Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V ulicích Frýdku-Místku přibyly popelnice na použité jedlé oleje

Frýdek-Místek |

V ulicích Frýdku-Místku jsou nové popelnice na použitý jedlý olej. Celkem 110 nádob rozmístila firma, která bude mít zároveň na starosti pravidelný svoz. Město za tuto službu zaplatí zhruba 57 tisíc korun ročně, pokud by se ale nasbíraly měsíčně zhruba 2 tuny olejů, bude svoz zdarma.

Klasická černá plastová popelnice s výrazným barevným poklopem. Jenže není na běžný odpad, ale na zbytky z jedlých olejů, které vám například doma zbydou po smažení či fritování. Jde o úplně novou službu svozu těchto olejů, kterou zavedlo město Frýdek-Místek.

Anketa: 1.) "Jo, je to dobré." 2.) "To vidím poprvé, já jsem si toho ještě ani nevšimla. To je teď nově. No je to super." 3.) "Je to v pořádku, já tam taky dávám. Sice minimálně nebo jsem sama, ale je to v pořádku, mě se líbí to třídění toho odpadu. Já to dělám, my to dodržujeme naše generace víte, ale mladí udělají jeden pytel a tam je všechno a hážou do černého."

Leonard Varga, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "My jsme ve Frýdku-Místku už měli 10 nádob na použité jedlé oleje. A já jsem moc rád, že se nám s odborem životního prostředí podařilo ještě před Vánoci umístit dalších 100 nádob. Nyní jich tady máme 110."

Není výjimkou, že lidé olej z fritovacích nádob a z pánví lijí do dřezů nebo záchodů. Město chce proto obyvatelům ukázat, že i oleje lze zlikvidovat v souladu s přírodou.

Leonard Varga, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Občané města po možnosti třídit jedlé oleje dlouhodobě volali a pro nás ten benefit hlavně je, že se nám nezanáší kanalizace, nezacpává a oleje jsou v kanalizaci také živnou půdou pro potkany a podobné živočichy."

Roční výnosy z původních deseti nádob rozmístěných převážně na sídlištích ukazují, že množství vytříděného oleje se rok od roku zvyšuje. Zatímco v roce 2019 obyvatelé nanosili celkem 1407 kg tuků, v roce 2020 se množství zvýšilo na 2032 kg. V letošním roce lidé odevzdali už 2131 kg tuků.

Leonard Varga, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Je třeba zdůraznit, že sbíráme pouze jedlé oleje. Do nádob tedy v žádném případně nepatří oleje z aut nebo něco podobného. A ještě bych rád zdůraznil, že by oleje měly být v PET lahvích. Neměly by se dávat do skleněných nádob nebo kovových nebo do něčeho podobného."

Veškerý servis zajišťuje soukromá firma, město za tuto službu platí zhruba 57 tisíc korun ročně.

Marcela Skokanová, marketing a komunikace, Trafin Oil: "U nás ve firmě si potom olej zpracujeme tak, že ho vyčistíme od všech nečistot, od vody, znova ho zrecyklujeme a používá se dále v průmyslu, nemusíte se bát, že byste ho koupili dál v obchodě, že je přečištěný, ale používá se dále v průmyslu jako přísada do biopaliv."
Leonard Varga, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Mapu umístění těchto kontejnerů najdeme na webových stránkách tridimolej.cz. Zatím jsme domluvení, že se budou popelnice svážet jednou měsíčně s tím, že po novém roce situaci vyhodnotíme a uvidíme."
Marcela Skokanová, marketing a komunikace, Trafin Oil: "“Stejně tak je na každé popelnici na štítku bezplatná linka, na kterou když buď kolemjdoucí občan zavolá, nebo nějací zaměstnanci technických služeb zavolají a řeknou, že popelnice je plná, tak jsme schopni do dne, do dvou, popelnici vyvézt."

Pokud se podaří ve Frýdku-Místku nasbírat měsíčně zhruba 2 tuny olejů, bude služba zdarma.

Nahlásit chybu


K tématu

Třídění odpadů, vznik lesoparku i podpora podnikání ve Frýdku-Místku

4. září 2025 15:05 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Frýdek-Místek se zaměřuje na životní prostředí, rozvoj turismu i podporu podnikatelů. Jak se daří třídění odpadu, co přinese nové molo na Olešné i více o postupné proměně lesoparku přiblížil v rozhovoru náměstek primátora Lukáš Slíva.

Ve Frýdku-Místku roste množství tříděného odpadu

14. srpna 2025 16:23 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Ve Frýdku-Místku se daří snižovat počet odpadu, který končí na skládce. Lidé více třídí plasty a bioodpad. Podle města tomu pomáhá osvěta i rozšiřování sběrné sítě kontejnerů. Ale také například optimalizace a modernizace svozů.

Studénka zná výsledky analýzy odpadu, nedopadly vůbec špatně

24. července 2025 9:09 | Studénka | Petra Dorazilová

Studénka nechala provést fyzickou analýzu odpadu, aby zjistila, jak občany lépe motivovat ve třídění. Výsledky teď ukázaly, že na tom není ve srovnání s jinými městy vůbec špatně.


Primátor Karviné Jan Wolf je na svobodě. Soud nevyhověl žádosti o vzetí do vazby

Dnes 14:24 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Okresní soud v Ostravě v pátek nevyhověl návrhu státního zástupce na vzetí karvinského primátora Jana Wolfa (nestr., dříve SOCDEM) do vazby. Ten je obviněný v rozsáhlé korupční kauze kolem ovlivňování fotbalových zápasů. Trestní stíhání však pokračuje a Wolf nadále odmítá, že by se dopustil jakéhokoli protiprávního jednání.

V Ostravě-Jihu vzniknou 2 nová zařízení pro seniory

Dnes 8:34 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Města v Česku se potýkají s nedostatkem pobytových sociálních služeb pro seniory. Vlivem stárnutí populace poptávka překračuje nabídku až dvojnásobně. V Ostravě-Jihu ale v příštích letech vzniknou hned dvě nová zařízení tohoto typu.

Náročný čtvrtek leteckých záchranářů. Vrtulník vzlétal k šesti vážným případům

Dnes 12:55 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Letečtí záchranáři museli během jediné směny vyrazit celkem k šesti zásahům, které zahrnovaly čtyři vážné dopravní nehody a dva případy náhlé zástavy srdce. Každá minuta v těchto situacích rozhodovala o zdraví a životech pacientů.

V minulosti pobodal a znásilnil desetiletou dívku. Vyšel z vězení a zaútočil znovu

Dnes 9:10 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Hrůzný zážitek má za sebou mladistvá dívka z Ostravy. Šla se projít v poledne parkem a najednou na ni zaútočil 36letý muž. Měl stažené kalhoty, chytil ji do kravaty a povalil na zem. Dívka se bránila a křičela. Všiml si toho starší pán, který rychle přiběhl na pomoc a násilníka odtrhl. Ten ale utekl. Bleskově ho pak dopadli přivolaní policisté. Nejhrůznější na celém případu je, že deviant v minulosti znásilnil a pobodal nožem tehdy desetiletou dívku.

Akce Pozor, JEDU!!! učí bezpečné chování v dopravě. MŠ Ukrajinská připravila pro děti i rodiče zábavné odpoledne

Včera 16:48 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Pozor, JEDU!!! Tak se jmenuje oblíbená dopravně-bezpečnostní akce, kterou pro děti, rodiče i veřejnost opět po roce uspořádala mateřská škola Ukrajinská. Zábavnou formou nabídla důležité informace o bezpečnosti v dopravě i první pomoci.

Architekti představili projekt proměny parku M. Horákové. Veřejné projednání se konalo v MAPPA

Včera 12:12 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

V Městském ateliéru prostorového plánování a architektury se uskutečnilo veřejné projednání návrhu na přeměnu ostravského sadu Dr. Milady Horákové. Bude se kácet i sadit, stavět i bourat a důležitá je také návaznost na koncertní sál VOX.

Na ZŠ Palkovice ocenili úspěšné školáky a rozloučili se s deváťáky

Dnes 10:16 | Palkovice | Libor Běčák

Slavnostním setkáním všech žáků a kantorů skončil školní rok v ZŠ Palkovice. Ti nejlepší školáci byli oceněni pamětními listy a drobnými dárky.

Na Mariánskohorské náměstí se vracejí lavičky. Nový typ má zabránit jejich zneužívání

Na Mariánskohorské náměstí se po několika letech vracejí lavičky. Radnice je v minulosti odstranila kvůli jejich zneužívání lidmi bez domova a častému nepořádku. Obyvatelům ale možnost odpočinku na náměstí začala chybět. Obvod proto našel nové řešení v podobě jednosedátkových laviček z recyklovaného textilu. Sloužit mají především ke krátkému odpočinku.

Na jejím vzniku pracovali i odsouzení. Věznice v Ostravě-Heřmanicích otevřela kapli Naděje

Včera 11:54 | Ostrava-Centrum | Anna Břenková

Věznice v Ostravě-Heřmanicích má nové duchovní zázemí. Slavnostně se zde otevřela kaple, která dostala jméno Naděje. Na jejím vzniku se podíleli i samotní odsouzení.

FNO obnovila kardiologickou ambulanci pro novorozence, je umístěna na oddělení neonatologie

FNO obnovila specializovanou kardiologickou ambulanci pro novorozence. Nové pracoviště na Oddělení neonatologie umožní vyšetřovat nejmenší pacienty přímo v prostředí, které dobře znají, a bez nutnosti návštěvy centrální kardiologie.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Kolaudace čističky odpadních vod v Nošovicích

24. června 2026 18:00 | Nošovice | Michal Feber

Obec Nošovice dokončila jednu z nejvýznamnějších investic posledních let.

Frýdek-Místek pořádal finále soutěže Mladý záchranář

24. června 2026 12:24 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Ve sportovní hale 6. základní školy se konal už 5. ročník soutěže Mladý záchranář. Opět se jí účastí žáci ze základních škol z Frýdku-Místku.

