V pátek 3. září roku 1943 o půl čtvrté odpoledne bylo v Lískovci u Frýdku-Místku za vlakových nádražím oběšeno 5 nevinných mladých lidí. Vzpomínkou na ohavný čin fašistů je dnes 5 vysokých kamenných kvádrů s deskami, na nichž stojí jména zavražděných. Přímo u nich se konal pietní akt, kterým si zástupci města, příbuzní obětí i veřejnost připomněli jejich památku.
Tomáš Benedikt Zbranek (ČSSD), radní města Frýdku-Místku: “Pietní akt u zrenovovaného památníku v Liskovci připomenul tragickou událost z období druhé světové války, kdy bylo popraveno pět mladých odbojářů, členů skupiny Jiskra, za sabotážní akci poblíž zdejšího nádraží, s níž neměli nic společného. Jejich veřejná poprava v roce 1943 měla obyvatele protektorátu Čechy a Morava odradit od dalších partyzánských aktivit. Například v místě popravy bylo nařízeno zpomalení projíždějících osobních vlaků, aby lidé byli nuceni přihlížet této tragedii. Je důležité si připomínat, že máme své hrdiny a žijeme v míru, že svoboda a demokracie rozhodně nejsou ani dnes samozřejmostí a je potřeba o ně bojovat.”
Místo u památníku prošlo v nedávné době úpravou. Město nechalo skácet vzrostlé tůje kvůli jejich zasahování do ochranného pásma vysokého napětí a místo nich vysadilo 30 tisů červených. Odstranilo také staré, nevzhledné a nefunkční lampy veřejného osvětlení. Pietní místo, na němž si město každoročně připomíná oběti nacistické zvůle, se tak stalo ještě důstojnějším.