Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Frýdek-Místek má nového primátora, stal se jím Petr Korč. Změnila se i většina vedení města

Frýdek-Místek má nového primátora i několik jeho náměstků. Na zastupitelstvu byl totiž v úterý předložen mimořádný návrh na většinovou výměnu vedení i radních. Nakonec po pár desítkách minut k ní pak na základě odhlasování došlo a novým primátorem se stal lídr hnutí Naše město Petr Korč.

Téměř dvě a půl hodiny probíhalo zastupitelstvo standardním způsobem. Pak ale přišel pro veřejnost nečekaný a mimořádně zařazený návrh na odvolání a okamžitou výměnu primátora, náměstků a radních za ČSSD a KDU-ČSL. Po dvou přestávkách pak došlo na samotné hlasování, které návrh schválilo. Město má tak nového primátora, kterým se stal předkladatel návrhu a lídr hnutí Naše město Petr Korč.

Petr Korč, nový primátor Frýdku-Místku: "Změna ve vedení města není náhodný krok. Té změně předcházely dlouhá jednání a hlavně spolupráce, která probíhala mezi některými koaličními stranami a opozičními stranami a prokázala, že je možné nacházet řešení, která jsou přínosná pro město i napříč politickým spektrem."
Michal Pobucký, odvolaný primátor Frýdku-Místku: "Bylo to překvapení z čistého nebe, nikdo neavizoval, nikdo vlastně neřekl ani ten důvod. Když jsme sem i já dotazoval na jednání zastupitelstva na ten důvod, tak odpověď byla něco ve smyslu, že můžou a mají ty hlasy, ale to k tomu politickému životu patří."

Pro změnu hlasovalo 24 zastupitelů. Proti bylo 10, zdrželi se 2 a 7 nehlasovalo.

Petr Korč, nový primátor Frýdku-Místku: "Je tady většina, která vyslovila nedůvěru části současného vedení a myslí si, že prostě nová koalice bude mít větší potenciál, větší sílu. Není tajemstvím, že ta bariéra mezi bývalou koalicí nebo částí bývalé koalice a opozicí byla řekněme nestandardně velká."

O své posty dále přišli náměstek pro dopravu Karel Deutscher, náměstek pro oblast sociální a pro památky Marcel Sikora, náměstek pro kulturu a sport Pavel Machala a tři radní, Josef Hálka a Tomáš Benedikt Zbranek za ČSSD a Richard Žabka za KDU-ČSL. Hnutí Naše město tak vstoupilo do nové koalice spolu s Piráty a hnutím ANO, které bylo v předchozí koalici.

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku: "My jsme měli určité neshody a nejasnosti, zejména s ČSSD. Asi nebyly nepřekonatelné, ale v rámci utváření vztahů v tom novém formátu se nám zdá, že mnoho věcí bude průchozích a my jsme dlouhodobě poukazovali na nutnost chovat se k městským společnostem jako skutečný vlastník, zdálo se nám, že některé závěry a zjištění z veřejnosprávních kontrol nebyly akceptovány celým vedením a nebyly zabezpečovány potřebné kroky. Také si myslíme, že ta roztříštěnost města, pokud jde o ty investiční projekty, by se měla zúžit pouze na ty skutečně prioritní, také tam byla otázka na financování sportu a poskytování dotací obecně, čili já netvrdím, že to bylo naprosto tragické, ale ty problémy se spíše stupňovaly, než aby se řešily."
Michal Pobucký, odvolaný primátor Frýdku-Místku: "Tohle beru jako nějaký puč a prostě ti, kteří byli na druhém a třetím místě, se spojili a přehlasovali nás, ale to opravdu k té politice bohužel patří, možná bohudík já nevím, taková je demokracie a holt se s tím musíme smířit."
Petr Korč, nový primátor Frýdku-Místku: "My jsme vlastně celé jednání o změně koalice zahajovalo naše hnutí výzvou, která je stará už více než půl roku a my jsme oslovili všechny relevantní strany, kromě ČSSD, včetně lidovců. Jednali jsme s hnutím ANO, jednali jsme s Piráty a jednali jsme s lidovci. Dospěli jsme k nějaké dohodě, kterou ale lidovci nakonec se rozhodli, že nenaplní a ta jednání pokračovala dál, pouze v té trojkoalici, protože jsme stále měli možnost vytvořit novou většinu."
Jakub Tichý, nový neuvolněný radní: "To jednání probíhalo delší čas samozřejmě. A vlastně jsme ještě trochu překvapení, že to opravu se podařilo dotáhnout do konce. Těšíme se, je to zodpovědnost a musíme k tomu přistoupit s pokorou. Co nás čeká, to teď nedokážu úplně říct, každopádně nás čeká spousta práce a věřím, že v dohledné době to může být i docela dobře vidět."

Novými náměstky se stali Leonard Varga a Igor Juriček za Piráty a Jiří Kajzar za Naše město. Bývalý náměstek Marcel Sikora za KDU-ČSL byl nově zvolen do pozice předsedy kontrolního výboru. Všichni odvolaní také dál zůstávají ve funkcích zastupitelů města. Bývalý primátor se pravděpodobně vrátí ke své původní profesi programátora a analytika v oblasti IT.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy