Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V krnovské nemocnici odnaučili kouřit už 400 lidí

Krnov |

Poslední květnový den připadá tradičně Světovému dni bez tabáku. V krnovské nemocnici funguje jako součást plicního oddělení Centrum léčby závislosti na nikotinu. Zdejší tým odborníků pomohl skoncovat se závislostí více než čtyřem stovkám pacientů.

Dle odborníků patří závislost na nikotinu mezi nejtěžší.

Eva Pončová, vedoucí lékařka Centra léčby závislosti na nikotinu: "Závislost na cigaretách je často přirovnávána k závislosti na heroinu. Proto není snadné se zlozvyku zbavit. Vůbec nejhorší závislost je u pacientů, kteří začali s kouřením v mládí či dokonce dětství, čili ono typické kouření dětí a puberťáků z takzvané frajeřiny."

Pro léčbu je podstatné vlastní rozhodnutí

Eva Pončová, vedoucí lékařka Centra léčby závislosti na nikotinu: "Když pacienta do odvykání nutí rodina či přátelé, pravděpodobnost vyléčení se prudce snižuje. Je potřeba, aby se k tomuto kroku odhodlal sám, z vlastních důvodů."

Rakovinu odhalí tomograf

Do plicní ambulance krnovské nemocnice přivedou pacienty nejčastěji zdravotní problémy, které jim kouření způsobuje. V lepším případě přicházejí s kašlem či dušností, v tom horším již po prodělané mozkové mrtvici nebo infarktu, popř. s onemocněním nejtěžším – rakovinou plic.

Eva Pončová, vedoucí lékařka Centra léčby závislosti na nikotinu: "Právě u rakoviny je podstatná včasná diagnostika, bohužel většina pacientů přichází pozdě. Proto je nově kladen velký důraz na včasnou detekci rakoviny, popř. jiného onemocnění způsobeného kouřením. Tento rok je ve znamení nového pětiletého programu pravidelných nízkodávkových CT vyšetření plic, jehož cílem je diagnostika rakoviny v raném stádiu nemoci, kdy je možné ji vyléčit. Při každé návštěvě jakéhokoli zdravotnického zařízení by ale měl být samozřejmostí i pohovor lékaře s pacientem o škodlivosti kouření."

Absťák a přibývání na váze

Léčba závislosti trvá minimálně tři měsíce, ideální je ale alespoň půl roku pod dohledem odborníka. První dny po poslední cigaretě totiž mohou být náročné. Zatímco někteří kuřáci žádné abstinenční příznaky nepocítí, jiní s nimi bojují i dlouhé měsíce. Právě v tuto chvíli přichází na pomoc doplňky stravy či náplasti, které abstinenční příznaky mírní. Častým, ale nevhodným, způsobem řešení je nahrazení závislosti na nikotinu nezdravým jídlem.

Eva Pončová, vedoucí lékařka Centra léčby závislosti na nikotinu: "Pacienty vždy opakovaně varujeme, upozorňujeme je na to, aby cigaretu nenahradili chroupáním bonbonů, je to velmi častý nešvar."

Strašák jménem recidiva

Vytvořit si závislost je relativně snadné, mluví se o ní již tehdy, pokud si kuřák zapálí pravidelně jednu cigaretu denně. O tom, že zbavit se své závislosti naopak není nic snadného, svědčí velmi malá úspěšnost, která se pohybuje jen kolem 40 procent. Řada kuřáků tak musí se svým zlozvykem bojovat opakovaně.

Eva Pončová, vedoucí lékařka Centra léčby závislosti na nikotinu: "Pacient si musí uvědomit, které situace ho ke kouření lákají. Obvykle mají konkrétní čas či místo, většinou také své rituály – oblíbený zapalovač, popelník apod., kterých se ale musí zbavit, aby jej nelákaly k recidivě. Velkou roli hraje i rodina a okolí kuřáka. Zejména někteří ‚dobří kamarádi‘ rádi svádí člověka k tomu, aby si znovu zapálil, třeba jen na oslavě. Proto pacientům připomínáme, že se nesmí nechat k takovému kroku přemluvit. Je to stejné jako se závislostí na alkoholu, i jedna cigareta může vést zpět k závislosti."

Centrum léčby závislosti na nikotinu sídlí v přízemí budovy C. V krnovské nemocnici funguje již více než 10 let. Ordinační hodiny jsou každé úterý a pátek v čase 12:30–14:00. Objednat se lze telefonicky na čísle 554 690 635.

Světový den bez tabáku se připomíná od roku 1987. Na světě je 1,5 miliardy kuřáků. Ročně jich zemře přes 5 milionů. Další milion lidí zemře na následky pasivního kouření. Kromě rakoviny plic způsobuje kouření také poškození kardiovaskulárního systému (riziko infarktu a mrtvice), má negativní vliv na trávicí ústrojí (rakovina jícnu či slinivky). Nepříznivě ovlivňuje těhotenství a zdraví plodu, je jednou z příčin cukrovky a způsobuje celou řadu dalších zdravotních problémů a komplikací. Negativně také ovlivňuje účinnost mnoha léků, např. na ředění krve či léčbu úzkostí.

Nahlásit chybu


K tématu

Iktové centrum krnovské nemocnice je mezi nejlepšími pracovišti světa

13. srpna 2023 13:06 | Krnov | Jiří Cileček

Iktové centrum krnovské nemocnice je mezi nejlepšími pracovišti světa Diamantový, tedy nejvyšší, status za vynikající péči o pacienty s cévní mozkovou příhodou (CMP) převzal tým Iktového centra krnovské nemocnice. Prestižní certifikát mezinárodní asociace European Stroke Organisation (ESO) Angels Initiative řadí krnovské iktové centrum mezi světovou špičku.

Krnovská nemocnice zahájila očkování nejnovější vakcínou proti covidu-19

14. října 2023 11:02 | Krnov | Jiří Cileček

Krnovská nemocnice nabízí opět možnost očkování proti onemocnění covid-19. Zájemci o očkování se nemusí předem objednávat, v infekční ambulanci SZZ Krnov bude pro ně vyhrazen pravidelný termín – vždy ve středu v čase 7:30–9:00.

Mladá houbařka z Krnovska skončila po otravě muchomůrkou v nemocnici

2. září 2023 14:04 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Lékaři krnovské nemocnice se před několika dny starali o třicetiletou ženu z Krnovska, která se otrávila po pozření muchomůrky tygrované. Při její konzumaci se domnívala, že jde o chutnou muchomůrku růžovku.


Cyklodoprava se v Ostravě stává fenoménem. Nová koncepce ji posouvá ještě dále

Ostrava urazila spoustu cesty při formování cyklodopravy ve městě. V posledních letech se stále více mění ze sportu a rekreace na způsob dopravy třeba do práce nebo za zábavou. Trend potvrzuje i nová koncepce.

Výtluky po zimě z městských cest postupně mizí, opravy stojí miliony korun

Pracovníci technických služeb začali s pravidelnou jarní opravou městských komunikací. Prioritně likvidují výtluky na nejvíce frekventovaných silnicích, údržba přijde na několik milionů korun.

Se strážníky si vím rady. Projekt MP Ostrava je určen žákům ve vyloučených lokalitách

Ostravská městská policie odstartovala nový preventivní projekt, který je určena pro žáky z vyloučených lokalit celého města. Strážníci se snaží během několika setkání dětem vštípit některé důležité zásady. Projekt nese název "Se strážníky si vím rady."

Ostravská univerzita chce postavit nové studentské koleje za miliardu korun

Včera 19:38 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostravská univerzita přišla s plánem výstavby nových vysokoškolských kolejí. Nová výstavba v prostorách současných kolejí Jana Opletala má aktuální kapacitu více než zdvojnásobit. Stát bude miliardu korun a s financováním pomůže univerzitě město i kraj. Stavba má začít příští rok a hotová by měla být v roce 2027.

ADRA slaví 20 let dobrovolnictví v Česku. První centrum vzniklo ve Frýdku-Místku

ADRA slaví letos 20 let dobrovolnictví v České republice. Úplně první centrum přitom vzniklo ve Frýdku-Místku. Právě tady proběhla velká oslava spojená s poděkováním dobrovolníkům i klientům.

Hokejový šampionát se povedl po všech stránkách. Fandové společně sledovali i finálové boje v Praze

Vítězstvím české reprezentace skončilo v neděli v Praze hokejové mistrovství světa. Ostravská část šampionátu skončilo o pár dní dříve, protože o medaile se bojovalo už jen na jednom stadionu. Nic to ale neubralo Ostravě na kreditu skvělého pořadatele a pochvala samozřejmě patří i fantastickým fanouškům.

Emoce radosti v karvinské házenkářské hale, domácí vybojovali mistrovský titul

Házenkáři Karviné se po roční pauze radují ze získání mistrovského titulu, a to za bouřlivé podpory plné haly fanoušků. Věčného rivala z Plzně porazili sebevědomě 35:27.

