Na ostravském magistrátu se před několika dny sešli zástupci 25 statutárních měst celé České republiky, aby oficiálně zahájili projekt Lepší města. Do projektu se chce zapojit také ministerstvo pro místní rozvoj. Projekt by měl řadu věcí urychlit, zlevnit a zefektivnit.
Karla Šlechtová (ANO 2011), ministryně pro místní rozvoj: “Je to velice dobrý impulz, jak nasměrovat města, aby byla lepší. Může to znít jako klišé, ale není to klišé. Já se domnívám, že to může směřovat k novému trendu pojetí regionálního rozvoje na místní úrovni, protože ta města jsou opravdu velmi důležitá pro celý rozvoj v okolí jednak svého, ale jednak i v rámci daného kraje, nakonec i celé ČR.”
Své zastoupení měl na zasedání měst i Frýdek-Místek.
Karel Deutscher (ČSSD), námětsek primátora města Frýdku-Místku: “Je to dlouhodobá aktivita, kdy společně s ostatními statutárními městy spolupracujeme na řešení našich problémů, protože ty problémy, které máme, jsou hodně podobné. Proto si tady navzájem vyměňujeme zkušenosti. Na tomto zasedání byla přítomna i paní ministryně Šlechtová z ministersta pro místní rozvoj. Takže jsme zde řešili dotace, dotační tituly, které budou v dalším programovacím období sloužit k rozvoji měst, jak k zaměstnanosti, tak popřípadě na sociální věci. To bylo hlavním tématem. Druhým neméně důležitým tématem byl připravovaný zákon o sociálním bydlení, kde jsme se rovněž s ostatními městy shodli na nějakém společném postupu, a ten jsme vyjádřili dopisem, který budeme následně posílat paní ministryni práce a sociálních věcí Marksové.”
Cílem projektu Lepší města je ve spolupráci s akademickou sférou a podniky rozvíjet chytrá řešení pro zlepšení fungování měst.