Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V ulicích Frýdku-Místku přibyly popelnice na použité jedlé oleje

V ulicích Frýdku-Místku jsou nové popelnice na použitý jedlý olej. Celkem 110 nádob rozmístila firma, která bude mít zároveň na starosti pravidelný svoz. Město za tuto službu zaplatí zhruba 57 tisíc korun ročně, pokud by se ale nasbíraly měsíčně zhruba 2 tuny olejů, bude svoz zdarma.

Klasická černá plastová popelnice s výrazným barevným poklopem. Jenže není na běžný odpad, ale na zbytky z jedlých olejů, které vám například doma zbydou po smažení či fritování. Jde o úplně novou službu svozu těchto olejů, kterou zavedlo město Frýdek-Místek.

Anketa: 1.) "Jo, je to dobré." 2.) "To vidím poprvé, já jsem si toho ještě ani nevšimla. To je teď nově. No je to super." 3.) "Je to v pořádku, já tam taky dávám. Sice minimálně nebo jsem sama, ale je to v pořádku, mě se líbí to třídění toho odpadu. Já to dělám, my to dodržujeme naše generace víte, ale mladí udělají jeden pytel a tam je všechno a hážou do černého."

Leonard Varga, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "My jsme ve Frýdku-Místku už měli 10 nádob na použité jedlé oleje. A já jsem moc rád, že se nám s odborem životního prostředí podařilo ještě před Vánoci umístit dalších 100 nádob. Nyní jich tady máme 110."

Není výjimkou, že lidé olej z fritovacích nádob a z pánví lijí do dřezů nebo záchodů. Město chce proto obyvatelům ukázat, že i oleje lze zlikvidovat v souladu s přírodou.

Leonard Varga, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Občané města po možnosti třídit jedlé oleje dlouhodobě volali a pro nás ten benefit hlavně je, že se nám nezanáší kanalizace, nezacpává a oleje jsou v kanalizaci také živnou půdou pro potkany a podobné živočichy."

Roční výnosy z původních deseti nádob rozmístěných převážně na sídlištích ukazují, že množství vytříděného oleje se rok od roku zvyšuje. Zatímco v roce 2019 obyvatelé nanosili celkem 1407 kg tuků, v roce 2020 se množství zvýšilo na 2032 kg. V letošním roce lidé odevzdali už 2131 kg tuků.

Leonard Varga, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Je třeba zdůraznit, že sbíráme pouze jedlé oleje. Do nádob tedy v žádném případně nepatří oleje z aut nebo něco podobného. A ještě bych rád zdůraznil, že by oleje měly být v PET lahvích. Neměly by se dávat do skleněných nádob nebo kovových nebo do něčeho podobného."

Veškerý servis zajišťuje soukromá firma, město za tuto službu platí zhruba 57 tisíc korun ročně.

Marcela Skokanová, marketing a komunikace, Trafin Oil: "U nás ve firmě si potom olej zpracujeme tak, že ho vyčistíme od všech nečistot, od vody, znova ho zrecyklujeme a používá se dále v průmyslu, nemusíte se bát, že byste ho koupili dál v obchodě, že je přečištěný, ale používá se dále v průmyslu jako přísada do biopaliv."
Leonard Varga, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Mapu umístění těchto kontejnerů najdeme na webových stránkách tridimolej.cz. Zatím jsme domluvení, že se budou popelnice svážet jednou měsíčně s tím, že po novém roce situaci vyhodnotíme a uvidíme."
Marcela Skokanová, marketing a komunikace, Trafin Oil: "“Stejně tak je na každé popelnici na štítku bezplatná linka, na kterou když buď kolemjdoucí občan zavolá, nebo nějací zaměstnanci technických služeb zavolají a řeknou, že popelnice je plná, tak jsme schopni do dne, do dvou, popelnici vyvézt."

Pokud se podaří ve Frýdku-Místku nasbírat měsíčně zhruba 2 tuny olejů, bude služba zdarma.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy