Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ve Frýdku-Místku se přes zimu spotřebovalo rekordních 2130 tun posypových materiálů

2130 tun posypových materiálů. To je za poslední roky rekordní množství, které během zimy spotřebovaly technické služby ve Frýdku-Místku na údržbu cest a chodníků. Minusové teploty jsou snad už na ústupu a pracovníci se tak mohou zaměřit na další jarní práce.

Ve Frýdku-Místku a jeho místních částech se pravidelně každou zimu udržuje celkem 415 kilometrů Komunikací. Z toho je zhruba 181 kilometrů vozovek a zbytek jsou chodníky. Současná zima dala zimní údržbě pořádně zabrat. Nejen že poměrně hodně nasněžilo, ale výkyvy teplot si vyžádaly také velkou spotřebu posypových materiálů.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Já doufám, že ten poslední březnový víkend, kdy jsme měli ještě zásahy, kdy jsme používali i chemické posypové materiály, byl v tomto zimním období poslední. Protože ta zima letos byla dlouhá. V porovnání s těmi lety předcházejícími taková i pestrá. Ty teploty kolísaly mezi nulou, do plusu, do mínusu, takže byla náročná pro nás z hlediska spotřeby toho posypového materiálu."

Podle meteorologů letošní zima nebyla nijak extrémní na silné nebo dlouhotrvající mrazy a sníh.

Tomáš Ostrožlík, meteorolog, ČHMÚ Ostrava: "Začala v podstatě až v lednu, ale rozdíl byl v tom, že letošní leden a únor a částečně březen, byly proměnlivé, takže se střídalo období s četným sněžením, potom oteplení, kdy tálo, pak zase tálo, pak zase sněžilo, pak se vytvářela ledovka. A tyhle možná i několikrát za týden změny způsobily tu zvýšenou práci silničářů."

Ve Frýdku-Místku během zimy spotřebovali za poslední roky rekordní množství posypových materiálů.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Zhruba 1670 tun chemických materiálů, 460 tun inertního materiálu. Když bych vypíchl nějaké ty špičky, tak paradoxně oba druhé týdny, jak v lednu, tak v únoru na tu spotřebu byly největší, to znamená nějakých 350 tun v lednu, necelých 500 tun v únoru a pokračovalo to samozřejmě až do toho období zhruba do poloviny toho března a pak ještě nějaký takový ten záchvěv v tom posledním březnovém víkendu."

V nejbližších dnech už by mělo přijít oteplení a teploty mohou dosahovat až dvaceti stupňů. Nicméně proměnlivý charakter počasí bude pravděpodobně i v dubnu.

Tomáš Ostrožlík, meteorolog, ČHMÚ Ostrava: "Na Velikonoce čekáme mírné ochlazení, kdy na horách může zase sněžit, v nížinách ale teploty kolem deseti nebo do deseti stupňů. A po Velikonocích pravděpodobně by mohlo dojít k oteplení. Ale krátkodobé vpády studeného arktického vzduchu nelze během dubna ani začátkem května vyloučit."

Technické služby se teď zaměřily postupně na jarní práce v podobě jarního úklidu, blokového čištění ulic a také se připravují na tradiční výsadbu květin ve městě.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy