Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Muzeum nábytku vdechlo život bývalé léčebně. Brzy se rozroste i o restaurátorskou školu

  • Krnov,

Z bývalého plicního sanatoria Ozon v Krnově na Ježníku je Muzeum nábytku, Slavnostně bylo otevřeno na magické datum 9.9.2019 v 9 hodin a 9 sekund jako Lesní zámek a Muzeum nábytku.

„U nás uvidíte 200 exponátů, z toho 35 exponátů jsou pouze houpací křesla. Je to největší sbírka houpacích křesel, samozřejmě mediálně známých, Možná ještě existuje nějaká větší, nebo víme o tom, že ve Španělsku,“ popisuje zakladatel muzea Jaroslav Tomčala.  

Velké zastoupení mají v muzeu thonetky. kterých je tady více jak 100 kusů. Právě ohýbaný nábytek Thonet patřil k nejslavnějším na světě. 

„Je tady vlastně ukázka toho, jak vyráběl Michal Thonet své modely a tak samozřejmě i ty konkurenční firmy, které tady byly. Toto je zrovna model firmy Jakub a Josef Khon, což byla druhá největší firma, čili konkurence firmy Thonet,“ doplňuje Jaroslav Tomčala.

V muzeu uvidíte různé slohy nábytku. Zastoupena je tady gotika, renesance, baroko, secese, nebo  biedermeier a empír. 

Například tady toto kožené křeslo je z roku 1920 a seděl na něm i T.G.Masaryk. A tady vidíme nejvzácnější exponát muzea. Je to jediná bílá kolébka na světě.

Lesní zámek ovšem nebude sloužit jen jako muzeum. V budoucnu tady bude mít sídlo i škola Renova, která se jako jediná v MS kraji specializuje na restaurátorské obory a umělecké zpracování dřeva.  Přestěhuje se sem z Milotic nad Opavou

„Vyšli jsme tak vstříc i rodičům, kdy prostě vždycky přemýšleli, co děláme na vesnici, ale my opravdu tady s tou školou už jsme tady už 20 let, ale pořád se o nás málo ví, protože zajímají se buď ti, co mají doma historický nábytek, nebo samozřejmě památkáři. Ti ví, že tady vlastně jsme, ale myslím si, že tím přestěhováním do toho Krnova, že ulehčíme ten přejezd, to přejíždění těch žáků Krnov a Milotice, takže budem na jednom místě,“ říká ředitelka školy Jaroslava Tomčalová.

Nejvíce dětí do školy dojíždí z Opavska, ale výjimkou nejsou ani žáci z Ostravska.

„Protože jak jsem říkal,  jsme jediní na Severní Moravě tady s tím restaurátorským oborem, takže toho, koho přitahují památky, dějiny, mají prostě toto nějak v sobě, bych řekla. Ti žáci, že se chcou starat o ty památky, buď jak říkám tou památkovou péčí, protože v každém městě máme úřad památkové péče, kde vlastně sedí, jsou to převážně ženy které vlastně chodí a starají se, zadávají státní zakázky a vlastně opravují se cenné historické budovy, nábytek, cokoli,“ dodává ředitelka školy.

Škola by se na Lesní zámek mohla stěhovat už příští rok.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy