Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V ulicích Frýdku-Místku přibyly popelnice na použité jedlé oleje

Frýdek-Místek |

V ulicích Frýdku-Místku jsou nové popelnice na použitý jedlý olej. Celkem 110 nádob rozmístila firma, která bude mít zároveň na starosti pravidelný svoz. Město za tuto službu zaplatí zhruba 57 tisíc korun ročně, pokud by se ale nasbíraly měsíčně zhruba 2 tuny olejů, bude svoz zdarma.

Klasická černá plastová popelnice s výrazným barevným poklopem. Jenže není na běžný odpad, ale na zbytky z jedlých olejů, které vám například doma zbydou po smažení či fritování. Jde o úplně novou službu svozu těchto olejů, kterou zavedlo město Frýdek-Místek.

Anketa: 1.) "Jo, je to dobré." 2.) "To vidím poprvé, já jsem si toho ještě ani nevšimla. To je teď nově. No je to super." 3.) "Je to v pořádku, já tam taky dávám. Sice minimálně nebo jsem sama, ale je to v pořádku, mě se líbí to třídění toho odpadu. Já to dělám, my to dodržujeme naše generace víte, ale mladí udělají jeden pytel a tam je všechno a hážou do černého."

Leonard Varga, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "My jsme ve Frýdku-Místku už měli 10 nádob na použité jedlé oleje. A já jsem moc rád, že se nám s odborem životního prostředí podařilo ještě před Vánoci umístit dalších 100 nádob. Nyní jich tady máme 110."

Není výjimkou, že lidé olej z fritovacích nádob a z pánví lijí do dřezů nebo záchodů. Město chce proto obyvatelům ukázat, že i oleje lze zlikvidovat v souladu s přírodou.

Leonard Varga, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Občané města po možnosti třídit jedlé oleje dlouhodobě volali a pro nás ten benefit hlavně je, že se nám nezanáší kanalizace, nezacpává a oleje jsou v kanalizaci také živnou půdou pro potkany a podobné živočichy."

Roční výnosy z původních deseti nádob rozmístěných převážně na sídlištích ukazují, že množství vytříděného oleje se rok od roku zvyšuje. Zatímco v roce 2019 obyvatelé nanosili celkem 1407 kg tuků, v roce 2020 se množství zvýšilo na 2032 kg. V letošním roce lidé odevzdali už 2131 kg tuků.

Leonard Varga, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Je třeba zdůraznit, že sbíráme pouze jedlé oleje. Do nádob tedy v žádném případně nepatří oleje z aut nebo něco podobného. A ještě bych rád zdůraznil, že by oleje měly být v PET lahvích. Neměly by se dávat do skleněných nádob nebo kovových nebo do něčeho podobného."

Veškerý servis zajišťuje soukromá firma, město za tuto službu platí zhruba 57 tisíc korun ročně.

Marcela Skokanová, marketing a komunikace, Trafin Oil: "U nás ve firmě si potom olej zpracujeme tak, že ho vyčistíme od všech nečistot, od vody, znova ho zrecyklujeme a používá se dále v průmyslu, nemusíte se bát, že byste ho koupili dál v obchodě, že je přečištěný, ale používá se dále v průmyslu jako přísada do biopaliv."
Leonard Varga, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Mapu umístění těchto kontejnerů najdeme na webových stránkách tridimolej.cz. Zatím jsme domluvení, že se budou popelnice svážet jednou měsíčně s tím, že po novém roce situaci vyhodnotíme a uvidíme."
Marcela Skokanová, marketing a komunikace, Trafin Oil: "“Stejně tak je na každé popelnici na štítku bezplatná linka, na kterou když buď kolemjdoucí občan zavolá, nebo nějací zaměstnanci technických služeb zavolají a řeknou, že popelnice je plná, tak jsme schopni do dne, do dvou, popelnici vyvézt."

Pokud se podaří ve Frýdku-Místku nasbírat měsíčně zhruba 2 tuny olejů, bude služba zdarma.

Nahlásit chybu


K tématu

Třídění odpadů, vznik lesoparku i podpora podnikání ve Frýdku-Místku

4. září 2025 15:05 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Frýdek-Místek se zaměřuje na životní prostředí, rozvoj turismu i podporu podnikatelů. Jak se daří třídění odpadu, co přinese nové molo na Olešné i více o postupné proměně lesoparku přiblížil v rozhovoru náměstek primátora Lukáš Slíva.

Ve Frýdku-Místku roste množství tříděného odpadu

14. srpna 2025 16:23 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Ve Frýdku-Místku se daří snižovat počet odpadu, který končí na skládce. Lidé více třídí plasty a bioodpad. Podle města tomu pomáhá osvěta i rozšiřování sběrné sítě kontejnerů. Ale také například optimalizace a modernizace svozů.

Studénka zná výsledky analýzy odpadu, nedopadly vůbec špatně

24. července 2025 9:09 | Studénka | Petra Dorazilová

Studénka nechala provést fyzickou analýzu odpadu, aby zjistila, jak občany lépe motivovat ve třídění. Výsledky teď ukázaly, že na tom není ve srovnání s jinými městy vůbec špatně.


Muž v Ostravě-Zábřehu postřelil svou manželku. Zásahová jednotka ho našla mrtvého s prostřelenou hlavou

Dnes 14:58, vydáno dnes 9:47 | Ostrava-Jih | Anna Břenková

V Ostravě-Zábřehu proběhl ve středu ráno zásah proti ozbrojenému muži. Policie varovala obyvatele, aby nevycházeli z domu. Muž postřelil svou manželku, ta je v kritickém stavu v nemocnici. Do bytu střelce vtrhla zásahová jednotka. Muže našla mrtvého, měl prostřelenou hlavu.

Starostka Doubravy neustála ostudu se zfetovaným ředitelem školy a školníkem

Dnes 18:45 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Obec Doubrava na Karvinsku je bez starostky. Ve středu byla z funkce odvolána Jiřina Ferenčíková, která neustála dlouhodobé problémy se školou a především ostudu se zfetovaným ředitelem základní školy a školníkem.

Vítězové porubských Sportovních her seniorů navštíví Maďarsko. Soutěžili v pěti disciplínách

Dnes 14:49 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Senioři se v Ostravě-Porubě opět zapojili do tradičních Sportovních her. Oblíbená akce nabízí soutěže v pěti disciplínách a vítězům otevírá cestu na Mezinárodní sportovní hry.

Složky IZS se poprvé představily lidem na koupališti ve Frýdlantu nad Ostravicí

V areálu letního koupaliště ve Frýdlantu nad Ostravicí se konal 1. ročník Dne s Integrovaným záchranným systémem. Město pozvalo jednotlivé složky, které se v průběhu dne prezentovaly.

Na orlovském hřbitově přibyly změny i nové zázemí

Dnes 15:30 | Orlová | Monika Ociepková

Městský hřbitov v Orlové spravují od loňského roku služby města Orlové. Ty převzaly péči nejen o samotný areál hřbitova, ale také o provoz smuteční síně, kde postupně dochází k modernizaci.

Nová čistírna odpadních vod v Razové řeší kvalitu vody pro přehradu Slezská Harta

Včera 16:26 | Bruntál | Karel Soukop

Největší investicí za poslední roky byla v Razové u Slezské Harty vybudována nová čistírna odpadních vod. Díky podpoře Ministerstva zemědělství a Moravskoslezského kraje obec dobudovala za více než 70 milionů korun důležitou stavbu, která je v tomto regionu opravdu nezbytná.

Havířov odvolal jednatele městské společnosti MRA a nařídí forenzní audit

Včera 10:12 | Havířov | Bára Kelnerová

Rada města Havířova odvolala obviněného jednatele MRA Róberta Masaroviče. Ten je podle policie zapleten hned ve dvou větvích případu, které souvisejí s přidělováním městských bytů i zakázek. Město chce provést audit a chránit zaměstnance i pověst společnosti.

Motorkář předjížděl na plné čáře ve Starých Hamrech a srazil se s SUV

Včera 15:26 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Nerespektoval plnou čáru a předjížděl auto, které odbočovalo vlevo. Následovala srážka SUV s motorkářem, kterého do nemocnice přepravil vrtulník. Policie nyní hledá svědky nehody ve Starých Hamrech

Důkazy nevedou ke konkrétnímu žháři, který zavinil požár domu v Havířově

Včera 12:04 | Havířov | Libor Běčák

Policistům se nepodařilo získat dostatek důkazů, které by mohly usvědčit pachatele, který by mohl být zodpovědný za vznik tragického požáru loni v srpnu v centru Havířova. Vyšetřování bylo proto odloženo.

Akce Pozor, JEDU!!! učí bezpečné chování v dopravě. MŠ Ukrajinská uspořádala již 8. ročník

Včera 15:17 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Pozor JEDU!!!, tak se jmenuje oblíbená dopravně-bezpečnostní akce, kterou pro děti, rodiče i veřejnost opět po roce uspořádala mateřská škola Ukrajinská v Ostravě-Porubě. Zábavnou formou nabídla důležité informace o bezpečnosti v dopravě i první pomoci.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Kolaudace čističky odpadních vod v Nošovicích

Dnes 18:00 | Nošovice | Michal Feber

Obec Nošovice dokončila jednu z nejvýznamnějších investic posledních let.

Frýdek-Místek pořádal finále soutěže Mladý záchranář

Dnes 12:24 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Ve sportovní hale 6. základní školy se konal už 5. ročník soutěže Mladý záchranář. Opět se jí účastí žáci ze základních škol z Frýdku-Místku.

Frýdek-Místek ovládl Mezinárodní folklorní festival

Dnes 12:16 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Mezinárodní folklorní festival opět potěšil fanoušky tohoto žánru ve Frýdku-Místku a okolí. Nabídnul šest dní tradiční zábavy a navštívily jej tisíce diváků.

Den plný fotbalu ozdobilo v Čeladné utkání starých gard

Včera 17:17 | Čeladná | Petra Dorazilová

Den plný fotbalu se v Čeladné odehrál 13. června. Spojil tři zápasy, ligová utkání dorostu s Fryčovicemi, mužů s Řepištěm a mezi nimi se odehrálo střetnutí starých gard. Goldboys Čeladná doma přivítali Mikulov.

Čeladenští školáci si užili sportovní den jako na pláži

22. června 2026 9:53 | Čeladná | Petra Dorazilová

Volejbalový klub Čeladná uspořádal pro žáky místní základní školy sportovní den. Užili si ho tak trochu jako na pláži - na pískových kurtech.

V ulicích Frýdku-Místku přibyly popelnice na použité jedlé oleje
Vydáno 8. listopadu 2021 12:43, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
V ulicích Frýdku-Místku jsou nové popelnice na použitý jedlý olej. Celkem 110 nádob rozmístila firma, která bude mít zároveň na starosti pravidelný svoz. Město za tuto službu zaplatí zhruba 57 tisíc korun ročně, pokud by se ale nasbíraly měsíčně zhruba 2 tuny olejů, bude svoz zdarma.

Klasická černá plastová popelnice s výrazným barevným poklopem. Jenže není na běžný odpad, ale na zbytky z jedlých olejů, které vám například doma zbydou po smažení či fritování. Jde o úplně novou službu svozu těchto olejů, kterou zavedlo město Frýdek-Místek.

Anketa: 1.) "Jo, je to dobré." 2.) "To vidím poprvé, já jsem si toho ještě ani nevšimla. To je teď nově. No je to super." 3.) "Je to v pořádku, já tam taky dávám. Sice minimálně nebo jsem sama, ale je to v pořádku, mě se líbí to třídění toho odpadu. Já to dělám, my to dodržujeme naše generace víte, ale mladí udělají jeden pytel a tam je všechno a hážou do černého."

Leonard Varga, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "My jsme ve Frýdku-Místku už měli 10 nádob na použité jedlé oleje. A já jsem moc rád, že se nám s odborem životního prostředí podařilo ještě před Vánoci umístit dalších 100 nádob. Nyní jich tady máme 110."

Není výjimkou, že lidé olej z fritovacích nádob a z pánví lijí do dřezů nebo záchodů. Město chce proto obyvatelům ukázat, že i oleje lze zlikvidovat v souladu s přírodou.

Leonard Varga, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Občané města po možnosti třídit jedlé oleje dlouhodobě volali a pro nás ten benefit hlavně je, že se nám nezanáší kanalizace, nezacpává a oleje jsou v kanalizaci také živnou půdou pro potkany a podobné živočichy."

Roční výnosy z původních deseti nádob rozmístěných převážně na sídlištích ukazují, že množství vytříděného oleje se rok od roku zvyšuje. Zatímco v roce 2019 obyvatelé nanosili celkem 1407 kg tuků, v roce 2020 se množství zvýšilo na 2032 kg. V letošním roce lidé odevzdali už 2131 kg tuků.

Leonard Varga, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Je třeba zdůraznit, že sbíráme pouze jedlé oleje. Do nádob tedy v žádném případně nepatří oleje z aut nebo něco podobného. A ještě bych rád zdůraznil, že by oleje měly být v PET lahvích. Neměly by se dávat do skleněných nádob nebo kovových nebo do něčeho podobného."

Veškerý servis zajišťuje soukromá firma, město za tuto službu platí zhruba 57 tisíc korun ročně.

Marcela Skokanová, marketing a komunikace, Trafin Oil: "U nás ve firmě si potom olej zpracujeme tak, že ho vyčistíme od všech nečistot, od vody, znova ho zrecyklujeme a používá se dále v průmyslu, nemusíte se bát, že byste ho koupili dál v obchodě, že je přečištěný, ale používá se dále v průmyslu jako přísada do biopaliv."
Leonard Varga, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Mapu umístění těchto kontejnerů najdeme na webových stránkách tridimolej.cz. Zatím jsme domluvení, že se budou popelnice svážet jednou měsíčně s tím, že po novém roce situaci vyhodnotíme a uvidíme."
Marcela Skokanová, marketing a komunikace, Trafin Oil: "“Stejně tak je na každé popelnici na štítku bezplatná linka, na kterou když buď kolemjdoucí občan zavolá, nebo nějací zaměstnanci technických služeb zavolají a řeknou, že popelnice je plná, tak jsme schopni do dne, do dvou, popelnici vyvézt."

Pokud se podaří ve Frýdku-Místku nasbírat měsíčně zhruba 2 tuny olejů, bude služba zdarma.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000028341/v-ulicich-frydkumistku-pribyly-popelnice-na-pouzite-jedle-oleje