Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Opravený splav U Žida ve Frýdku-Místku je opět otevřen veřejnosti

Koncem června byl slavnostně předán do užívání výsledek rekonstrukce Staroměstského stupně na řece Ostravici. Obyvatelé Frýdku-Místku jej znají spíše pod názvem splav „U Žida“. Nyní už slouží jak vodohospodářským účelům, tak také veřejnosti.

Staroměstský stupeň na řece Ostravici ve Frýdku-Místku, jehož stav byl dlouhodobě nevyhovující, je po rekonstrukci opět otevřen. Vodní dílo bude prvotně plnit vodohospodářský účel, ale zároveň se vodohospodáři snažili, aby bylo i přátelské pro veřejnost.

“ Jsem velmi spokojen. Myslím, že toto dílo velmi povedlo. I co se týče návrhu technického řešení, i co se týče realizace. Frýdku-Místku to přinese příjemné strávení času obyvatel města u vody. Je zde vytvořeno takové brouzdaliště, které může sloužit velice dobře k rekreaci. Přinese to povodňovou ochranu, protože tento stupeň stabilizuje podélný profil vodního toku. Pokud jde o životní prostředí, tak byl vybaven rybochodem, který umožní migraci ryb a živočichů vázaných na vodu,” sdělil generální ředitel státního podniku Povodí Odry Jiří Pagáč.

Rekonstrukce, která stála státní podnik Povodí Odry 50 milionů korun, trvala zhruba jeden a půl roku.

“V podstatě každá stavba, která je na vodním toku a je v přímé konfrontaci se životním prostředím, nese svá specifika. Když nic, tak se nám zvedne voda, ohrozí stavbu, pochopitelně také počasí má vliv na realizaci, ale když se na to díváme s odstupem, tak nic zásadního nás tady nezaskočilo. Problém byl trochu v tom, že se ta stavba soutěžila před nějakými dvěma roky a teprve po dvou letech se začala realizovat, a to se vždycky posune jak technologie, tak i to vlastní provádění, a i ta doba se posune někam jinam. Takže z toho jsme měli trochu obavy, ale myslím si, že v podstatě všechno, co tam bylo třeba udělat, se udělalo a je to o tom, že všichni, kteří se toho účastnili, ať projektant, investor, technologie, dodávky betonu a tady ty věci, všechno se to podařilo skloubit, protože všem šlo o to, aby to dílo dobře dopadlo,” řekl předseda představenstva realizující firmy Jan Bazgier

Vybrané betonové plochy krášlí malby podle návrhů dětí ze základní školy ve Starém Městě u Frýdku-Místku. Námětem byl rybochod, co se v takovém rybochodu děje a jeho účel z pohledu dětské fantazie.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy