Přibližně před rokem už jeden kurz sebeobrany pro seniory v Bruntále proběhl. Účastníci si jej nemohli vynachválit.
Renata Rychlíková, koordinátorka plánu sociálních slžeb: "Proto se město rozhodlo podpořit projekt občanského sdružení Občanů zdravotně postižených v dalším pokračování tohoto kursu."
Do nynějšího kurzu sebeobrany se přihlásily na čtyři desítky lidí. Jsou mezi nimi ženy i muži především vyššího věku.
Vlastimil Kaiser, předseda Sdružení občanů tělesně postižených: "Je samozřejmé, že jsme lidé staršího věk, už nemáme tolik síly, abychom se ubránili normálně. Naučit se alespoň pár hmatů a pár cviků, které nám pomůžou proti tomu násilníkovi alespoň částečně se ubránit."
Anketa, účastníci kurzu: "Ten svět je takový, že člověk se musí umět bránit, nemůže zůstat takhle bezbranný. Doma, když vám někdo zaklepe, tak otevřete, a každýmu. Je potřeba se umět bránit." "Dneska je to čím, dál větší divočina a pokud si člověk neporadí, asi mu jiný těžko pomůže."
Násilníci, lidské hyeny, se neštítí přepadat bezbranné lidi přímo na ulici nebo v jejich vlastních bytech. Senioři by měli být obezřetní a při případném střetu s násilníkem neztrácet hlavu.
Jan Hyžďal, lektor, Arma ferre: "Nejdůležitější je vyrovnat se tomu psychickém pojetí - být připravený, vnímat okolí. Ta nepozornost ta je nejhorší ať je to řidič, nebo člověk na ulici."
Anketa, účastníci kurzu: "Snad se nebudeme tolik bát, jak jsme se báli dřív." "Očekávám schopnost bránit se případnému napadení." "V současné době je to velmi potřeba. To, co se děje na našich ulicích. Člověk musí být alespoň trochu připraven."
Kurz sebeobrany potrvá dva měsíce. Účastníci se scházejí každý čtvrtek v aule Petrina.