Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Iktové centrum krnovské nemocnice je mezi nejlepšími pracovišti světa

Krnov |

Iktové centrum krnovské nemocnice je mezi nejlepšími pracovišti světa Diamantový, tedy nejvyšší, status za vynikající péči o pacienty s cévní mozkovou příhodou (CMP) převzal tým Iktového centra krnovské nemocnice. Prestižní certifikát mezinárodní asociace European Stroke Organisation (ESO) Angels Initiative řadí krnovské iktové centrum mezi světovou špičku.

Hra o čas

Cévní mozková příhoda, lidově řečeno mrtvička, je náhlou poruchou krevního oběhu mozku. Ischemická forma vzniká ucpáním mozkové tepny. Je jednou z nejčastějších příčin úmrtí. Bez rychlé lékařské pomoci hrozí trvalá invalidita, ztráta řeči nebo zraku, poruchy paměti a další dlouhodobé nebo trvalé následky.

Andrej Billý, vedoucí lékař Iktového centra neurologického oddělení SZZ Krnov: "Abychom mohli zahájit léčbu trombolýzou, neboli podat lék, který rozpustí krevní sraženinu, musí se pacient dostavit ihned po vzniku prvních příznaků. Nejpozději do 4,5 hodiny od těchto prvních příznaků mozkové příhodce je nutné zahájit léčbu. Splňovat musí i další náročná kritéria. V nemocnici se nám podařilo díky urgentnímu příjmu a přesně naučeným postupům zkrátit čas od přijetí pacienta, provedení potřebných vyšetření a podání speciálního léku z 55 minut na průměrných 20 minut. Náš rekord v podání trombolýzy od příjezdu pacienta je 12 minut. Za tu dobu je třeba pacientovi udělat a zjistit výsledky krevních odběrů a provést vyšetření mozku a cév zásobujících mozek na CT přístroji, které se musí také vyhodnotit. Následně se podává speciální lék, který sraženinu začne rozpouštět."

Špičkové pracoviště

Krnovská nemocnice nepatří mezi největší, přesto některá její pracoviště udávají trendy napříč republikou i Evropou. Právě Iktové centrum získává ocenění dlouhodobě.

Marek Knapčík, primář neurologického oddělení: "Před mnoha lety, když jsme získali první ocenění nezávislé mezinárodní asociace, jsme se rozhodli, že se pokusíme standard udržet, případně zlepšit. To se nám opakovaně povedlo. Pořízení magnetické rezonance před 4 lety a letos i nového CT za bezmála 30 milionů korun zrychlilo a zpřesnilo diagnostiku. Pacientům budeme nadále rychle podávat speciální lék, ale zároveň hlídat, aby následná rehabilitace, práce celého týmu včetně logopeda odpovídala nejvyšším standardům. Děkujeme mezinárodní asociaci za krásný certifikát, ale je třeba říci, že patří také kolegům z urgentního příjmu, RDG oddělení, centrální laboratoře, rehabilitace a dalším, jejichž rychlá a přesná práce má na léčbu pacientů s CMP vliv."
Ladislav Václavec, ředitel nemocnice: "Celou dobu se snažíme pro pacienty z našeho regionu zajistit co nejkvalitnější zdravotní péči. Jsem nesmírně rád, že naše Iktové centrum opět získalo od nezávislé mezinárodní asociace nejvyšší možné ocenění. Týmu iktového centra, potažmo všem z neurologického oddělení, patří velké poděkování."

Úspěšnou léčbu ischemické cévní mozkové příhody má za sebou také paní Jana z Bruntálu, která na Iktovém centru v Krnově strávila týden.

Jana, pacientka: "Udělalo se mi doma slabo, motala jsem se a nakonec omdlela. Bratr na nic nečekal a autem mě odvezl do krnovské nemocnice. Moc děkuji lékařům i sestřičkám, všichni se tu o mě perfektně starali. Byla to velká lekce, člověk si začne opravdu vážit zdraví, až když se něco stane."

Iktové centrum v krnovské nemocnici zahájilo provoz v roce 2011 jako jedno z prvních pracovišť v ČR. Léčbu cévní mozkové příhody trombolýzou podstoupil první pacient již o pět let dříve. Mezinárodní asociace ESO sdružuje více než 1500 obdobných pracovišť po celém světě. Při hodnocení iktových center komisaři posuzují celkovou péči o pacienta. Pro zisk certifikátu tak je důležitá nejen rychlost podání trombolýzy, ale také míra a komplexnost péče.

Nahlásit chybu


K tématu

V krnovské nemocnici odnaučili kouřit už 400 lidí

31. května 2023 16:58 | Krnov | Jiří Cileček

Poslední květnový den připadá tradičně Světovému dni bez tabáku. V krnovské nemocnici funguje jako součást plicního oddělení Centrum léčby závislosti na nikotinu. Zdejší tým odborníků pomohl skoncovat se závislostí více než čtyřem stovkám pacientů.

Krnovská nemocnice zahájila očkování nejnovější vakcínou proti covidu-19

14. října 2023 11:02 | Krnov | Jiří Cileček

Krnovská nemocnice nabízí opět možnost očkování proti onemocnění covid-19. Zájemci o očkování se nemusí předem objednávat, v infekční ambulanci SZZ Krnov bude pro ně vyhrazen pravidelný termín – vždy ve středu v čase 7:30–9:00.

Mladá houbařka z Krnovska skončila po otravě muchomůrkou v nemocnici

2. září 2023 14:04 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Lékaři krnovské nemocnice se před několika dny starali o třicetiletou ženu z Krnovska, která se otrávila po pozření muchomůrky tygrované. Při její konzumaci se domnívala, že jde o chutnou muchomůrku růžovku.


Policisté se v pátek zaměřili silniční piráty. V MS kraji se měřilo na desítkách silnic

Dnes 10:46 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Policisté v pátek provedli v celé naší zemi monstrózní dopravní akci, zaměřenou na silniční piráty, kteří jezdí rychle. V Moravskoslezském kraji měřili například v Petřvaldu na Karvinsku, kde řidiči často překračují povolenou padesátku.

Sdílená kola už jezdí, první půlhodina je zdarma

Nový Jičín nabízí lidem nový způsob dopravy. Začal tu fungovat bikesharing, neboli sdílená kola. Současně tento projekt zavádí i Kopřivnice a lidé tak mohou mezi těmito dvěma městy na vypůjčených kolech přejíždět.

OKD může dál těžit uhlí, schválilo to ministerstvo životního prostředí

Dnes 12:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Těžební společnost OKD získala od Ministerstva životního prostředí souhlasné závazné stanovisko v procesu posuzování vlivu hornické činnosti na životní prostředí. Takzvaná EIA platí pro období roku 2024 až do ukončení činnosti. Posuzovaná hornická činnost zahrnuje dobývání uhlí i technickou likvidaci Dolu ČSM, která bude následovat po ukončení těžby.

Bobr se stal hlavním hrdinou oslavy Dne Země

Na náměstí Republiky se v pátek konal Den Země, který se váže k ochraně životního prostředí. Žáci škol si užili bohatý program.

Krnovská nemocnice má jako první v Česku unikátní transportní systém vzorků

Včera 18:41 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Jamajský sprinter Usain Bolt uběhne 250 metrů za cca 23 sekund. Stejnou rychlostí nyní běhají po areálu krnovské nemocnice laboratorní vzorky v novém přepravním systému. Rychlostí 8 až 10 metrů za sekundu jsou transportovány z vyšetřoven do laboratoří nemocnice.

Domovníci preventisté se mariánskohorské radnici osvědčili. Problémy řeší rychle a zodpovědně

Obvod Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky postupně zlepšuje technický stav bytových domů, jejich okolí a také bezpečnost. Za vším stojí domovníci preventisté, kteří se momentálně starají o 15 lokalit v obvodu.

Zelené parkoviště na Slezské ve Frýdku-Místku má být hotové ještě letos

Výstavba nového parkoviště na sídlišti Slezská ve Frýdku-Místku je před spuštěním. Místo zde najde na čtyři desítky aut. Stavba by měla začít do konce května a hotovo má být ještě letos. Parkoviště bude zasazeno do zeleně, aby se nenarušoval ráz okolí betonovou plochou.

