Oběti hladového pochodu připomíná pamětní deska
Němečtí rodáci z Krnova se konečně dočkali. Po dlouhých 72 letech byla ve městě odhalena pamětní deska, která připomíná oběti hladového pochodu. Usilovali o ni od roku 1995, tedy od doby vzniku tradice Česko-německého týdne v Krnově
V červnu roku 1945 bylo donuceno opustit své domovy 3 tisíce německých obyvatel Krnova,tehdejšího Jägerndorfu. Byli mezi nimi i ženy, děti a staří lidé. Téměř bez jídla šli asi týden.
Kurt Schmidt, spolek Heimatkreis Jägerndorf: „Ven z domu byli vyhnáni směrem do Králík. 120 km a 300 z nich zahynulo.4 z nich jsou dneska mezi náma. Ti mají růže v rukách. Já jsem nejstarší, Příští rok oslavím pomocí pána Boha 90 let.“
V Krnově se dlouho diskutovalo o tom, zda deska ano či ne a které místo je nebo není vhodné. Nakonec našla své místo v zahradě spolkového domu na pozemku Jesenického horského spolku v sousedství synagogy.
Michal Brunclík (ČSSD), místostarosta Krnova: „Umístění té pamětní desky považuju za šťastné, že zrovna zde. Protože se tady potkávají historické paralely 20.století a myslím si, že pro Němce Krnováky, kteří k nám jezdí, tak že je to velmi důležitý den.“
Mariana Hudečková, obyvatelka Krnova: „Já jsem krnovačka, tak já jsem zažila všechno. Odsun, všechno. Sice mě se to chválabohu netýkalo, ale moje teta odešla.“
Pamětní deska je symbolem pravého usmíření. Při slavnostním odhalení ji požehnali zástupci Českobratrské církve evangelické, římsko-katolické církve, řádu minoritů i židovské komunity.