Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Frýdek-Místek si připomněl 75 let od osvobození města v komorním duchu

Frýdek-Místek si připomněl 75 let od osvobození města. Zástupci magistrátu a Ruské federace společně uctili padlé vojáky II. světové války kyticemi a věnci.

Pietní akt k 75. výročí osvobození Frýdku-Místku od německé diktatury proběhl kvůli koronavirové krizi v komorním duchu. Památku padlých hrdinů z řad českých i ruských vojsk uctili zástupci města spolu s generálním konzulem Ruské federace v Brně. 

“Naším úkolem je uchovávat historickou pravdu o tom, co se odehrálo na území Moravy a Slezska před 75 lety. Co se týká mě, když jdu kolem těch náhrobků, je pro mě nejhorší, když vidím dvě data: narození a smrt. Ten rozdíl je nějakých dvacet let,” řekl generální konzulát Ruské federace v Brně Alexander Budaev.

Památník na centrálním hřbitově prošel v uplynulých měsících proměnou.

“Můžeme zde nalézt speciální desky, na kterých jsou vyryta jména všech padlých ruských vojáků, které se podařilo dohledat. Je to v azbuce, celé to financovala ruská  strana, nicméně do budoucna chceme tyto desky rozšířit o český překlad,” sdělil primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký.

Pod památníkem na centrálním hřbitově leží ostatky 966 vojínů a 77 důstojníků Rudé armády padlých při květnových bojích v prostoru Českého Těšína, Fryštátu, Frýdku-Místku a Nového Jičína. V čestných hrobech naproti památníku je pochováno 50 místních občanů, kteří bojovali za své město.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyMINISTERSTVO VNITRA - Ředitelství služby cizinecké policie
Frýdek-Místek
od 25 720 Kč/měsíc

Detail

LM stavby Sochorek s.r.o. - pracoviště
Frýdek-Místek
od 25 000 do 28 000 Kč/měsíc

Detail

Stavební bytové družstvo ve Frýdku - Místku, pracoviště
Frýdek-Místek
od 93 Kč/hod.

Detail