Hned první setkání sběratelů turistických známek před třemi lety se setkalo s nečekaným zájmem. Popud k němu vzešel od samotných sběratelů.
Zbigniew Romankiewicz, organizátor setkání: „Sběratelé jako skupina se chtějí setkávat, chtějí se stýkat, chtějí se pochlubit svými sbírkami, chtějí se podělit o zkušenosti se sbíráním známek. Sjeli se sběratelé skutečně z celého Polska - ze severu, z jihu, z východu i západu.“
David Holub, Turistické známky, Janovice u Rýmačova: „Turistické známky děláme v ČR už sedmnáct let a posledních pět let je rozšiřujeme i do Polska. Spousta Poláků začala sbírat turistické známky v Česku nebo na Slovensku, takže ten rozjezd a ta popularita je trošičku rychlejší, než tomu bylo u nás.“
Samotné setkání se vlastně skládá ze dvou částí. První z nich je spíše teoretická, druhá pak vysloveně praktická.
Zbigniew Romankiewicz, organizátor setkání: To znamená, že dopoledne se na setkání seznámíme s aktuálním stavem, máme teď v Polsku tři sta známkových míst. Představíme naše nejnovější cíle, probíráme plány do budoucnosti. Odpoledne po obědě navštívíme jako turisté nějaký turistický cíl. Letos jsme si prohlédli Zagorové skály, kde máme novou turistickou známku a také tak zvanou polskou Saharu, čili Blendovskou poušť.“
S trochou nadsázky se dá říci, že Polsko máme za humny. V jeho poznávání máme však pořad velké mezery.
David Holub, Turistické známky, Janovice u Rýmařova: „Jsme sami překvapeni, jaké množství cílů v podstatě velice blízko hranice v Polsku nacházíme. Je to trošku ostuda i pro nás, že žijeme od Polska co by kamenem dohodil a opravdu neměli jsme představu, kolik hradů, zámků a přírodních památek v Polsku nejdeme a jak blízko jsou.“
Další setkání sběratelů turistických známek v Polsku proběhne zase za rok. Poprvé by se jej mohli zúčastnit i sběratelé z České republiky.