Získávání informací a peněz. To jsou, řečeno bez obalu, dva hlavní důvody, proč kraj své zastoupení v Bruselu zřídil.
Hynek Böhm, koordinátor krajského zastoupení: "Krajské zastoupení by chtělo přispět k tomu, abychom i v období 2014 až 2020 mohli ze strukturálních fondů Evropské unie čerpat jako čerpáme teď. To znamená, chtěli bychom se pokusit, aby v nějaké podobě pokračoval současný úspěšný operační program, a také se chceme pokusit o to, aby se do kraje dostalo více peněz na podporu přeshraniční spolupráce česko - polsko - slovenské."
Třístranný program přeshraniční spolupráce by měl pomoci rozvíjet česko- polsko - slovenské pomezí daleko lépe, než je tomu doposud.
Jaroslav Palas (ČSSD), hejtman Moravskoslezského kraje: "Chceme přítomné seznámit s uskupením TRITIA, které by mělo na přelomu tohoto a příštího roku vzniknout. Je to uskupení čtyř regionů - Slezského vojvodství, Opolského vojvodství, Žilinského kraje a Moravskoslezského kraje, které bude sdružovat nebo zastřešovat komunitu 7,5 milionů občanů."
Města, obce i instituce bruntálského okresu mají se získáváním peněz z programů Evropské unie bohaté zkušenosti.
František Struška (ČSSD), starosta Bruntálu: "Já si myslím, že město Bruntál od samého počátku, když byla možnost peníze čerpat, stálo vždy na čelním místě, ať už začneme náměstím, protože rekonstrukce náměstí byla z těchto peněz a konče krytým bazénem. My očekáváme, že budeme moci i nadále čerpat."
Pavla Paseková, ředitelka ZŠ Rýmařovská Bruntál: "Získali jsme z programů Evropské unie a využíváme je ke zkvalitňování výchovně vzdělávacího procesu."
Bruntálský okres byl první, kam představitelé Moravskoslezského kraje zavítali s informacemi o krajském zastoupení v Bruselu. Postupně budou následovat všechny další okresy.