Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Historie i archeologie Krnova v nové knize

Krnov |

Národní památkový ústav v Ostravě vydal další skvost. Po úspěšné knize opavské hradby jde o odbornou publikaci Krnov – historie, archeologie.

Historie i archeologie Krnova v nové knize

Národní památkový ústav v Ostravě vydal další skvost. Po úspěšné knize opavské hradby jde o odbornou publikaci Krnov – historie, archeologie.

Kniha přináší zásadní poznatky, které v posledních letech přinesly archeologické výzkumy v Krnově a zároveň je katalogem k výstavě prezentované v krnovské synagoze. Právě tady byla na vernisáži slavnostně pokřtěna.

Markéta Kouřilová, kurátorka výstavy: „Jedná se prakticky o jednu z prvních publikací, která se zabývá komplexními dějinami středověkého a ranně novověkého Krnova. Myslím si, že je po ní poptávka právě z tohoto důvodu.“

Michal Zezula, ředitel NPÚ Ostrava: „Na výstavě je prezentována celá řada témat, ke kterým promlouvají výrazně právě archeologické prameny. Jedná se například o vývoj městské fortifikace, sakrálních areálů a objektů jako hlavních dominant města, ale také třeba o tom, jak ve středověku vypadala veřejná prostranství a komunikace a jaké předměty hmotné kultury se k ní přímo vážou.“

Lidé na výstavě zjistí mimo jiné to, že Krnov patřil k několika městům s kamennými hradbami vystavěnými už před koncem 13. století.

Jan Stejskal, správce krnovské synagogy: „Pro nás je zajímavý fenomén, že v době, kdy v Americe ještě běhali indiáni, tak tady už byly stavby na pevně založeném kamenném základu, byly tady odvodňovací kanalizační systémy, bylo to prostě fungující město se vším všudy.“

Ľubica Mezerová, historička Muzea Bruntál: „Jsem nadšená, protože konečně jsou vidět výsledky archeologického průzkumu, který dělá národní památkový ústav v Krnově, a že člověk, který sem přijde a třeba by ani Krnov neznal, tak zjistí, jak starobylý je a jak se celkem značně dochoval.“

Pavel Rapušák, předseda Klubu za starý Bruntál: „No, co mě zaujalo, tady ty šutry škaredý, to jsou tufity původu vulkanického, takže když najdu nějaký kousek, jsem vždy velice potěšenej, protože to sbírám.“

Výstava bude v krnovské synagoze k vidění do konce září. Na konci července se přesune i do ulic města, kde bude vystaveno 5 venkovních panelů prezentujících právě archeologické výzkumy na těch kterých místech.

Nahlásit chybu


K tématu

Badatelská hra v muzeu přiblíží terénní práci archeologů

7. března 2025 16:30 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Objevit práci archeologa mohou návštěvníci, kteří zavítají do Muzea Novojičínska. Badatelská hra na toto téma je zábavnou formou provede nejnovější expozicí s názvem “Od hradu k předměstí”.

Unikátní výstava ukazuje dramatické dějiny Slezskoostravského hradu ve 20. století

16. dubna 2025 16:00 | Ostrava-Slezská Ostrava | Michal Slonina

Chátrání a hrozící demolici Slezskoostravského hradu, stejně jako velké plány na jeho přebudování na hotel mapuje nová výstava ve věži hradu. Návštěvníci se na ní dozví více o dramatických osudech významné historické stavby ve 20. století.

Časové schránky z fulnecké radniční věže si vysloužily vlastní výstavu, k vidění bude do konce roku

14. října 2025 9:30 | Fulnek | Michal Slonina

Fulnecká radniční věž vydala městu při své rekonstrukci svědectví z minulých let. Zhotovitelská firma narazila při opravách hned na dvě časové schránky.


Otevření Honorárního konzulátu Slovenské republiky v Ostravě

Dnes 12:12 | Ostrava-město | Pavel Straka

V Ostravě v úterý oficiálně zahájil činnost Honorární konzulát Slovenské republiky. Nové zastoupení má posílit spolupráci mezi Moravskoslezským krajem a Slovenskem a zároveň usnadnit služby slovenským občanům žijícím nebo pracujícím v regionu.

Historická sýpka dostane nový život

Dnes 11:43 | Ostrava-Svinov | Pavel Straka

Památkově chráněná Svinovská sýpka byla ještě nedávno na pokraji zániku. Město ji odkoupilo a připravuje její rekonstrukci. Do budoucna by se mohla proměnit v moderní knihovnu a komunitní centrum.

