Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Začala demolice další části bývalé textilky Slezan ve Frýdku-Místku, vznikne zde nová městská čtvrť

V areálu bývalé textilky Slezan v Těšínské ulici ve Frýdku-Místku začaly bourací práce. Lokalita se totiž za pár let promění v novou městskou čtvrť s bulvárem k budoucímu dopravnímu terminálu. Práce jsou plně v souladu s Memorandem o spolupráci, které uzavřelo město s vlastníkem areálu, společností Slezan Holding.

Do starých budov, které nemají žádnou historickou hodnotu ani další využití se pomalu zakously bourací stroje.

Václav Štěrba, zástupce společnosti Slezan Holding: "Nacházíme se v areálu, kde probíhá demolice bývalých historických objektů textilky Slezan Frýdek-Místek. Současným vlastníkem je Slezan Holding a. s. a bude se provádět demolice tady těch objektů vlevo ode mě, vpravo ode mě. Kromě tady jedné části, která patří městu a měla by tam v budoucnu sídlit městská policie."

Práce začaly po zhruba pěti letech příprav a cílem je kompletně přeměnit celý areál v novou městskou čtvrť.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Je tady naplánována výstavba nových bytových domů. Nových administrativních domů. Služeb, gastro a tak dále. Celkově to, co všechno má splňovat městská nová čtvrť. To znamená určitým způsobem nové provozy a zároveň součástí těch městských čtvrtí budou původní stavby. Ty historicky cenné budovy, které chceme chránit. A jako patrioti samozřejmě máme zájem na tom, aby zůstaly pro budoucí generace."

Některé historické budovy už se podařilo zrevitalizovat a opravit.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Tady máme tkalcovnu bratří Neumannů, na kterou se můžeme podívat a která teďka hledá náplň. Takových podobných budov je ještě asi 8 v těch různých areálech a všechny budou zachovány díky tomuto dokumentu. Což je memorandum o spolupráci mezi městem a společností Slezan. Toto memorandum chrání všechny ty historické objekty před demolicí."

Součástí budoucí čtvrti bude také nový bulvár.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Jedná se o takovou širší městskou třídu, kde bude spojovací cesta ze Sídliště Slezská s novým dopravním terminálem, který chceme vybudovat následně u nádraží Českých drah a autobusové točny. A přemístit tam veškerou dopravu. Udělat tam dopravní uzel."
Václav Štěrba, zástupce společnosti Slezan Holding: "Součástí toho bulváru by měly být nějaké odpočinkové a klidové zóny, kavárny, lavičky a nějaké malé obchůdky."

Nové byty by pak měly vyrůst pravděpodobně později na pozemku mezi ulicemi Těšínská a Nádražní.

Václav Štěrba, zástupce společnosti Slezan Holding: "Ty jsou tady úplně na kraji toho areálu, kde už probíhala demolice někdy v roce 2014 nebo 2015. Je tam veliká plocha a tam se předpokládá, že by měly stát tři bytové domy a jedno administrativní centrum."

Město zároveň začíná s opravou budovy na okraji celé zóny, která bude sloužit jako nová služebna městské policie.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Ta rekonstrukce si vyžádá náklady přes 60 milionů korun a bulvár bude stát zhruba 15 milionů korun. Takže do 80 milionů korun bude investovat město."

Nové bezpečnostní centrum by mělo být hotové zhruba za rok a s výstavnou čtvrti se počítá do dvou až tří let.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy