacientů."

Hlavní výhody nové angiolinky:

  • Vysoké bezpečnostní normy – nízká radiační zátěž pro zdravotnický personál a pacienta
  • Vysoká kvalita zobrazení – 12palcový detektor umožňuje vysoce kvalitní zpracování obrazu a poskytuje přibližně o 40 % větší zorné pole
  • Zkrácení doby přípravy pacienta na operaci – „procedurální karty“ umožňující lékařům předprogramovat a uložit rutinní aktivity a individuální preference
  • Multifunkční obrazovka – vysoké zobrazovací rozlišení, možnost kombinovat více modalit najednou (RTG, EKG, ultrazvuk, 3D navigační systém, hemodynamika…), možnost nastavení velikosti aktuálně preferovaného obrazu
  • Funkce zaručující snadnou obsluhu – přístup k široké škále funkcí v rámci jedné laboratoře
Andrea Vojkovská, mluvčí Městské nemocnice Ostrava: "Philips Azurion slouží k navádění a zobrazení při invazivních kardiologických zákrocích. Byl vyvinut ve spolupráci s předními odborníky z nemocnic po celém světě. Platforma Azurion je obsluhována nově vyvinutým operačním systémem ConnectOS, který optimalizuje celkovou spolupráci informačních systémů."

Kardiologie Městské nemocnice Ostrava disponuje dvěma angiolinkami, ta první je od února 2022 v provozu na katetrizačním sále, kde se prování diagnostika a léčba pacientů s nemocí koronárních cév včetně akutních infarktů myokardu. Ta druhá slouží nově arytmologům k léčbě poruch srdečního rytmu (arytmií) včetně té nejčastější, tedy fibrilace síní.

Marcel Heczko, primář Kardiologie: "Ročně u nás provedeme okolo 2000 srdečních katetrizací a nově to bude více než 700 zákroků pro srdeční arytmie, a to na přístrojích, kde je radiační zátěž minimální. Tato skutečnost je důležitá nejen pro pacienty, ale především pro zdravotnický personál, který je v kontaktu s přístrojem každý den."

Oddělení Kardiologie MNO je součástí celostátní sítě kardiocenter poskytujících komplexní neodkladnou, ale i plánovanou léčbu pacientům se srdečním onemocněním. Skládá se z ambulantní a lůžkové části včetně katetrizačního a arytmologického sálu. K dispozici má na dvou odděleních 64 lůžek, včetně sedmi na koronární jednotce, pacienti jsou hospitalizováni především na dvoulůžkových pokojích, volit mohou také ze dvou nadstandardních pokojů. V dubnu se Kardiologie rozroste o oddělení plánovaných příjmů. Tým oddělení tvoří 33 lékařů a asi 120 nelékařského zdravotnického personálu.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000041661/nova-angiolinka-rozsirila-moznosti-kardiologu-v-mestske-nemocnici-ostrava