Dětmarovice staví nové třídy pro děti v MŠ Koukolná

Dnes 11:40 | Dětmarovice | Bára Kelnerová

V Dětmarovicích dlouhodobě přibývá obyvatel a s nimi i malých dětí. Obec proto rozšiřuje kapacitu Mateřské školy Koukolná, kde vzniknou dvě nové třídy.

Fulnek po 10 letech aktualizuje lesní hospodářský plán, lesům vrací přirozenou podobu

Včera 16:00 | Fulnek | Michal Slonina

575 hektarů lesních pozemků v různých nadmořských výškách na sedmi katastrálních územích má ve správě město Fulnek. Po deseti letech teď musí aktualizovat lesní hospodářský plán, který určuje těžbu, obnovu i ochranu lesa tak, aby zůstal zdravý a produktivní.

Dobrovolní hasiči bavili své hosty na tradičním plese

Dnes 7:15 | Stonava | Jiří Brzóska

Stonavští dobrovolní hasiči uspořádali i letos svůj tradiční ples. Konal se v požární zbrojnici na Novém Světě a my jsme s kamerou samozřejmě nechyběli.

82letého cyklistu bez přilby srazilo auto. Přejížděl silnici na červenou

Včera 14:07 | Ostrava-Centrum | Jiří Cileček

Vjel na přejezd pro cyklisty na červenou a srazilo ho auto. 82letého cyklistu převezli do nemocnice. Policie upozorňuje účastníky silničního provozu, aby byli obezřetní a zodpovědní. Sražený cyklista bohužel neměl ani helmu.

Paní Amálka Kyjovská oslavila v domově 100 let, seniorka si život užívá naplno

Včera 10:36 | Havířov | Bára Kelnerová

Výjimečné životní jubileum oslavila paní Amálka Kyjovská, rodačka z Havířova, která nyní žije v Horní Suché. Na oslavě všichni obdivovali její vitalitu a především smysl pro humor.

Podle posledních měření se ovzduší v Ostravě dlouhodobě zlepšuje

Včera 11:47 | Ostrava-město | Andrea Holeszová

Ostrava pokračuje v trendu posledních let a kvalitou ovzduší nijak nevybočuje ve srovnání s jinými velkými městy. V některých částech, jako je třeba Poruba, je dokonce lepší. Vyplývá to z analýzy Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě, který provádí kontinuální měření na pěti stanicích.

V lokalitě starého Ráje v Karviné pokračuje výměna vodovodů a dopravních omezení

Včera 12:36 | Karviná | Gabriela Stašová

Ve starém Ráji v Karviné stále probíhá výměna vodovodního potrubí, a to po jednotlivých ulicích. Aktuálně se s omezeními potýkají obyvatelé na ulici Slepá.

Domy s pečovatelskou službou v Ostravě-Jihu prochází rekonstrukcí

Včera 11:18 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

V Domech s pečovatelskou službou v Ostravě-Jihu se brzy vylepší podmínky pro personál i klienty. Stavební úpravy již probíhají v domově na ulici Odborářská a na ulici Horymírova se chystá rekonstrukce zázemí pro pečovatele.

Bruntálské bodlo 2026 se těšilo rekordnímu zájmu týmů

Včera 13:59 | Bruntál | Karel Soukop

Největší turnaj v sálové kopané v celém okrese proběhl o víkendu v Bruntálské sportovní hale. Také jeho ročník byl rekordní, protože se konal již podevatenácté. Turnaj byl také mezinárodní a zájem o účast překvapil samotné pořadatele.

Oblíbená ledová plocha na náměstí letos končí, vrátí se v listopadu

2. března 2026 10:04 | Bruntál | Karel Soukop

Rekreační ledová plocha na bruntálském náměstí byla pro letošek uzavřena. Město Nyní rekapituluje její přínos, akce pro veřejnost i další budoucnost. Využití ledové plochy na náměstí se rozhodně setkalo s úspěchem i velkým zájmem veřejnosti

Těžba uhlí skončila, léčba horníků v lázních musí pokračovat

2. března 2026 9:59 | Bruntál | Karel Soukop

Přestože těžba černého uhlí na Ostravsku s počátkem února oficiálně skončila, její následky zůstávají a lázně Karlova Studánka dále léčí a budou léčit nemocné horníky. Těžké povolání postihuje především dýchací cesty i fyzický stav.

Úspěšná ledová plocha na bruntálském náměstí pro letošní zimu skončila

25. února 2026 10:15 | Bruntál | Karel Soukop

Rekreační ledová plocha na bruntálském náměstí byla pro letošek uzavřena. Město Nyní rekapituluje její přínos, akce pro veřejnost i další budoucnost. Využití ledové plochy na náměstí se rozhodně setkalo s úspěchem i velkým zájmem veřejnosti.

Nejmenší fotbalisté po zimě už vyhlížejí novou sezónu

23. února 2026 16:00 | Bruntál | Karel Soukop

Jaro už klepe na dveře a s ním i nová sezóna sportu, která už nebude sněhová. Na svůj první velký turnaj s v bruntálské sportovní hale sešli ti nejmenší fotbaloví začátečníci. Věk malých fotbalistů odráží i kategorie s názvem U7.

Bruntálský Klub robotiky při 1. ZŠ zvítězil v oblastní robotické soutěži a postoupil na MČR

22. února 2026 13:49 | Bruntál | Karel Soukop

Velkého soutěžního úspěchu dosáhl bruntálský Klub robotiky na kvalifikační soutěži v Českém Těšíně. Tým s názvem BRUNTALTECH sídlí na bruntálské 1. ZŠ a jako nejlepší v MS kraji zvítězil a postoupil na Mistrovství ČR do Prahy. Jde o celosvětovou robotickou soutěž pro žáky 2. stupně základních škol.

Historie i archeologie Krnova v nové knize
Vydáno 1. července 2016 11:57, Krnov, Yvona Fajtová
Národní památkový ústav v Ostravě vydal další skvost. Po úspěšné knize opavské hradby jde o odbornou publikaci Krnov – historie, archeologie.

Historie i archeologie Krnova v nové knize

Národní památkový ústav v Ostravě vydal další skvost. Po úspěšné knize opavské hradby jde o odbornou publikaci Krnov – historie, archeologie.

Kniha přináší zásadní poznatky, které v posledních letech přinesly archeologické výzkumy v Krnově a zároveň je katalogem k výstavě prezentované v krnovské synagoze. Právě tady byla na vernisáži slavnostně pokřtěna.

Markéta Kouřilová, kurátorka výstavy: „Jedná se prakticky o jednu z prvních publikací, která se zabývá komplexními dějinami středověkého a ranně novověkého Krnova. Myslím si, že je po ní poptávka právě z tohoto důvodu.“

Michal Zezula, ředitel NPÚ Ostrava: „Na výstavě je prezentována celá řada témat, ke kterým promlouvají výrazně právě archeologické prameny. Jedná se například o vývoj městské fortifikace, sakrálních areálů a objektů jako hlavních dominant města, ale také třeba o tom, jak ve středověku vypadala veřejná prostranství a komunikace a jaké předměty hmotné kultury se k ní přímo vážou.“

Lidé na výstavě zjistí mimo jiné to, že Krnov patřil k několika městům s kamennými hradbami vystavěnými už před koncem 13. století.

Jan Stejskal, správce krnovské synagogy: „Pro nás je zajímavý fenomén, že v době, kdy v Americe ještě běhali indiáni, tak tady už byly stavby na pevně založeném kamenném základu, byly tady odvodňovací kanalizační systémy, bylo to prostě fungující město se vším všudy.“

Ľubica Mezerová, historička Muzea Bruntál: „Jsem nadšená, protože konečně jsou vidět výsledky archeologického průzkumu, který dělá národní památkový ústav v Krnově, a že člověk, který sem přijde a třeba by ani Krnov neznal, tak zjistí, jak starobylý je a jak se celkem značně dochoval.“

Pavel Rapušák, předseda Klubu za starý Bruntál: „No, co mě zaujalo, tady ty šutry škaredý, to jsou tufity původu vulkanického, takže když najdu nějaký kousek, jsem vždy velice potěšenej, protože to sbírám.“

Výstava bude v krnovské synagoze k vidění do konce září. Na konci července se přesune i do ulic města, kde bude vystaveno 5 venkovních panelů prezentujících právě archeologické výzkumy na těch kterých místech.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/bruntalsko/krnov/11000004786/historie-i-archeologie-krnova-v-nove-knize