Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Knihovna přestěhuje 60 tisíc dokumentů. Budovu ve Frýdku-Místku čeká rekonstrukce

60 tisíc dokumentů. Knihy, knižní záznamy i nábytek, to všechno budou teď muset přestěhovat pracovníci knihovny na Hlavní třídě ve Frýdku-Místku. Buda knihovny se totiž chystá na kompletní rekonstrukci za 37 milionů korun. Trvat by měla více než rok. O půjčovnu ale čtenáři nepřijdou.

Budova pobočky knihovny v Místku. Jak je stará se přesně neví, na svém místě ale stojí už přes sto let. Rekonstrukci už potřebuje jako sůl.

Alexandra Čaplová, knihovnice, oddělení beletrie: "Když se podíváte venku i zevnitř, tak si myslím, že už je na čase, že to knihovna jenom potřebuje a že budou všichni rádi, jak zaměstnanci, tak čtenáři knihovny."
Renata Kellerová, knihovnice, naučné oddělení: "Okna nedoléhají, jsou hrozně moc staré, nedají se některé vůbec otevřít, v zimě nám tady táhne na záda, takže je to dost nepříjemné, myslím si, že už je určitě pravý čas proto, aby se něco s tím udělalo."
Tomáš Benedikt Zbranek, ředitel Městské knihovny Frýdek-Místek: "V budově Hlavní třída 111 jsou v provozu tři oddělení pro čtenáře. Beletrie, naučné, dětské a také se tam nachází oddělení doplňování a zpracování fondů a oddělení regionálních funkcí."

O její rekonstrukci rozhodli radní, měla by začít v září a je naplánována na více než rok.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Objekt knihovny projde celkovou přeměnou. Získá mimo jiné nový krov včetně půdní vestavby, dvoupodlažní nástavbu nad skladovou částí, plynovodní přípojku i nová okna a zateplenou fasádu. Rekonstrukcí projdou zpevněné plochy a schodiště před budovou, výtah, elektrotechnika i vytápění."
Irena Liberdová, vedoucí pobočky Místek: "Získáme větší prostory, knihovna se jednak zvedne o celé jedno patro, protože střecha, která tady je dneska se vymění za pultovou střechu, čili nám nahoře vznikne jedno celé samostatné oddělení a třeba letní čítárna."

Z budovy bude už brzy jedno velké staveniště, prostory se tak musí kompletně vystěhovat. O možnost půjčit si knihy ale čtenáři nepřijdou.

Irena Liberdová, vedoucí pobočky Místek: "Musíme vyklidit řádově asi 60 tisíc dokumentů a plus samozřejmě veškerý nábytek, veškerý mobiliář té knihovny. Oddělení Beletrie se přesune do národního domu, čemuž jsme rádi, protože to je prostor nedaleko knihovny, část té knihovny bude provozována ve vedlejší budově, v té 112."

Budova číslo 111 by se měla uzavřít ve druhé polovině srpna.

Irena Liberdová, vedoucí pobočky Místek: "Byli bychom rádi, kdyby si čtenáři přišli ještě vypůjčit knihy, do té doby než se ta pobočka uzavře. Protože samozřejmě, čím méně těch knih tady bude, tím méně jich budeme muset stěhovat a vrátit je potom mohou v těch náhradních prostorách, případně prostřednictvím biblioboxu."

Po rekonstrukci získá město reprezentativní budovu s novým vybavením i moderními technologiemi.

Tomáš Benedikt Zbranek, ředitel Městské knihovny Frýdek-Místek: "Kde vzniknou prostory pro výuku jak veřejnosti, tak našich zaměstnanců, kde vznikne oddělení pro děti odpovídající současným trendům a v neposlední řadě například letní čítárna s výhledem do parku. Výhodou bude také propojení obou budov v nejvyšším patře a tím bude zajištěn bezbariérový vstup do Modrého salonku."
Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Předpokládaná hodnota zakázky byla vyčíslena na bezmála 45 milionů. Vysoutěžit se podařilo firmu, která práce zrealizuje za 37 milionů, což je o 7.5 milionu méně, než se předpokládalo. Navíc, na zateplení knihovny budeme žádat o evropské dotace z Operačního programu Životní prostředí."

Město by tak mohlo náklady na rekonstrukci snížit ještě o další 3 miliony korun.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy