Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nemocnice ve Frýdku-Místku postupně dohání plánované operace a najíždí na běžný provoz

Jediný vstup do nemocnice, pečlivá triáž pacientů, stále probíhající zákaz návštěv, ale i prodloužené operační dny. Takový je výčet z části aktuálních opatření Nemocnice ve Frýdku-Místku. Ta postupně najíždí na běžný provoz, který by se měl plně obnovit prvního července.

Operace šedého zákalu patří mezi nejčastější chirurgické zákroky na celém světě. V Nemocnici ve Frýdku-Místku jde o zcela běžný ambulantní zákrok, který netrvá déle než dvacet minut. Podobně jako jiné operace, i tyto výrazně ovlivnila pandemie koronaviru.

Tomáš Utíkal, primář Beskydského očního centra Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Celý březen a duben jsme vlastně neoperovali. Operovaly se jenom akutní věci a věci, které nestrpí prodlení. Teprve koncem května jsme pomalu začínali najíždět na normální režim a teprve od června jedem téměř v normálním režimu."

Na očním oddělení se před pandemií provádělo zhruba 150 operací měsíčně, nyní jich lékaři musí zvládnout přibližně 200.

Tomáš Utíkal, primář Beskydského očního centra Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Operace šedého zákalu sice není akutní, ale je určitě pro člověka handicap, když 3 měsíce nemůže číst, nemůže řídit, auto a proto teda jsme se mnohým těm pacientům snažili vyjít vstříc a každý týden máme prodloužené operační dny."

Díky tomu je také zajištěno, že pacienti se téměř nepotkávají. V rámci plánovaných operací jsou v nemocnici zatím v přibližně dvou a půl měsíční ztrátě i na dalších odděleních.


Petr Kozák, primář Ortopedicko-traumatologického odd. Nemocnice ve Frýdku-Místku:
"Během pandemie jsme museli elektivní operace odložit a nyní začínáme normální provoz. Od 1.7. bychom měli operovat prakticky plně, tak jak jsme operovali předtím a ten pořadník, který byl posunutý a ti pacienti, které nebylo možné operovat, tak se teďka dostávají na řadu."

V nemocnici stále platí řada preventivních opatření, pacienty kontroluje u vchodu termokamera, musejí se zapsat a povinně použít dezinfekci.

Anketa: 1.) "No tak asi to musí být, ne?" 2.) "Mě to nedělá problém jako v podobě úplně." 3.) "Já myslím, že je to v pořádku, že to musí být." 4.) "No, tak akorát to zdržuje trošičku, ale jinak je to v pořádku, jinak to jde, dá se to vydržet."
Jana Březinová, mluvčí Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Stále platí zákaz návštěv, stále máme jeden vstup pro pacienty i jejich doprovod, takzvanou triáž, kde tady si vydezinfikují ruce, vyplní čestné prohlášení a nahlásí službě, na které oddělení jdou."
Petr Kozák, primář Ortopedicko-traumatologického odd. Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Situace je z epidemiologického hlediska v naší nemocnici velice dobrá, I když jsou záchyty, ale mimo nemocnici, chováme se obezřetně. Snažíme se, abychom opravdu nezavlekli infekci do nemocnice."

V nemocnici stále funguje odběrové místo a mají tady i vyhrazené oddělení pro případné nakažené. Aktuálně je už ale bez pacientů a stejně tak není v nemocnici už žádný nakažený personál.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy