Vltavín je nazelenalý, průhledný až průsvitný nerost. Nejedná se přitom o minerál, ale o přírodní sklo. Oldřich Balán se o ně zajímá po desetiletí.
Oldřich Balán, sběratel a mineralog: "Začal jsem jihočeskými vltavíny, potom moravskými vltavíny. Z Besednice, to mám největší kus, tohle je z Derůvky, jižní Morava. Vzácnější jsou jihočeské."
Vltavíny se používají na výrobu originálních šperků. Populární byly zejména v období secese.
Prodejce kamenných šperků: "Vltavín tady máme, máme tady jeden. V tuto chvíli se na něj nikdo neptal, máme ho tu už asi rok, lidé o tom asi nevědí."
Vltavíny získaly své jméno podle řeky Vltavy, v jejímž okolí se nacházejí. Jsou to vlastně tektity. Tak se nazývají horniny vzniklé dopadem mimozemského tělesa na zemský povrch. Bohužel se dají poměrně snadno falšovat.
Anketa, obyvatelé Bruntálu: "Vlatavíny jsou kameny, hledají to někde v lesích." " Je to kámen? Já nevím." "Vltavín? Sýr plesnivý." "Vltavín je kámen k výrobě šperků."
Oldřich Balán, sběratel a mineralog: "Pravý vltavín se dá poznat jedině podle nábrusu, kde vlastně jsou vidět podtlakové bubliny a šlégrování toho kamene, kdežto u skla tyto věci nejsou. Stalo se mi, že jsem narazil i na imitaci, evidentní, kdy byly oba tyto kusy imitovány v kyselině za vyšších teplot. Vltavíny se imituji už spoustu desetiletí."
Sbírka Oldřicha Balána má už teď mimořádnou sběratelskou hodnotu. Sběratel ji přitom stále rozšiřuje.