Památník životické tragédie čeká rekonstrukce, lidé to vítají

Muzeum Těšínska se chystá zahájit práce na rekonstrukci životického památníku v Havířově. Práce by měly být dokončeny do srpna, aby se zde mohl uskutečnit pietní akt k uctění památky zavražděných mužů gestapem.

Marica ožívá. Strašák Poruby se po letech mění na bytový dům

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Studenti slezskoostravského gymnázia se chystají do Tanzánie, jejich projekt podporuje místní školu

Studenti hladnovského gymnázia možná vycestují ze Slezské Ostravy až do Tanzánie, a to díky projektu Hakuna Matata. Projekt sami vypracovali od píky s cílem zlepšit výuku na partnerské škole, podpořit výstavbu internátu, a zároveň si rozšířit vlastní obzory. Africkou expedici plánují už na leden.

Největší investicí v Bruntále za posledních několik desetiletí je příprava lokality pro výstavbu domů a bytů

14. dubna 2024 19:24 | Bruntál | Karel Soukop | Bruntálský miniexpres

Město Bruntál čekají roky největších investic v jeho novodobé historii. Byla zahájena příprava strategické rozvojové lokality s pracovním názvem Lokalita Za mlékárnou. Jde o desetihektarovou plochu, na které vyrostou desítky nových domů, jak bytových, tak pro individuální bydlení.

Poslední halový turnaj ve futsale před začátkem fotbalové sezóny v Bruntále

7. dubna 2024 11:32 | Bruntál | Karel Soukop | Bruntálský miniexpres

Každému začátku předchází i nějaký konec. Jarní začátek fotbalové sezóny znamenal i v Bruntále konec zimních halových zápasů. Poslední turnaj ve futsale, který byl i přípravou na letní velkou kopanou, se odehrál v místní sportovní hale.

Stanislav Novák, fotograf proměn a událostí by se dožil 100 let, nyní má venkovní výstavu v Bruntále

31. března 2024 17:06 | Bruntál | Karel Soukop | Bruntálský miniexpres

Narodil se v roce 1923 a po studiích, praxi v Praze i válečném totálním nasazení v Německu žil a pracoval celých 45 let v Bruntále. Fotograf Stanislav Novák byl nejen geniálním dokumentaristou. Spolupracoval s mnoha novinami a jeho práci dodnes využívají historikové, badatelé a kronikáři.

Na bruntálském zámku proběhl velký velikonoční jarmark s kulturním programem

31. března 2024 0:28 | Bruntál | Karel Soukop | Kulturní okénko

Navštívíme zámek v Bruntále, kde jeho provozovatel - Muzeum Bruntál připravil reprezentativní velikonoční jarmark. Již od ranních hodin se tady scházeli jednotlivci i celé rodiny. Jarmark proběhl v exteriérech zámku, nádvoří a přilehlých prostorách.

Právě byla zahájena přístavba nového Centrálního urgentního příjmu v krnovské nemocnici

27. března 2024 17:49 | Bruntál | Karel Soukop | Jesenický expres

Krnovskou nemocnici s krajskou působností čeká v následujících týdnech významná investice v oblasti příjmu pacientů. Půjde o přestavbu urgentního příjmu, který ve stávající podobě funguje 20 let a přestává již nemocnici stačit.

Tradiční Velikonoční jarmark zaplnil centrum Bruntálu a přilákal děti i dospělé

25. března 2024 10:41 | Bruntál | Karel Soukop | Bruntálský miniexpres

Veřejná prostranství, náměstí, hrady a zámky v celé zemi v současnosti žijí velikonočními jarmarky. Jejich úroveň a bohatost vždy závisí na partnerech, kteří se na pořádání podílejí. V Bruntále přivítalo všechny bohatě vyzdobené náměstí a plno atrakcí.

Iktové centrum krnovské nemocnice je mezi nejlepšími pracovišti světa
Vydáno 13. srpna 2023 13:06, Krnov, Jiří Cileček
Iktové centrum krnovské nemocnice je mezi nejlepšími pracovišti světa Diamantový, tedy nejvyšší, status za vynikající péči o pacienty s cévní mozkovou příhodou (CMP) převzal tým Iktového centra krnovské nemocnice. Prestižní certifikát mezinárodní asociace European Stroke Organisation (ESO) Angels Initiative řadí krnovské iktové centrum mezi světovou špičku.

zdroj foto: SZZ Krnov

Hra o čas

Cévní mozková příhoda, lidově řečeno mrtvička, je náhlou poruchou krevního oběhu mozku. Ischemická forma vzniká ucpáním mozkové tepny. Je jednou z nejčastějších příčin úmrtí. Bez rychlé lékařské pomoci hrozí trvalá invalidita, ztráta řeči nebo zraku, poruchy paměti a další dlouhodobé nebo trvalé následky.

Andrej Billý, vedoucí lékař Iktového centra neurologického oddělení SZZ Krnov: "Abychom mohli zahájit léčbu trombolýzou, neboli podat lék, který rozpustí krevní sraženinu, musí se pacient dostavit ihned po vzniku prvních příznaků. Nejpozději do 4,5 hodiny od těchto prvních příznaků mozkové příhodce je nutné zahájit léčbu. Splňovat musí i další náročná kritéria. V nemocnici se nám podařilo díky urgentnímu příjmu a přesně naučeným postupům zkrátit čas od přijetí pacienta, provedení potřebných vyšetření a podání speciálního léku z 55 minut na průměrných 20 minut. Náš rekord v podání trombolýzy od příjezdu pacienta je 12 minut. Za tu dobu je třeba pacientovi udělat a zjistit výsledky krevních odběrů a provést vyšetření mozku a cév zásobujících mozek na CT přístroji, které se musí také vyhodnotit. Následně se podává speciální lék, který sraženinu začne rozpouštět."

Špičkové pracoviště

Krnovská nemocnice nepatří mezi největší, přesto některá její pracoviště udávají trendy napříč republikou i Evropou. Právě Iktové centrum získává ocenění dlouhodobě.

Marek Knapčík, primář neurologického oddělení: "Před mnoha lety, když jsme získali první ocenění nezávislé mezinárodní asociace, jsme se rozhodli, že se pokusíme standard udržet, případně zlepšit. To se nám opakovaně povedlo. Pořízení magnetické rezonance před 4 lety a letos i nového CT za bezmála 30 milionů korun zrychlilo a zpřesnilo diagnostiku. Pacientům budeme nadále rychle podávat speciální lék, ale zároveň hlídat, aby následná rehabilitace, práce celého týmu včetně logopeda odpovídala nejvyšším standardům. Děkujeme mezinárodní asociaci za krásný certifikát, ale je třeba říci, že patří také kolegům z urgentního příjmu, RDG oddělení, centrální laboratoře, rehabilitace a dalším, jejichž rychlá a přesná práce má na léčbu pacientů s CMP vliv."
Ladislav Václavec, ředitel nemocnice: "Celou dobu se snažíme pro pacienty z našeho regionu zajistit co nejkvalitnější zdravotní péči. Jsem nesmírně rád, že naše Iktové centrum opět získalo od nezávislé mezinárodní asociace nejvyšší možné ocenění. Týmu iktového centra, potažmo všem z neurologického oddělení, patří velké poděkování."

Úspěšnou léčbu ischemické cévní mozkové příhody má za sebou také paní Jana z Bruntálu, která na Iktovém centru v Krnově strávila týden.

Jana, pacientka: "Udělalo se mi doma slabo, motala jsem se a nakonec omdlela. Bratr na nic nečekal a autem mě odvezl do krnovské nemocnice. Moc děkuji lékařům i sestřičkám, všichni se tu o mě perfektně starali. Byla to velká lekce, člověk si začne opravdu vážit zdraví, až když se něco stane."

Iktové centrum v krnovské nemocnici zahájilo provoz v roce 2011 jako jedno z prvních pracovišť v ČR. Léčbu cévní mozkové příhody trombolýzou podstoupil první pacient již o pět let dříve. Mezinárodní asociace ESO sdružuje více než 1500 obdobných pracovišť po celém světě. Při hodnocení iktových center komisaři posuzují celkovou péči o pacienta. Pro zisk certifikátu tak je důležitá nejen rychlost podání trombolýzy, ale také míra a komplexnost péče.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/bruntalsko/krnov/11000038601/iktove-centrum-krnovske-nemocnice-je-mezi-nejlepsimi-pracovisti-sveta