Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zbytky z kuchyně ani pečivo do ptačích krmítek nepatří

Zbytky z kuchyně, od zapečených nudlí přes cukroví až po slané pečivo. I to občas dokážou dát lidé do ptačích krmítek. Přitom si vůbec neuvědomují, že místo aby jim v zimě pomohli, mohou je tím zabít. Ve Frýdku-Místku proto od loňského roku běží osvětová kampaň, která má za cíl naučit, co do krmítek nepatří a naopak.

Hledání potravy je pro ptáky v zimním období velmi náročné. V řadě měst proto bývá už dlouhá léta zvykem, že lidé mohou ptáky přikrmovat. Jenže ne každý ví, co do krmítek patří a co ne. Ve Frýdku-Místku o tom mají vynikající přehled i ti nejmenší předškoláci.

Anketa Děti: 1.) "Co papají ptáčci? - Papají oříšky." 2.) "Zrní, oříšky a ovoce." 3.) "Tam nepatří sušenky a chleba tam nepatří."

Přesto se občas objeví lidé, kteří dávají do krmítek to, co tam nepatří, například zbytky z kuchyně.

Otakar Závalský, ornitolog: "Odpad z lidské kuchyně v žádném případě nepatří do ptačích krmítek. Si nesmíme si plést lidský žaludek s žaludkem ptačím. Ten lidský žaludek snese solené maso, smažené, pečené a všechno možné, i kynuté, kdežto pro ptáky to můžou být i smrtelné kombinace, zejména ty solené věci."
Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Velice děkuji všem občanům, kteří mají to laskavé srdce a krmí ptáčky v krmítkách, ale chtěl bych zároveň požádat všechny, aby tam nedávali zbytky z kuchyně a jídlo lidské, které ptáci opravdu nejedí."

V případě, že si nejste jistí, co ptákům do krmítka dát, určitě vám poradí internet, ale v parku najdete také tabuli, kde je detailně popsáno, jak správně ptáky v zimě přikrmovat. Ve Frýdku-Místku už loni spustili osvětovou kampaň a informativní cedulky o krmení najdou lidé i přímo u krmítek.

Otakar Závalský, ornitolog: "Do ptačích krmítek patří to, co jim umožňuje energeticky prostě přežít zimu, to znamená olejná semena, tuk, ať už rostlinný nebo živočišný a zase upozorňuji nesolený, nezpracovaný, maximálně ztopený do těch lojových koulí, jak se říká. No a pochopitelně ideálním krmivem jsou veškeré oříšky, lískové, nesolené arašídy i vlašské ořechy. To je pro ně pochoutka."

Bobuložraví ptáci mají rádi ovoce, například jablka. Místo obilí se pak doporučuje raději proso, které se dává do papouščích směsí.

Otakar Závalský, ornitolog: "Co se týče krmení vodních ptáků, tak ani to pečivo není příliš ideální. Zase to není přirozená potrava, je to lepší dát skutečně to obilí, kukuřici nebo nakrájenou zeleninu, ale v žádném případě ne nějaké velké objemy chleba, které pak zůstávají na místě a hnijí a jsou potravou akorát pro potkany."

Lidé by si měli hlavně uvědomit, že krmítka nejsou korýtka a krmit ptáky tím, co jim pomůže zdravě přečkat zimní období.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávyPodané ruce - osobní asistence - pracoviště Frýdek-Místek
Frýdek-Místek
od 20 600 Kč/měsíc

Detail

Podané ruce - osobní asistence - pracoviště Frýdek-Místek
Frýdek-Místek
od 21 500 Kč/měsíc

Detail

Bartoň a Partner s.r.o. - pracoviště Nošovice, KONTAKTNÍ OSOBA PhDr. Martin Dudák, tel. 735 171 157, martin.dudak@bartonapartner.cz
Nošovice
od 6 000 Kč/měsíc

Detail