Frýdek-Místek ovládl Mezinárodní folklorní festival

24. června 2026 12:16 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Mezinárodní folklorní festival opět potěšil fanoušky tohoto žánru ve Frýdku-Místku a okolí. Nabídnul šest dní tradiční zábavy a navštívily jej tisíce diváků.

Složky IZS se poprvé představily lidem na koupališti ve Frýdlantu nad Ostravicí

24. června 2026 8:27 | Frýdlant nad Ostravicí | Libor Běčák

V areálu letního koupaliště ve Frýdlantu nad Ostravicí se konal 1. ročník Dne s Integrovaným záchranným systémem. Město pozvalo jednotlivé složky, které se v průběhu dne prezentovaly.

Den plný fotbalu ozdobilo v Čeladné utkání starých gard

23. června 2026 17:17 | Čeladná | Petra Dorazilová

Den plný fotbalu se v Čeladné odehrál 13. června. Spojil tři zápasy, ligová utkání dorostu s Fryčovicemi, mužů s Řepištěm a mezi nimi se odehrálo střetnutí starých gard. Goldboys Čeladná doma přivítali Mikulov.

V ulicích Frýdku-Místku přibyly popelnice na použité jedlé oleje
Vydáno 8. listopadu 2021 12:43, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
V ulicích Frýdku-Místku jsou nové popelnice na použitý jedlý olej. Celkem 110 nádob rozmístila firma, která bude mít zároveň na starosti pravidelný svoz. Město za tuto službu zaplatí zhruba 57 tisíc korun ročně, pokud by se ale nasbíraly měsíčně zhruba 2 tuny olejů, bude svoz zdarma.

Klasická černá plastová popelnice s výrazným barevným poklopem. Jenže není na běžný odpad, ale na zbytky z jedlých olejů, které vám například doma zbydou po smažení či fritování. Jde o úplně novou službu svozu těchto olejů, kterou zavedlo město Frýdek-Místek.

Anketa: 1.) "Jo, je to dobré." 2.) "To vidím poprvé, já jsem si toho ještě ani nevšimla. To je teď nově. No je to super." 3.) "Je to v pořádku, já tam taky dávám. Sice minimálně nebo jsem sama, ale je to v pořádku, mě se líbí to třídění toho odpadu. Já to dělám, my to dodržujeme naše generace víte, ale mladí udělají jeden pytel a tam je všechno a hážou do černého."

Leonard Varga, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "My jsme ve Frýdku-Místku už měli 10 nádob na použité jedlé oleje. A já jsem moc rád, že se nám s odborem životního prostředí podařilo ještě před Vánoci umístit dalších 100 nádob. Nyní jich tady máme 110."

Není výjimkou, že lidé olej z fritovacích nádob a z pánví lijí do dřezů nebo záchodů. Město chce proto obyvatelům ukázat, že i oleje lze zlikvidovat v souladu s přírodou.

Leonard Varga, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Občané města po možnosti třídit jedlé oleje dlouhodobě volali a pro nás ten benefit hlavně je, že se nám nezanáší kanalizace, nezacpává a oleje jsou v kanalizaci také živnou půdou pro potkany a podobné živočichy."

Roční výnosy z původních deseti nádob rozmístěných převážně na sídlištích ukazují, že množství vytříděného oleje se rok od roku zvyšuje. Zatímco v roce 2019 obyvatelé nanosili celkem 1407 kg tuků, v roce 2020 se množství zvýšilo na 2032 kg. V letošním roce lidé odevzdali už 2131 kg tuků.

Leonard Varga, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Je třeba zdůraznit, že sbíráme pouze jedlé oleje. Do nádob tedy v žádném případně nepatří oleje z aut nebo něco podobného. A ještě bych rád zdůraznil, že by oleje měly být v PET lahvích. Neměly by se dávat do skleněných nádob nebo kovových nebo do něčeho podobného."

Veškerý servis zajišťuje soukromá firma, město za tuto službu platí zhruba 57 tisíc korun ročně.

Marcela Skokanová, marketing a komunikace, Trafin Oil: "U nás ve firmě si potom olej zpracujeme tak, že ho vyčistíme od všech nečistot, od vody, znova ho zrecyklujeme a používá se dále v průmyslu, nemusíte se bát, že byste ho koupili dál v obchodě, že je přečištěný, ale používá se dále v průmyslu jako přísada do biopaliv."
Leonard Varga, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Mapu umístění těchto kontejnerů najdeme na webových stránkách tridimolej.cz. Zatím jsme domluvení, že se budou popelnice svážet jednou měsíčně s tím, že po novém roce situaci vyhodnotíme a uvidíme."
Marcela Skokanová, marketing a komunikace, Trafin Oil: "“Stejně tak je na každé popelnici na štítku bezplatná linka, na kterou když buď kolemjdoucí občan zavolá, nebo nějací zaměstnanci technických služeb zavolají a řeknou, že popelnice je plná, tak jsme schopni do dne, do dvou, popelnici vyvézt."

Pokud se podaří ve Frýdku-Místku nasbírat měsíčně zhruba 2 tuny olejů, bude služba zdarma.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000028341/v-ulicich-frydkumistku-pribyly-popelnice-na-pouzite-jedle-oleje