Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nemocnice ve Frýdku-Místku zahájila provoz Centra pro léčbu endometriózy

Nemocnice ve Frýdku-Místku zahájila začátkem roku provoz nového Centra pro léčbu endometriózy. Zapojila se totiž do sítě specialistů, kteří se tímto chronickým onemocněním zabývají. To bohužel postihuje stále větší počet žen a znemožňuje jim otěhotnění.

Problémy s početím má dnes bohužel stále více mladých párů. Příčin může být mnoho, jednou z nich na straně žen například i onemocnění zvané endometrióza.

Martin Němec, primář gynekologicko-porodnického oddělení NemFM: "To onemocnění se udává v literatuře, že postihuje každou desátou ženu v reprodukčním věku, což znamená 10 procent žen."

Lékaři se s tímto onemocněním setkávají už téměř denně, má zatím ne úplně jasný původ a zdá se, že jde vždy o souběh více faktorů.

Martin Němec, primář gynekologicko-porodnického oddělení NemFM: "Jako nejpravděpodobnější se zdá faktor retrográdní menstruace, což pro laiky znamená to, že vždycky část menstruační krve přes vejcovody odejde do dutiny břišní a pokud klientka nebo pacientka nemá dobrou imunitu, tak ty buňky, které pocházejí z dutiny děložní, nejsou v dutině děložní zničeny a dochází tak k jejich růstu."

To většinou způsobí chronický zánět, který vede následně k velké bolesti, což je také nejčastější důvod, proč ženy vyhledávají lékaře. Nemocnice ve Frýdku-Místku proto začátkem tohoto roku zprovoznila speciální Centrum pro léčbu endometriózy.

Jana Březinová, mluvčí Nemocnice ve Frýdku-Místku: "V naší nemocnici máme veškerou specializaci, která se věnuje tomuto onemocnění a léčbě endometriózy. Máme tady skvělou diagnostiku, současně s magnetickou rezonancí a ochotné skvělé lékaře."
Martin Němec, primář gynekologicko-porodnického oddělení NemFM: "Kromě toho, že nabízí služby naše jako operatérů, tak nabízí služby i pro klientky, které si neví rady stran otěhotnění, takže nabízíme tam centra IVF, jsou tam služby rehabilitace, služby alternativní medicíny, což znamená homeopatie nebo akupunktura a velice důležitá je i nabídka lékařů, kteří se starají o bolest."

Podrobnosti o novém centru najdou ženy na webových stránkách Nemocnice ve Frýdku-Místku.

Martin Němec, primář gynekologicko-porodnického oddělení NemFM: "Každý specialista, který se do našeho centra zapojil, tam má svůj kontakt a klientky ho můžou přímo kontaktovat. Další informace o tomto onemocnění mohou klientky najít na našem facebooku, který jsme založili loni. Jmenuje se Endometrióza Morava a je to vlastně lékařsky vedená skupina, která je schopná a ochotná velice reagovat na dotazy klientek a eventuálně umožnit jim objednání v našem centru."

V literatuře se udává, že průměrná doba od vzniku příznaků ke stanovení diagnózy trvá 5 až 11 let. Proto je v takových případech důležité obrátit se přímo na specialisty.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy