Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V centru podhorské Čeladné byla odhalena socha svatého Patrika

  • Čeladná,

Obec Čeladná má velmi vřelý vztah k Irsku. Nově tam v průběhu Irského večera odhalili sochu svatého Patrika v podobě pastýře, který je s Čeladnou spjatý.

Petr Andrle, místopředseda Okrašlovacího spolku Rozhledna: “Socha svatého Patrika - byl to irský biskup z 5. století našeho letopočtu, který vlastně dá se říci Iry přivedl ke křesťanství, tedy ke katolické víře. My jsme už vloni pořádali podobný irský večer jako letos a navíc jsme se dohodli s organizátory, kterými jsou obec, Okrašlovací spolek Rozhledna a Hotel Prosper, že letos zde odhalíme sochu svatého Patrika. Je to 2 metry vysoká socha z jasanu. To je starý keltský kmen, který patří prostě do historie Irska a my jsme vyšli z toho, že Moravskoslezský kraj je jediný kraj v České republice, který má nějaké památky na Irsko. Z 19. století jsou v Karviné dvě sochy svatého Patrika, které tam nechal postavit irský emigrant a ještě v jednom kostele je na výmalbě stropu také podoba svatého Patrika. A my jsme se rozhodli, že Čeladná bude pokračovat v uctění památky a že se stane jedním z míst, kde se na svatého Patrika bude vzpomínat.”

Sochu vytvořila Jana Vytřasová v podobě pastýře.

Petr Andrle, místopředseda Okrašlovacího spolku Rozhledna: “Pastýř je ve znaku obce Čeladná, takže se to nějakým způsobem kombinuje. Je tam i ve znaku obce Čeladná je i beran, takže se to do jisté míry hodí a my pokračujeme v té tradici, která nemá ve střední Evropě obdoby. Takže Čeladná se stane jedním z míst irsko-českého souznění a bude to i v kontextu evropském a řekl bych i světovém, protože na celém světě jsou památky na svatého Patrika a u nás z 20. století nejsou žádné. Takže Čeladná se přidala k místu, kde bude svatého Patrika vzpomínáno.”

Akci s ochotou podpořila obec.

Pavol Lukša, (TOP 09), starosta Čeladné: “Tu myšlenku těch irských dnů tady na zahradě vymyslel pan Andrle, ale my tomu jako obec musíme pomoct, protože letošní rok byl pro Hotel Prosper a pro všechny ty ubytovací kapacity trošičku složitější a protože obec dělá samostatně Loučení s létem, tak jsme to teď spojili i s takovou slávou, že bude odhalena socha svatého Patrika.”
Emil Hlahůlek, ředitel Hotelu Prosper: “Znamená to pro mě další krásný den, který se nám podařil. Vyšlo počasí, přišli lidi, takže je to taková pocta Irům a současně pocta Čelaďanům, kteří ty Iry mají rádi. Já je teda mám rád moc. Myšlenku na umístění sochy svatého Patrika jsem přijal kladně. Když s ní přišel pan Andrle, tak jsem byl nadšený, protože není to jenom o tom pití a jídle, ale je to duchovnu a o tom, že máme nějakou historii.”
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy