Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dobrovolníci mohou díky očkování a testování opět navštěvovat seniory

Většina osamocených seniorů už má očkování proti covidu za sebou. Díky tomu je opět mohou navštěvovat dobrovolníci spolupracující s organizací ADRA. Řada dobrovolníků je navíc už také ve vyšším věku. A i oni už prošli očkováním nebo jsou případně pravidelně testováni.

Čtyřiasedmdesátiletý Jaroslav Urbiš žije už přes 30 let sám. Proto je nesmírně rád, že ho může navštěvovat coby dobrovolník jeho dnes už kamarád Vladimír Walach.

Jaroslav Urbiš: "Základ je, že mě zásobuje jídlem. Kdyby by mi nedonesl jídlo nakoupené, co mu dám napsané na papírku, tak bych už dávno byl deset let mrtvý."
Vladimír Walach, dobrovolník: "Bydlím v Dobraticích a dojíždím tu za Jardou každý týden. Prožíváme tak hodinu a půl spolu. Nejprve si vyprávíme, co prožil, přes týden. Mezitím si také voláme ještě."
Jaroslav Urbiš: "Povykládáme, pohrajeme dámu, tu už hrajeme 5 let. Je to takové nerozhodné, záleží na psychice. Jednou vyhraje ten, podruhé ten."

Podobnou nerozlučnou dvojici vytvořila dobrovolnice Marie s paní Rozálií.

Rozálie Lukáčová: "Já jsem ráda, že přijde někdo, jinak jsem sama, takže jsem ráda, když někdo přijde."
Marie Godišová, dobrovolnice: "Mě to nevadí, já jsem taky sama, takže jsem ráda, když za ní zajdu. Občas jak říkala, chodíme tady do parku, do Sokolovny."
Rozálie Lukáčová: "Radost, když přijde, já ji mám ráda. My jsme na sebe už dlouhé roky zvyklé."

Setkávání osamocených seniorů s dobrovolníky bylo v posledních měsících velmi omezené. Aktuálně se dobrovolnická organizace ADRA snaží všechny podobné programy restartovat.

Irena Blablová, koordinátorka dobrovolníků ADRA Frýdek-Místek: "Dobrovolníci někteří procházejí očkováním, protože jsou sami v seniorském věku, pravidelně se testují, pokud o to mají zájem, aby mohli navštívit ty své seniory, ke kterým docházejí."

Jen ve Frýdku-Místku je zhruba 150 dobrovolníků, kteří takto pomáhají. Jak ale říkají v ADŘE, dobrovolníků není nikdy dost.

Irena Blablová, koordinátorka dobrovolníků ADRA Frýdek-Místek: "Dveře máme stále otevřené, takže kdo by si chtěl dobrovolnictví zkusit, tak může přijít, stačí zavolat, podívat se na webové stránky, kontaktovat nás."

V minulém roce rozjel Moravskoslezský kraj spolu s organizací ADRA kampaň #BO SME PARTYJA, díky které se následně 226 lidí jednorázově zapojilo do akutního dobrovolnictví. Každý pátý člověk se později rozhodl v pomoci druhým dál pokračovat.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy