Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Poznejte rod Landsbergerů, zakladatelů textilek ve F-M

Na frýdeckém zámku probíhá v těchto dnech další nevšední výstava. Jmenuje se “Z Frýdku do celého světa - Příběhy rodu Landsbergerů”. A jak je z názvu patrné, návštěvníci se dozví řadu zajímavostí o této významné rodině, která stojí za vybudováním textilek ve Frýdku-Místku.

Ve výstavních síních frýdeckého zámku se veřejnosti představí rod Landsbergerů. Ti přišli do Frýdku-Místku ve čtyřicátých letech 19. století a významné zasáhli do jeho rozvoje.

“Tato výstava se věnuje rodu Landsbergerů, kteří jsou více než století spojeni s Frýdkem, Místkem a jeho okolím. Většina osob ve městě si je spojuje s textilním průmyslem. My jsme se na výstavě snažili přiblížit tento rod také jako lidi z masa a kostí, kteří tady žili, pracovali, věnovali se volnočasovým aktivitám, byli zataženi do různých konfliktů, třeba v případě první světové války jeden z členů, Alfréd, narukoval do armády, takže nebyli uchráněni všem problémům a starostem, které potkávaly běžné lidi u nás,” popsal komisař výstavy Petr Juřák.

Lidé na výstavě naleznou průřez fotografiemi, které zachycují rodinu Landsbergerů. Zajímavostí je, že mnoho fotografií objevili pracovníci muzea až při přípravě této výstavy, kdy se dostávali do kontaktu s pozapomenutými členy rodu a jejich vazbami.

“Výsledkem byl rodokmen, rodový strom, který tady máme. V rámci těchto vazeb, které byly mezi různými rodinami tady ve městě a v širším okolí. Bylo zde spojení s rodinou Munků nebo Poznaňských. Ti se věnovali také textilnictví a zakladatel firmy, která byla v Lodži, byl označován za bavlnářského krále byl to jeden z největších textilních podnikatelů v ruském Polsku. Později tato rodina patřila mezi největší podnikatele v samostatném Polsku po roce 1918,” uvedl Juřák.

Členové rodiny Landsbergerů zasáhli v mnoha ohledech do dějin města i po stránce architektonické, kulturní nebo společenské. Osud pak mnohé z nich pod různými záminkami zavál do různých koutů světa.

“Jsem strašně ráda, že muzeum představilo rodinu Landsbergerovu trochu jinak, než jsme na to byli zvyklí v minulých letech. Vždycky to byli vykořisťovatelé, lidé, kteří byli špatní, naše rodina si s tím docela dost zkusila. Ale Landsbergerové byli také donátoři, vědci a tvůrčí lidé. Já bych chtěla vyzvednout 50. výročí úmrtí  Benno Landsbergera, který byl světoznámým asyriologem, a kterému svět právě teď věnuje pozornost,” řekla Eva Kučerová-Landsbergerová - potomek rodu.

Výstava potrvá v Muzeu Beskyd do 13. ledna.

Nahlásit chybu
ARMEX FRÝDEK-MÍSTEK s.r.o. - pracoviště
Frýdek-Místek
od 19 700 Kč/měsíc

Detail

Active Colour s.r.o.- pracoviště FM
Frýdek-Místek
od 103 Kč/hod.

Detail

Tomáš Lehnert - pracoviště Staříč
Staříč
od 45 000 Kč/měsíc

Detail