Málokdo z nás asi tuší, kolik přírodních a historických skvostů leží v Polsku nedaleko společné hranice. Poláci na tom budou pravděpodobně stejně.
David Holub, Turistické známky: „Je to trošku ostuda i pro nás, že žijeme od Polska, co by kamenem dohodil a opravdu neměli jsme představu kolik hradů, zámků a přírodních památek v Polsku najdeme a jak blízko jsou.“
Spolupráci s Polskem, našim nejbližším sousedem, se přitom snažíme intenzívně rozvíjet už pětadvacet let.
David Holub, Turistické známky: „Ta slova, která slýcháme v médiích o té přeshraniční spolupráci podle nás jsou spíš slova, než skutky, protože sehnat v Polsku českého průvodce český bedekr v češtině, je veliký problém a to samé na naší straně. Máme pocit, že těch posledních dvacet let, co se na tom pracuje, se na tom nepracuje a že jsme jako pionýři na neprobádaném území.“
Politici tuto situaci vnímají podobně jako podnikatelé. Uvědomují si, že spolupráce se rozvíjí pomaleji, než očekávali.
Ladislav Velebný (ČSSD), poslanec: „Na úrovni obcí a měst ta spolupráce během uplynulých pětadvaceti let je, dá se říci, na dobré úrovni, tam výsledky jsou. Projekty, které jsou společně financované, tak jsou realizované. Kde je velká rezerva, alespoň já to tak cítím, je na úrovni podnikatelů. Nevím, jestli Czech tourism by to mohl nějak zaštítit.“
Zdeněk Jarmar, Euroregion Praděd: „Mezi námi a Poláky samozřejmě bylo dlouholeté vakuum, protože sousedy jsme v podstatě půl století, takže ta naše spolupráce se musí pořád oživovat, pořád posilovat, abychom přestali na sebe hledět.“
Kdyby dnes žil Karel Havlíček Borovský, mohl by pozměnit svůj výrok a k dnešní situaci říci: „Bodejž by se nám to spolupracování z huby do rukou vraziti ráčilo.“