Hrad Hukvaldy má nové návštěvnické centrum, na zřícenině poskytne nejen sucho a teplo

Nové pokladny, informační centrum, sociální zázemí a v například v dešti i sucho a teplo. To vše nabízí nové návštěvnické centrum hradu Hukvaldy. Slavnostně bylo otevřeno v sobotu, kdy děti v areálu hradu hledaly poklad.

Nextbike propojil možnost sdílení kol mezi Frýdkem-Místkem a Ostravou

Modrá sdílená kola přidala do své nabídky novou možnost. Lidé si mohou kolo půjčit ve Frýdku-Místku a vrátit ho v Ostravě, stejně tak i v opačném případě. Propojení obou měst bylo možné kvůli ideálnímu cyklistickému spojení.

Pěšky zdolali půl Evropy a přešli Alpy i pro malou handicapovanou atletku

Dva kamarádi z Nového Jičína, kteří se rozhodli překonat sami sebe, vyrazili pěšky z Barcelony zpět domů. Teď už jsou v cíli. Více než dva tisíce tři sta kilometrů za 75 dní zdolali i pro handicapovanou Natálku.

Výluka provozu Bruntálského wellness centra potrvá do 27. června

26. května 2024 11:14 | Bruntál | Karel Soukop | Bruntálský miniexpres

Bruntálské wellness centrum oslaví v příštím roce již 15 let svého provozu. Za tuto dobu zde již došlo k opotřebení a poškození některých částí, které by mohlo ohrožovat zdraví návštěvníků. Provozující Technické služby města proto přistoupily k měsíční výluce provozu centra.

Bruntálské wellness centrum čeká měsíční výluka od 1. do 27. června, nutná k opravě poškozených míst

23. května 2024 18:10 | Bruntál | Karel Soukop

Bruntálské wellness centrum oslaví v příštím roce již 15 let svého provozu. Za tuto dobu zde již došlo k opotřebení a poškození některých částí, které by mohlo ohrožovat zdraví návštěvníků. Provozující Technické služby města proto přistoupily k měsíční výluce provozu centra.

V Bruntále proběhlo již druhé Mistrovství ČR v Nordic Walking

19. května 2024 18:09 | Bruntál | Karel Soukop | Bruntálský miniexpres

Nordic Walking vznikl původně ve Finsku a v posledních letech se masivně šíří po celém světě. V Bruntále proběhlo již druhé Mistrovství ČR.

Více než 600 motorek zaplnilo centrum Bruntálu na tradičním Motorkářském vítání jara

13. května 2024 12:24 | Bruntál | Karel Soukop | Bruntálský miniexpres

648. To je přesný počet motorek, které zaplnily náměstí a centrum Bruntálu. 15. ročník motorkářského Vítání jara přilákal davy zájemců a obdivovatelů strojů různých druhů a typů na dvou, třech i čtyřech kolech.

V Bruntále probíhá v současnosti několik velkých staveb a investic, další se chystají

5. května 2024 19:42 | Bruntál | Karel Soukop | Bruntálský miniexpres

V Bruntále právě probíhá několik staveb a investičních akcí najednou a letos přibudou další. V současnosti na stavbu lokality Za mlékárnou navazuje stavba nového sportoviště. Dokončuje se rekonstrukce silničního napojení u rybníka, oprava silnice na Žlutý kopec a oprava autobusového nádraží.

Akce Ukliďme Česko se v Bruntále setkala se zájmem účastníků i přes chladné a deštivé počasí

2. května 2024 15:31 | Bruntál | Karel Soukop

I přes nepříznivé dubnové počasí proběhla v Bruntále každoroční akce Ukliďme Česko. Účastnili se jí jednotlivci, malé kolektivy i skupiny ze škol a jiných organizací. Na stanovištích po celém městě dostali vybavení a vybrali si lokalitu, kterou půjdou uklízet.

V krnovské nemocnici odnaučili kouřit už 400 lidí
Vydáno 31. května 2023 16:58, Krnov, Jiří Cileček
Poslední květnový den připadá tradičně Světovému dni bez tabáku. V krnovské nemocnici funguje jako součást plicního oddělení Centrum léčby závislosti na nikotinu. Zdejší tým odborníků pomohl skoncovat se závislostí více než čtyřem stovkám pacientů.

MUDr. Eva Pončová; zdroj foto: SZZ Krnov

Dle odborníků patří závislost na nikotinu mezi nejtěžší.

Eva Pončová, vedoucí lékařka Centra léčby závislosti na nikotinu: "Závislost na cigaretách je často přirovnávána k závislosti na heroinu. Proto není snadné se zlozvyku zbavit. Vůbec nejhorší závislost je u pacientů, kteří začali s kouřením v mládí či dokonce dětství, čili ono typické kouření dětí a puberťáků z takzvané frajeřiny."

Pro léčbu je podstatné vlastní rozhodnutí

Eva Pončová, vedoucí lékařka Centra léčby závislosti na nikotinu: "Když pacienta do odvykání nutí rodina či přátelé, pravděpodobnost vyléčení se prudce snižuje. Je potřeba, aby se k tomuto kroku odhodlal sám, z vlastních důvodů."

Rakovinu odhalí tomograf

Do plicní ambulance krnovské nemocnice přivedou pacienty nejčastěji zdravotní problémy, které jim kouření způsobuje. V lepším případě přicházejí s kašlem či dušností, v tom horším již po prodělané mozkové mrtvici nebo infarktu, popř. s onemocněním nejtěžším – rakovinou plic.

Eva Pončová, vedoucí lékařka Centra léčby závislosti na nikotinu: "Právě u rakoviny je podstatná včasná diagnostika, bohužel většina pacientů přichází pozdě. Proto je nově kladen velký důraz na včasnou detekci rakoviny, popř. jiného onemocnění způsobeného kouřením. Tento rok je ve znamení nového pětiletého programu pravidelných nízkodávkových CT vyšetření plic, jehož cílem je diagnostika rakoviny v raném stádiu nemoci, kdy je možné ji vyléčit. Při každé návštěvě jakéhokoli zdravotnického zařízení by ale měl být samozřejmostí i pohovor lékaře s pacientem o škodlivosti kouření."

Absťák a přibývání na váze

Léčba závislosti trvá minimálně tři měsíce, ideální je ale alespoň půl roku pod dohledem odborníka. První dny po poslední cigaretě totiž mohou být náročné. Zatímco někteří kuřáci žádné abstinenční příznaky nepocítí, jiní s nimi bojují i dlouhé měsíce. Právě v tuto chvíli přichází na pomoc doplňky stravy či náplasti, které abstinenční příznaky mírní. Častým, ale nevhodným, způsobem řešení je nahrazení závislosti na nikotinu nezdravým jídlem.

Eva Pončová, vedoucí lékařka Centra léčby závislosti na nikotinu: "Pacienty vždy opakovaně varujeme, upozorňujeme je na to, aby cigaretu nenahradili chroupáním bonbonů, je to velmi častý nešvar."

Strašák jménem recidiva

Vytvořit si závislost je relativně snadné, mluví se o ní již tehdy, pokud si kuřák zapálí pravidelně jednu cigaretu denně. O tom, že zbavit se své závislosti naopak není nic snadného, svědčí velmi malá úspěšnost, která se pohybuje jen kolem 40 procent. Řada kuřáků tak musí se svým zlozvykem bojovat opakovaně.

Eva Pončová, vedoucí lékařka Centra léčby závislosti na nikotinu: "Pacient si musí uvědomit, které situace ho ke kouření lákají. Obvykle mají konkrétní čas či místo, většinou také své rituály – oblíbený zapalovač, popelník apod., kterých se ale musí zbavit, aby jej nelákaly k recidivě. Velkou roli hraje i rodina a okolí kuřáka. Zejména někteří ‚dobří kamarádi‘ rádi svádí člověka k tomu, aby si znovu zapálil, třeba jen na oslavě. Proto pacientům připomínáme, že se nesmí nechat k takovému kroku přemluvit. Je to stejné jako se závislostí na alkoholu, i jedna cigareta může vést zpět k závislosti."

Centrum léčby závislosti na nikotinu sídlí v přízemí budovy C. V krnovské nemocnici funguje již více než 10 let. Ordinační hodiny jsou každé úterý a pátek v čase 12:30–14:00. Objednat se lze telefonicky na čísle 554 690 635.

Světový den bez tabáku se připomíná od roku 1987. Na světě je 1,5 miliardy kuřáků. Ročně jich zemře přes 5 milionů. Další milion lidí zemře na následky pasivního kouření. Kromě rakoviny plic způsobuje kouření také poškození kardiovaskulárního systému (riziko infarktu a mrtvice), má negativní vliv na trávicí ústrojí (rakovina jícnu či slinivky). Nepříznivě ovlivňuje těhotenství a zdraví plodu, je jednou z příčin cukrovky a způsobuje celou řadu dalších zdravotních problémů a komplikací. Negativně také ovlivňuje účinnost mnoha léků, např. na ředění krve či léčbu úzkostí.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/bruntalsko/krnov/11000037505/v-krnovske-nemocnici-odnaucili-kourit-uz-400-lidi