Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rekonstrukce Kina Petra Bezruče nebo přístavba Nové scény Národního domu? Historicky první referendum ve Frýdku-Místku nebude

Historicky první referendum ve městě nebude. Po dlouhém jednání o tom rozhodli zastupitelé. V referendu měli lidé rozhodovat o tom, jestli by město rekonstruovalo Kino Petra Bezruče nebo přistavělo Novou scénu Národního domu. Podle odpůrců je ale referendum špatně připraveno.

Kompletní přestavba chátrajícího Kina Petra Bezruče? Nebo úplně nová přístavba Nové scény Národního domu z pera slavné architekty Evy Jiřičné? Otázka, na kterou mohli dát odpověď obyvatelé Frýdku-Místku. Město totiž chtělo vyhlásit veřejné referendum.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "V roce 2013 – 2014 se začala připravovat architektonická soutěž na rekonstrukci Kina Petra Bezruče. Vyhrál vítězný návrh, začalo se připravovat. V polovině tehdejšího volebního období politici změnili názor, rozhodli se připravovat Novou scénu, jenže tak to dál nejde. My už musíme jednoho dne rozhodnout, zda budeme chtít kino nebo Novou scénu."

Zastupitelé mezi sebou diskutovali hodinu a půl. Na programu přitom měli pouze tento jediný bod. Po přestávce na poradu pak padlo v hlasování finální rozhodnutí. Historicky první referendum ve městě nebude.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "To dnešní rozhodnutí znamená, že zastupitelé nepotřebují znát názory občanů, takže tím to končí a obávám se, že do konce tohoto volebního období se nerozhodne, co bude s kinem, ani s Novou scénou."
Pavel Machala, náměstek primátora F-M: "Já osobně jsem zklamaný, že to takto dopadlo. Mohli jsme vědět co občané preferují, protože za mnou osobně chodí a je to tak 50 na 50. Teď nebudeme vědět nic a budeme muset řešit opravdu co s tím dále."
Ondřej Zdvomka, hlavní architekt Frýdku-Místku: "Z pohledu městského urbanismu nejde o až tak důležitou otázku polohy, případně náplně toho sálu. Každá ta varianta přináší něco a každá by byla dobrá pro to město."

Odpůrci poukazovali především na to, že referendum v krajním případě počítalo se závazkem města realizovat obě stavby nebo že u rekonstrukce kina neexistuje objektivní a odborné stanovení nákladů.

Radovan Hořínek, náměstek primátora F-M: "Postoj klubu Hnutí ANO je takový, že referendum není připraveno. Není připraveno dobře, některé informace chybí, některé jsou nepřesné a za toho stavu rozhodovat v referendu, to bychom pouze mátli občany."
Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Hlavní architekt města na tom pracoval rok. Rok připravoval podklady, je to odborník, je to architekt, předložil to zastupitelům a víte, ono je velmi jednoduché říci, že to není připravené a jednoduše to shodit. To dokáže kde kdo, ale něco vybudovat, něco vytvořit, to už je kumšt."
Ondřej Zdvomka, hlavní architekt Frýdku-Místku: "Ty projekty tak jako tak budou probíhat ještě dlouho. Stejně jako to zaznělo na tom zasedání. To rozpětí bude 5 až 8 let a budeme to dále řešit. Uvidíme, teď víme, že nebude referendum, tak to budeme řešit s vedením města, budeme to řešit s odbory a zkusíme z toho udělat nějaký závěr."

Podle hlavního architekta měla i s vyřešením parkování v případě obou staveb stát rekonstrukce Kina Petra Bezruče odhadem 440 milionů korun a přístavba Nové scény u Národního domu zhruba 580 milionů.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy